Читаєте зараз
В Німеччині намітився прогрес з передачею надточних ракет: де допоможуть

В Німеччині намітився прогрес з передачею надточних ракет: де допоможуть

Ilona Kivva
Автор:
  • Низка депутатів з німецької партії СДПН (до неї входить Шольц) підтримали передачу ЗСУ далекобійних ракет Taurus. Ініціатива має підтримку у владній коаліції та опозиційній партії ХДС.
  • Taurus — крилата ракета, яка є фактично повним аналогом Storm Shadow, але з більшою дальністю польоту та дещо зміненою бойовою частиною.
  • З 600 одиниць, які є в наявності, близько 450 не готові до застосування.

Крилаті ракети Taurus особливо ефективні для ураження укріплених та добре захищених системами протиповітряної оборони будівель, як от бункери, військові бази та штаби. Тож в Україні зброю можуть використати для ударів по військових базах та складах ворога на окупованих територіях, наприклад, у Бердянську та Мелітополі, та по ключових мостах, навіть Керченському.

Заборона розповідає про німецькі ракети.


Taurus для ЗСУ: ініціатива

Низка депутатів з Соціал-демократичній партії Німеччини (СДПН) підтримали передачу Збройним силам України далекобійних ракет Taurus. Партія входить до правлячої коаліції Бундестагу (її членом є канцлер Олаф Шольц), пише Welt.

«Контрнаступ буксує, Україна не має значних військово-повітряних сил для його підтримки. Тому залишається тільки керована зброя — наприклад, крилаті ракети Taurus, за допомогою яких українська армія може подолати встановлені росіянами мінні поля та відвоювати свою територію», — сказав один з лідерів СДПН Андреас Шварц в інтерв’ю Der Spiegel.

Ракета Taurus KEPD 350/150 під крилом західного винищувача. Фото: Saab

Читати більше новин в Telegram

Речник партії Нільс Шмід також натякнув на деякі зрушення у питанні, зокрема, у рамках співпраці з США.

«Я не виключаю можливості, що у союзі з американцями ми також постачатимемо додаткові системи, як-от Taurus. Перед цим необхідно переконатися, що українці самі можуть виконувати програмування на ціль. Що для цього не будуть потрібні військові Бундесверу, адже тоді ми небезпечно наблизимося до прямого втручання у війну», — сказав він.

Київ зробив запит на ракети наприкінці травня 2023 року. Міністр оборони країни-союзниці Борис Пісторіус кілька разів заявляв, що влада не виключає передачу, але запит буде розглянуто пізніше.

Ініціативу вже підтримали депутати від опозиційного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та Вільної демократичної партії (ВДП), що входить до владної коаліції.  

Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System: чим особливі ракети

Taurus KEPD 350/150 — це німецько-шведська крилата ракета класу «повітря-земля», яка створювалася оборонними підприємствами MBDA Deutschland та Saab Bofors Dynamics AB. Розробка почалася у 1994 році, а перший випробувальний політ був у 1999 році. 

Боєприпас оснащено турбореактивним двигуном Williams International P8300-15. Максимальна дальність польоту складає понад 500 км, але на експорт продається варіант 350K-2 із дальністю близько 300-400 кілометрів, пише Army inform.

Снаряди мають бойову частину типу MEPHISTO. Вона була спеціально розроблена для ефективного проникнення через бетон та важкі породи ґрунту. Загальна маса БЧ із зарядами в корпусі (кумулятивним та фугасним) становить 480 кілограмів. 

Також встановлено сучасні системи навігації та самонаведення: 

  • IBN — на основі зображень;
  • INS — інерціальна;
  • TRN — з прив’язкою до місцевості;
  • MIL-GPS — система глобального позиціювання.
Короткі характеристики Taurus KEPD 350/150. Інфографіка: Army inform

Ще одна особливість — алгоритм роботи системи підриву бойової частини. Крім стандартної програми, яка здійснює підрив після влучання, можна налаштувати одночасний підрив кумулятивної та фугасної частини заряду для повітряного, а не підземного вибуху. Теоретично це означає, що вибух можна запрограмувати навіть на конкретному поверсі будівлі при влучанні, чи на конкретній глибині. 

Цікаво! Загалом для армії Німеччини вироблено близько 600 одиниць зброї. З них близько 450 не готові до застосування в бойових діях. Вони можуть бути модернізовані компанією MBDA і підготовлені до відправки в Україну.

У поєднанні ці характеристики роблять її вкрай ефективною зброєю для ураження украплених будівель, які захищають системи ППО: бункери та інші міцні заглиблені цілі, точкові й місцеві цілі високої цінності, наприклад, великі радіолокаційні станції.

«Концептуально Taurus дуже схожа на Storm Shadow. Обидві ракети призначені для подолання ешелонованих систем ППО без заходу літака в зону, контрольовану противником, обидві мають високу гнучкість у використанні проти високозахищених, заглиблених об’єктів. Але діапазон дії TAURUS навіть трохи більший», — розповів експерт з авіаційного озброєння Михайло Степаненко.

Storm Shadow були успішно адаптовані під крило радянського фронтового бомбардувальника Су-24, тож з Taurus можна буде зробити те ж саме.

Раніше Заборона розповідала про французько-британські ракети Storm Shadow. Військові прозвали літаючими ATACMS за високу дальність ураження цілей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій