'
Читаєте зараз
Сидіть під обстрілами? Хто на військовому обліку, не може переїжджати? Пояснення скандальної норми

Сидіть під обстрілами? Хто на військовому обліку, не може переїжджати? Пояснення скандальної норми

Markiian Oliiarnyk
Чи правда, що не можна виїжджати з рідного міста?
  • Згідно з законодавством, призовники не можуть змінювати місце проживання під час воєнного стану.
  • Щоб переїхати в інше місце, потрібно отримати довідку від керівника місцевого військкомату. Отримати її можуть лише окремі категорії людей призовного віку.
  • Генштаб ЗСУ скасує порядок отримання дозволів і доопрацює його, оскільки перший варіант призвів до великого скандалу у мережах.

В українському законодавстві передбачено, що під час дії воєнного стану та мобілізації громадяни призовного віку не мають права переїздити без відповідного дозволу від військкомату. Існує ще одна проблема: жодного механізму щодо того, як отримати цей дозвіл, немає.

Головнокомандувач Збройних сил України підкреслив, що жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб з боку військового командування наразі не надавалося. А 6 липня Генеральному штабу було доручено скасувати порядок видачі дозволів через суспільний резонанс і доопрацювати його, зробивши більш придатним для реалій сьогодення.

Заборона розповідає про скандальну норму українського законодавства.


Генштаб скасує порядок отримання дозволів на переїзди: Залужний

Довкола порядку отримання дозволів на виїзд за межі місця проживання у воєнний час, оприлюдненого 5 липня, виникло чимало непорозумінь та маніпуляцій. Аби не допустити подальші зловживання навколо цієї теми, Генеральний штаб ЗСУ скасує дію цього документа, відправивши його на доопрацювання.

«Підкреслюю, цей документ від початку стосувався винятково внутрішньої роботи ТЦК та СП і не створював зобовʼязань, обмежень прав і свобод громадян України. Попри це, його поява в мережі спричинила численні маніпуляції, різночитання і навіть незаконні дії із перешкоджання переміщенню громадян, що стало підставою для дискредитації Збройних сил України та військово-політичного керівництва держави», — заявив Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний.

Читати більше новин в Telegram

Оновлений документ буде розроблено на основі змін до законів України та підзаконних нормативно-правових актів, які регулюють переміщення громадян в умовах воєнного стану. Генерал додав, що «наявна законодавча база не враховує реалій сьогодення та не забезпечує ефективних мобілізаційних механізмів».

Заборона на виїзд призовників: деталі

В Україні у воєнний час виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання заборонений законом «Про військовий обов’язок і військову службу» від 1992 року, пояснили у Генеральному штабі Збройних сил України 4 липня 2022 року.

Для того, щоб покинути місце проживання, необхідно отримати згоду від керівника місцевого Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати).

Як працюють дозволи:

  • документ видається на строк від 30 діб до року в залежності від категорії особи (військовозобов’язаний чи резервіст);
  • щодо людей, які систематично виїжджають з місця проживання (у зв’язку чи службою чи з особистих причин), видача дозволу та строк його дії розглядається окремо.
Фото: Черная лампа/Telegram

Згідно з роз’ясненням Запорізької ОВА, для виїзду за межі місця проживання дозвіл надається:

  • призовникам, які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу;
  • громадянам призовного віку, але тільки за наявності поважних причин (хвороба або смерть рідних тощо) — до 30 діб;
  • військовозобов’язаним та резервістам, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (повний перелік визначено статтею 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»);
  • військовозобов’язаним та резервістам, у яких є бронь на період мобілізації.

Дозвіл не потрібно отримувати:

  • особам, знятим з військового обліку;
  • особам, які вибувають у відрядження і є військовозобов’язаними, заброньованими на період мобілізації та на воєнний час;
  • призовникам, військовозобов’язаним та резервістам, які зняті з обліку для переміщення в іншу місцевість.

Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний уточнив, що жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося. Утім, тим особам, які планують змінити місце проживання, таки потрібно буде брати дозвіл у ТЦК СЦ.

Згодом представник головного управління персоналу Генштабу ЗСУ полковник Олександр Хлись надав нові роз’яснення щодо ситуації із забороною. За його словами, дозвіл потрібно отримувати при виїзді за межі області. Він також зазначив, що мета повернення до цієї скандальної норми — актуалізація облікових даних військовозобов’язаних, оскільки дуже багато українських чоловіків повернулися додому з-за кордону.

«Якщо в межах області — не треба. Якщо в межах міста Києва та Київської області — теж не треба. Якщо людина виїжджає за межі області, вона має прибути до керівника ТЦК, уточнити свої дані й отримати такий дозвіл», — зазначив офіцер.

Таке розпорядження викликало чималу хвилю невдоволення серед населення та, зокрема, законодавців. Наприклад, народний депутат України Ярослав Железняк заявив, що таке рішення про заборону пересування всередині країни є нонсенсом і має бути змінене. «Якщо ні, впевнений, що ця норма закону буде змінена Радою в найближчі дні», — зазначив парламентар від партії «Голос».

Виїзд без дозволу військкомату: пояснення юриста

Закон передбачає, що військовозобов’язаний має отримати довідку про дозвіл на виїзд з місця проживання від керівника місцевого Територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Проте наразі в законодавстві немає жодного механізму, як її отримати, зазначають в Telegram-каналі «Блог юриста».

«Доки не буде створено механізму, який би описував всі нюанси отримання цього дозволу, його форму та вигляд, призовники просто фізично не зможуть його отримати. А отже можуть просто вільно пересуватися всередині країни», — пояснюють правники. 

Тобто ніякої відповідальності за порушення закону чоловіки не понесуть — вона не передбачена. Тож юристи говорять, що вимоги Генштабу можна ігнорувати до появи відповідного механізму. Заступник комітету Верховної ради України з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко стверджує, що ані Міністерство оборони, ані Генеральний штаб Збройних сил, ані Кабінет міністрів зараз не опрацьовують відповідні документи і проєкти до них.

Координатор руху адвокатів Збройних сил України Євгенія Рябека додала, що військовозобов’язані чоловіки можуть пересуватися Україною без отримання дозволів. Документ є обов’язковим тільки при зміні свого місця проживання або реєстрації.

Раніше Заборона розповідала про зміни правил перетину кордону в Україні. Окремі категорії отримали право на першочергове проходження контролю на пунктах пропуску.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій