Читаєте зараз
Сили оборони роблять ворогу пекло на Херсонщині. Для повної зачистки не вистачає двох речей

Сили оборони роблять ворогу пекло на Херсонщині. Для повної зачистки не вистачає двох речей

Svitlana Hudkova

Силам морської піхоти ЗСУ вдалося закріпитися на лівому березі Дніпра в Херсонської області та розширити плацдарм із півдня на північ на близько 60 кілометрів. Найголовніша мета ЗСУ — відтіснити ворога вглиб та створити буферну зону, яка дозволить припинити обстріли правобережжя регіону. Зона безпеки також сприятиме налагодженню логістики з правого берега на лівий, щоби посилити українське угруповання та розвивати успіх на південному напрямку. Однак для цього нашим військовим не вистачає певних типів озброєння.

Детальніше про ситуацію на Херсонщині з експертами поговорила редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Успіх ЗСУ на лівобережжі Херсонщини

У результаті операції в середині листопада 2023 року Сили оборони України провели серію успішних дій на лівому березі річки Дніпро на Херсонському напрямку: вдалося закріпитися на декількох плацдармах. У ході боїв ворог зазнав значних втрат у живій силі та техніці, повідомило командування морської піхоти ЗС.

Олександр Коваленко. Фото: Олександр Коваленко / Facebook

Операція з висадки українських військових на лівобережжі Херсонщини тривала не один місяць, розповідає Забороні військово-політичний оглядач Олександр Коваленко. Досягти успіху на такому важкому напрямку допомогла підтримка артилерії та дронів, пояснює він.

«Це дуже ефективно працює, адже росіянам складно використовувати свої комплекси РЕБ по лівому берегу через загрозу артилерійських ударів. Але все одно це дії обмеженого функціонала наших підрозділів. Річ у тім, що росіяни мають можливість повноцінно використовувати військові підрозділи без якихось обмежень за підтримки механізованої складової, артилерійської, за серйозної авіаційної підтримки, якій ми поки не в змозі повноцінно протидіяти», — сказав експерт.

Читати більше новин в Telegram

Буферна зона на лівому березі Дніпра 

Однією із цілей українських морпіхів та спецпризначенців на лівому березі може бути створення буфера безпеки. Це дозволить зменшити кількість артилерійських та мінометних ударів по правобережній Херсонщині. «І поступово ми створюємо цю зону, зменшуючи загрозу від мінометних обстрілів. Але залишаються й інші. Тому важливо відтіснити ворога принаймні за трасу Т2206, яка з’єднує Олешки з Новою Каховкою. Саме ця логістична артерія може стати нашим основним рубежем буфера безпеки», — пояснює Коваленко.

Олександр Мусієнко. Фото: Олександр Мусієнко / Facebook

За словами військово-політичного аналітика Олександра Мусієнко, ця траса вже прострілюється українськими Силами оборони, що дуже ускладнює становище ворога.

Окрім захисту цивільного населення на правому березі, створення буферної зони допоможе українським військовим налаштувати логістику на лівий берег, щоби підсилити свої наступальні дії.

За інформацією Мусієнка, на лівий берег уже перекинули обмежену кількість бронетехніки завдяки плавучому гусеничному транспортеру-амфібії. Це надасть ЗСУ певну вогневу підтримку. Але забезпечити стабільну можливість перекидання техніки та боєприпасів допоможе відтіснення російських військ, аби їхня артилерія не змогла дістати до переправи, пояснив Коваленко.

«Питання в тому, наскільки ефективною буде ця логістика з урахуванням дій російської авіації. Усе залежить від постачання нашими партнерами відповідної техніки, яка допоможе нам впоратися із цією проблемою», — говорить військовий оглядач.

F-16 та ATACMS для контрнаступу

Найголовніша проблема для українських сил на лівому березі — тактична авіація ворога. Але тут уже є перші хороші новини, повідомляє Мусієнко.

«Після проведення одного з останніх засідань ставки Зеленський повідомив, що розширюється допомога Херсону засобами ППО. Росія активно використовує авіацію та дрони, які б’ють по позиціях наших військових, зокрема на лівобережжі, тому треба їх підтримати та захистити. Посилення ППО не лише надасть додатковий захист для жителів правого берега Херсонщини, а й прикриє наші війська на лівому», — розповів експерт.

Другий ключовий момент — надання Україні винищувачів F-16 та іншої західної авіації, а також рішення про постачання ракет ATACMS збільшеного радіуса дії та німецьких ракет Taurus.

«Нам потрібні не лише F-16, а також і ATACMS у модифікації М39 та М39А1, які ефективні при ударах по аеродромах. Якщо в росіян буде постійна загроза для аеродромів, вони будуть змушені забрати свою тактичну авіацію з тимчасово окупованих територій до РФ, а це зовсім інші відстані та зовсім інше витрачання ресурсу. Від Олешок до, наприклад, російської Тамані — майже 400 кілометрів. Це не та відстань, яку може долати російська тактична авіація без якихось проблем для відпрацювання ресурсу. Тому ми маємо змусити їх тікати на територію РФ», — заявив Коваленко.

У цьому, на його думку, може допомогти не лише F-16 та інша західна авіація, яка може використовувати західні зразки авіаційного озброєння, а й ATACMS.

Херсонщина: розширення плацдарму

Поки морські піхотинці закріплюються на лівому березі, Сили оборони України продовжують здійснювати систематичні удари по тилу ворога, де є скупчення сил та техніки. «Це спланована робота для того, щоби плацдарм на лівобережжі розширювався. І шанси на успішні дії є», — говорить Мусієнко.

Проте подальше просування буде залежати від розв’язання проблем із перекиданням техніки, адже без неї розвивати успіх на лівобережжі Херсонщини буде дуже складно, додає керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук. «Це перспективний напрям, це фланг тої самої лінії Суровікіна, це найближча відстань до кримських перешийків. Тобто перспективи там великі, але дуже складно сказати, що із цього вийде. Можливо, все завершиться такою розвідкою боєм, або наші зможуть утримувати плацдарми тривалий час, поки не розв’яжуть питання з перекиданням техніки. А, можливо, буде ще й гаряче», — каже експерт.

Реагуючи на дії українських військових, росіяни були змушені перекинути 7-му десантно-штурмову дивізію із Запорізької області, щоби підсилити своє угруповання на Херсонщині, зазначає Коваленко.

«Вони створили три тактичні групи, щоби здійснювати протидію розширенню нашого плацдарму. І до всього іншого вони ще не використали сили 70-го мотострілецького полку та 7-ї десантно-штурмової дивізії. Це говорить про те, що вони все ж готуються переходити на якомусь етапі в глуху оборону. Чи буде ця оборона проходити по трасі Т2206, чи якихось інших рубежах, поки важко сказати. Та водночас відтягування сил ворога від Запорізького напрямку допоможе нашим силам просуватися там», — додає військовий оглядач.

Та попри всі зусилля, російським військам не вдається наростити на лівому березі таку присутність, яка може витіснити ЗСУ. Звісно, зараз там тривають інтенсивні бої, каже Мусієнко, та наші сили мають на меті розвинути успіх.«Також з’явилося повідомлення в російських ЗМІ, що угруповання “Днепр”, яке діє на лівому березі, ухвалило рішення про відхід на інші, “більш вигідні” позиції, тобто на схід. Згодом інформація була спростована, а в Міноборони РФ одразу заявили про вкид та роботу українського ІПСО. Але я скажу, що це не вкид. Все до того йде. Просто вони зробили фальстарт і передчасно опублікували повідомлення. Але це тенденції, які є наслідком наших успішних дій на лівобережжі», — вважає військовий аналітик.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій