Читаєте зараз
Талібан пригрозив Тегерану війною: що варто знати про конфлікт

Талібан пригрозив Тегерану війною: що варто знати про конфлікт

Іван Скорина
  • На кордоні Афганістану та Ірану сталася збройна сутичка, в якій загинули щонайменше троє людей з обох сторін.
  • Командир ісламістської групи заявив про готовність до нового джихаду.
  • Талібан та РФ з 2015 року нібито воюють проти ІДІЛ та США, а Іран регулярно поставляє росіянам зброю. 

Перестрілка посилила напругу іранців із талібами через доступ до води з річки Гільменд. Хто першим відкрив вогонь, точно невідомо, але це може призвести до відкритої війни. 

Заборона розповідає подробиці інциденту. 


Іран та Афганістан: сутичка в травні-2023

На кордоні двох держав 28 травня 2023 року сталася перестрілка, в якій було поранено та вбито кількох військових, ескалація триває, пише AP

Таліби відкрили вогонь на кордоні іранських провінцій Сістан і Белуджистан з афганським поселенням Німроз, заявив заступник начальника поліції Ісламської республіки Іран (ІРІ) Касема Ремзаї. Своєю чергою речник міністерства внутрішніх справ Афганістану Абдул Нафі Такор заявив, що першими почали стріляти опоненти. У результаті перестрілки загинули двоє іранських прикордонників і один боєць Талібану. 

Раніше президент ІРІ Ебрагім Раїсі застерігав Кабул від порушення права його країни на воду з річки Гільменд, що на території Афганістану. За даними ООН, проблема посухи в Ірані існує вже три десятиліття, але за останні роки вона загострилась. Наразі близько 97% території країни мають певний рівень посухи. 

Читати більше новин в Telegram

«Талібан боротиметься з Революційною гвардією Ісламської Республіки з більшою пристрастю, ніж проти американських військ. Ми скоро завоюємо Іран, якщо лідери дадуть зелене світло джихаду», — сказав командир ісламістської групи Абдулхамід Хорасані (він же Насер Бадрі). Водночас начальник поліції Ірану Ахмадреза Радан пообіцяв давати рішучу відповідь на будь-яке порушення кордону та закликав притягнути нападників до відповідальності. 

Підтримка Росією талібів

У 1999 році, після другого вторгнення РФ в Чечню, афганські бойовики оголосили джихад. Втім, уже за два роки духовний лідер Талібану Мулла Омар пропонував Москві співпрацю для спільної боротьби зі Сполученими Штатами, проте марно. Ще два роки потому Верховний суд Росії визнав діяльність організації терористичною та заборонив її на своїй території. 

Канал комунікації між Москвою та угрупованням був налагоджений близько 2008 року. США, у відповідь на теракт 11 вересня 2001 року, позбавили радикальну групу влади в Афганістані, що підштовхнуло її до пошуку союзників. 

Позиції колишніх ворогів почали зближуватись після зростання в регіоні впливу ІДІЛ (Ісламської держави Іраку та Леванту). Про спільні інтереси РФ і Талібану щодо боротьби з цією організацією заявив у 2015 році спецпредставник Путіна Замир Кабулов. Тоді ж Кремль почав допускати можливість послаблення санкцій і виправдовувати його на міжнародній арені. 

США звинуватили Москву в легітимізації та передачі зброї Талібану. За словами командувача силами США в Афганістані Джона Ніколсона, її передавали угрупованню контрабандою через кордон із Таджикистаном, який дані заперечив. Росія також не визнала матеріальну допомогу бойовикам, посилаючись на відсутність доказів, але вже не заперечувала зв’язки з ними.

Талібан почав знову управляти Афганістаном у 2021 році, а вже за рік Росія встановила дипломатичні відносини з угрупованням та підписала угоду про постачання нафти, газу та пшениці в країну. 

Раніше Заборона розповідала про військову допомогу Ірану Росії та ланцюжки постачання, зокрема, безпілотників.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій