'
Читаєте зараз
Святий Миколай: чи можна казати дітям, що його не існує (ви здивуєтеся) 

Святий Миколай: чи можна казати дітям, що його не існує (ви здивуєтеся) 

Tetiana Cherevko
  • В Україні за новим календарем день Святого Миколая відзначають 6 грудня. 
  • Батькам важливо спілкуватися про нього так, що дитина не сприймала його як джерело подарунків.
  • Є ініціативи, які допоможуть дитині самій відчути себе Миколаєм.

У стосунках батьків з дітьми важлива відвертість та чесність, тому не тільки можна, а й варто розповідати, що святий Миколай — це не міфічна постать. У нього є цілком реальний історичний прототип. Якщо все зробити вчасно та обережно, це не зруйнує магії, а також допоможе збільшити рівень довіри дітей.

Заборона розповідає про особливості сприйняття свята для дітей різного віку.

Як говорити про Миколая: поради психолога

Для дітей, які вперше почують про Святого Миколая, важливо сприйняти його не як джерело іграшок і солодощів. Краще пояснити, що це невидимий помічник, який бачить усі дитячі шкоди, але не засуджує і не карає, а пробачає і винагороджує за добрі справи.

Приблизно у 4 роки у дітей виникає багато запитань. Це вік, коли потрібні перші справжні докази, а не просто оповідки. Як варіант, можна запланувати з дитиною відвідини резиденції Святого Миколая (є практично у кожному обласному центрі та у деяких менших містах). Це буде переконливим доказом справжності історії.

Варто підготуватися заздалегідь, щоб зробити візит цікавішим: 

Читати більше новин в Telegram
  • вивчити колядку;
  • допомогти дитині скласти власний список хороших вчинків і провин. 

Десь у 5-6 років, коли діти вже володіють базовим письмом, можна написати також листа. 

«Також написання листів допоможе закритим дітям, які на папері пишуть про свої потреби, переживання, мрії. Це один із способів зближення з батьками, а не лише розвага. Тож батькам варто ініціювати цю традицію», — розповіла дитяча психотерапевтка Лариса Яручик.

Час говорити правду: як зберегти відчуття свята у дітей

У житті кожної дитини настає період, коли неодмінно хочеться спіймати Миколая на гарячому. Це дуже небезпечний етап для батьків: будьте пильними, починаючи з 8-9 років. Діти намагатимуться не спати всю ніч, щоб не проґавити святого.

В таких випадках можна казати, що Миколай приносить подарунки через батьків, родичів, друзів, які допомагають реалізувати бажання діток. Такі знання в майбутньому дають опору в житті. Дитина знатиме, що є реальні люди, які можуть тобі допомогти. 

Зазвичай питання у малечі виникають у школі, коли вони спілкуються з ровесниками та вже щось усвідомлюють. Якщо дитина приходить до батьків із запитаннями, то важливо її вислухати та розпитати, що вона про це думає та знає. Відповіді слід спробувати шукати разом.

«У стосунках батьків з дітьми важлива відвертість та чесність. Малечі треба говорити все щиро і правдиво, тому варто розповідати, що святий Миколай — це реальна особа. Він жив у багатій релігійній родині. Після смерті батьків отримав спадок, який роздавав бідним. Згодом став єпископом. Чоловік робив подарунки вночі, щоб ніхто цього не бачив. Для людей це було справжнім чудом. Думаю, для дітей це буде зрозумілим», — розповіла психотерапевтка.

Також можна запропонувати дитині самій стати святим Миколаєм для інших. Можна знайти ініціативи й долучитися до них: 

  • зробити подарунок незнайомцю з будинку для літніх людей;
  • корисний сюрприз для дитини з інтернату;
  • якщо дитина любить тварин, чому б не стати таємним Миколаєм для вухастих мешканців притулку для собак;
  • або навіть влаштувати різдвяний бенкет для вуличних тварин вашого району.

До кожної дитини потрібен індивідуальний підхід. Батькам варто знайти золоту середину, щоб не брехати й не розчаровувати малечу, але дати можливість повірити у чудо.

Раніше Заборона розповідала про передсвяткову хандру, як вона виникає та що з цим робити. Це доволі масове явище, з яким стикаються люди у всьому світі. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій