'
Читаєте зараз
Технологічна мобілізація та нестача дронів: які проблеми у військовому секторі підняв iForum 2023? Підсумки IT-конференції

Технологічна мобілізація та нестача дронів: які проблеми у військовому секторі підняв iForum 2023? Підсумки IT-конференції

Editorial office
Автор:

10 серпня в Києві пройшла 13-та щорічна IT-конференція iForum. Крім характерних для події дискусій про новітні технології, цьогоріч окрема увага була приділена військовому сектору та розробкам, здатним допомогти ЗСУ у війні проти Росії. Заборона виступила партнером заходу. Розповідаємо про головні підсумки iForum 2023.


Що являє собою iForum?

Це конференція, яка збирає на одному майданчику інвесторів, керівників корпорацій, розробників, маркетологів, економістів, зірок ІТ-світу та креаторів для спільної комунікації, обміну думками та пошуку нових шляхів розвитку.

iForum існує вже 13 років і проходить у форматі одночасних доповідей нон-стоп. За час існування ініціативи кількість напрямів iForum зростала з трьох до десяти, а кількість учасників сягала 13 тисяч.

Як зазначають організатори, цього року конференція мала на меті одразу декілька завдань:

  • аналіз та підсумки стану справ у галузях;
  • пошук рішень у складних умовах;
  • координація зусиль команд;
  • генерація ідей для справ перемоги та об’єднання;
  • спільна підтримка.

iForum 2023: про що говорили цього року

Загалом конференція охопила девʼять тематичних напрямів — від дискусійних панелей про підвищення обороноздатності України до Digital Fun. Ось їхнє коротке резюме:

  • Military Tech — напрям, присвячений побудові національної екосистеми оборонно-промислового комплексу України, новим безпековим викликам у воєнний та повоєнний час у контексті небезпеки для об‘єктів критичної інфраструктури. Серйозну увагу приділили безпілотним роботизованим системам, які потенційно можуть змінити перебіг війни з Росією, а також OSINT-технологіям та інвестиціям в український defense tech.
  • Україна майбутнього — напрям, присвячений економіці України у майбутньому, її людському потенціалу та ризикам, з якими може стикнутися держава.
  • Реклама і просування та E-commerceтут обговорювали питання, пов’язані з маркетинговими політиками різних компаній в умовах війни, а також тенденції й перспективи розвитку електронної комерції на українському ринку та сьогоднішні й повоєнні виклики для рітейл-бізнесу в Україні.
  • Панель Стартапи та AI зосередилася на обговоренні інвестицій у стартапи під час війни та їхнього сприйняття у США та Європі, а також майбутнього штучного інтелекту та його практичного впровадження у корпораціях.
  • На панелі Blockchain обговорили тренди у блокчейн-розробках та інвестиції у криптостартапи, зокрема те, чи стали криптовалюти грошима майбутнього, чи це бульбашка.
  • Digital Fun — напрям, присвячений українській гейм-індустрії та реаліям її роботи під час війни: від важливості подальшої української ігрової локалізації до співпраці ігрової індустрії з благодійними фондами.

Окремо було проведено дискусійну панель на тему доменів та IP-адрес, де обговорювали питання безпеки та стабільності інтернету.

Військовий акцент

Головну увагу на цьогорічному iForum присвятили питанням в межах теми Military Tech. Враховуючи всі обставини, що нині складаються на лінії фронту, питанням №1 стали безпілотники, а точніше нагальна потреба у масштабуванні їх виробництва.

Проблема, про яку говорили одразу декілька спікерів, полягає у кратній перевазі армії РФ над ЗСУ в кількості БПЛА. Залежно від типу дрона, перевага Росії складає один до п’яти, а інколи навіть один до десяти. 

Читайте також

За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, наразі питання стоїть таким чином, що дронів не буде достатньо аж до моменту, коли Україна буде знову існувати в межах кордонів 1991-го хоча б 10 років. А допоки цього не сталося, міністр закликав український бізнес інвестувати у БПЛА.

«Кожного тижня з’являються нові компанії та пропозиції, які можна використовувати у війні. Ми зрозуміли: якщо не зробимо масштабне виробництво БПЛА в Україні — не зможемо швидко деокуповувати нашу територію, захищати країну, — зауважив Федоров. — До кінця цього року виробництво БПЛА в Україні зросте в 100–110 разів, але цього все одно недостатньо. Дронів буде достатньо, коли ми переможемо, і Росія не зможе рухатися в нашому напрямку».

Також щодо питання необхідності масштабування закупівлі дронів висловилась керівниця ГО «Центр підтримки аеророзвідки» Марія Берлінська та командир РТГР Птахи Мадяра 59-ї ОМПБр з позивним «Мадяр». Обидва спікери наголошували на великій нестачі різного роду БПЛА та зазначили, що допоки у ЗСУ є прогалини, доводиться закривати їх людськими життями. Один з прикладів, наведених Марією Берлінською, стосувався розвідки. За словами спікерки, через те, що дуже часто підрозділам не вистачає БПЛА, у розвідку доводиться посилати людей, що несе значно більші ризики для їхнього життя, ніж якби на позиції ворога перед цим полетів дрон.

Окрім дронів, також мова йшла про новий виклик — необхідність закупівлі та застосування роботів для розмінування. Наразі цих машин в України недостатньо, враховуючи масштаби мінувань по лінії фронту.«Потрібно, аби вся технологічна галузь почала звертати увагу на цю сферу, — резюмував голова Мінцифри. — Нам необхідна технологічна мобілізація. Слід мобілізувати весь технологічний потенціал на користь Сил оборони».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій