'
Читаєте зараз
Температура тижня. Зґвалтування у колонії, боротьба за медичний канабіс і два напади ультраправих щотижня

Температура тижня. Зґвалтування у колонії, боротьба за медичний канабіс і два напади ультраправих щотижня

Zhenya Oliynyk

Українську практику винесення довічних вироків визнали неправомірною, у Бердянській колонії продовжують катувати в’язнів, а активісти домоглися розгляду питання про легалізацію медичного канабісу в парламенті. Про ці та інші події, які стосуються наших з вами прав – у новому випуску Температури тижня.

Право на справедливий суд

Європейський суд з прав людини визнав, що українська практика довічних ув’язнень порушує права людини. Суд ухвалив таке рішення в справі «Петухов проти України». В Україні наразі налічується 1541 довічно ув’язнених – найбільше в Європі. Шансів вийти на свободу в них немає через відсутність у законодавстві механізму дострокового звільнення довічно засуджених. Відбувши 20 років покарання, вони можуть звернутися до президента з проханням про помилування – у такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі. Водночас переглянути справу та вирок невинно засудженої людини закон не дозволяє. Саме на це вказав ЄСПЛ у своєму рішенні.

Photo by Matthew Ansley on Unsplash

«Тепер є твердий юридичний аргумент: в Україні немає реалістичної перспективи звільнення від цього покарання. Мізерний шанс на помилування не є такою перспективою. Як наслідок, Україна порушує право цих засуджених не бути підданими катуванням та іншому неналежному поводженню чи покаранню», – зазначив правозахисник та координатор з правової реформи у Консультаційній місії ЄС в Україні Вадим Човган.

Право на захист від насильства

У Бердянській колонії №77, де утримують людей, які вперше скоїли кримінальні злочини незначної і середньої тяжкості, зґвалтували 24-річного хлопця, який повернувся з АТО. За словами голови ГО «Майдан – Громадський контроль» Віктора Колбанцева, це сталося за вказівкою когось з адміністрації установи. ДБР почало розслідування можливих фактів зловживань із боку посадових осіб колонії. Водночас правозахисники повідомляють, що військова прокуратура разом з поліцією вимагають від постраждалого написати заяву про те, що в нього немає претензій до відомства.

Photo: fakty.ua

Як писала «Заборона», на початку 2019 року в Бердянській виправній колонії викрили випадки катувань. Із пояснень родичів та в’язнів з’ясувалося, що в колонії систематично катують новоприбулих засуджених.

Право на ефективне лікування

Петиція про легалізацію медичного канабісу на сайті Верховної Ради зібрала 25 тисяч підписів, необхідних для розгляду звернення у парламенті. Петицію зареєстрували на сайті парламенту 30 січня і під нею підписалися 20 громадських організацій. Окрім того, активістів підтримала очільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун.

Photo by Thought Catalog on Unsplash

«Медичний канабіс має безліч доведених лікувальних та паліативних ефектів, і дозволений, наприклад, в 25 штатах США, Австралії, Канаді, його використання давно врегульовано в багатьох європейських країнах. В Ізраїлі, Румунії, Македонії та Пуерто Ріко канабіс заборонений, проте дозволений у випадках невиліковних хвороб», – написала вона.

Згідно з дослідженнями, канабіноїди допомагають при хронічному болю та мають важливе значення для паліативної допомоги онкохворим та пацієнтам із множинним склерозом чи СНІДом. Медичну марихуану також призначають для поліпшення стану пацієнтів із ПТСР, анорексією, депресією та тривожністю. На думку активістів, заборона медичного канабісу порушує право на доступ до ефективного лікування понад двох мільйонів українців.

Право на повагу

У Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей в Одеській області виявили грубі порушення прав підопічних. За словами моніторів, які відвідали установу, діти живуть в умовах, наближених до тюремних. Їм заборонено користуватися мобільними телефонами, інтернетом та кишеньковими грошима, а ті, хто мають власні телефони, можуть дзвонити рідним лише раз на тиждень і розмовляти не довше ніж 15 хвилин. Дітей, які навчаються за межами установи, щодня безпідставно обшукують – чи не мають вони при собі «заборонених речей». Також дітям не дозволяють гуляти у найближчому парку та карають їх фізичними вправами.

Photo: ombudsman.gov.ua

Адміністрація не дозволяє дітям митися та міняти одяг частіше ніж раз на тиждень. Окрім цього, виявилося, що працівники установи стежать за дітьми, коли ті приймають душ.

Підопічні також не можуть отримувати та надсилати кореспонденцію, зокрема, заяви про знущання до поліції – і не можуть потрапити на прийом до директора установи. Наостанок діти розповіли моніторам, що їх примушують відвідувати недільну церковну школу, що порушує їхнє право на свободу віросповідання.

Право на безпеку

За останні п’ять місяців ультраправі парамілітарні угруповання в Україні вчиняли напади практично щотижня. Такими є результати моніторингу, який провів Інститут економіко-соціальних досліджень «Республіка». За період з 15 жовтня 2018 року до 15 лютого 2019 року дослідники зафіксували 71 випадок конфронтації та насильства за участі ультраправих. У 40 випадках йшлося про насильство проти майна чи людей, а в 16 випадках жертви нападів отримали травми.

Photo: humanrights.org.ua

Ці дані також увійшли до звіту моніторингової місії ООН з питань дотримання прав людини. За весь 2018 рік експерти ООН нарахували 167 нападів, велику кількість із яких вони безпосередньо пов’язують із діяльністю ультраправих угруповань.

У середньому ж насильницькі чи конфронтаційні дії ультраправі вчиняли двічі на тиждень. Здебільшого насильство спрямоване на ідеологічних опонентів, соціальних активістів, представників ЛГБТ-спільноти, культурних діячів, адвокатів та журналістів. Як вважає директор інституту Володимир Чемерис, симптоматично, що такі напади регулярно відбуваються в присутності ЗМІ чи поліції. Окрім того, ймовірна співпраця з силовими структурами та відчуття безкарності сприяє збільшенню кількості нападів, зазначає він.

Право на освіту

З вересня цього року жінки в Україні зможуть вступати у військові та військово-морські ліцеї. За словами головної спеціалістки Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України Любові Гуменюк, чисельність жінок, які навчаються у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, складає 8% від загальної чисельності студентів та курсантів.

Photo: tsn.ua

Тим часом на базі Національного університету оборони України імені Івана Черняховського та Військового інституту КНУ імені Тараса Шевченка розробляють уніфікований підхід до навчальних програм, який має забезпечити ґендерну рівність у вишах.

У попередньому дайджесті: Температура тижня. Стеження за журналістами, катування у колонії та хворі без води

 

Підписуйтесь на наш телеграм – оперативно і коротко про дійсно важливі новини

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій