Читаєте зараз
The Booker Prize у 2024 році вперше вручили за книгу про космос: коротко про роман

The Booker Prize у 2024 році вперше вручили за книгу про космос: коротко про роман

Ilona Kivva
Автор:
  • Нагорода вважається однією з найпрестижніших літературних премій у світі. Вперше її вручили у 1969 році. 
  • Переможець або переможниця отримує 50 000 фунтів стерлінгів, а інші п’ять фіналістів — по 2 500.
  • Журі у 2024 році одностайно обрало переможницею британську письменницю Саманту Гарві.

Роман Orbital розповідає про шістьох астронавтів на Міжнародній космічній станції. Виконуючи життєво важливу роботу, вони поступово починають замислюватися про те, що таке життя без Землі, а Земля без людства. У книзі всього 136 сторінок, що робить її однією з найкоротших переможниць The Booker Prizes.

Заборона розповідає про лауреатку премії та її твір.

Orbital: про що книга

Журі Букерівської премії одностайно обрало переможницею 2024 року письменницю Саманту Гарві. Її відзначили за книгу Orbital («Орбітальний»). Окрім статуетки, вона отримає 50 000 фунтів стерлінгів ($63 758), йдеться на сайті Booker Prize

Роман є одним із небагатьох творів про космос, що були номіновані на нагороду останніми роками, а також першим, який удостоїли премією.

Цікаво! У книзі 136 сторінок, що також робить її однією з найкоротших переможниць Букерівської премії.

Читати більше новин в Telegram

Авторка розповідає про шістьох астронавтів (зі США, Росії, Італії, Великої Британії та Японії), які чергують на Міжнародній космічній станції. Виконуючи життєво важливу роботу, вони поступово починають замислюватися про те, що таке життя без Землі, а Земля без людства.

Астронавти спостерігають за рідною планетою, обертаючись навколо неї шістнадцять разів. Навіть на МКС вони не можуть віддалитися від земних проблем. Так, до них доходить звістка про смерть матері, вони дивляться, як тайфун збирається над островом і людьми, яких вони люблять, виникають думки про повернення додому. 

Обкладинка книги Orbital Саманти Гарві. Фото: офіційний сайт Букерівської премії

«Саманта Гарві написала роман, натхненний красою шістнадцяти сходів і шістнадцяти заходів сонця. У ньому йдеться про всіх і ні про кого, адже шестеро астронавтів на Міжнародній космічній станції облітають Землю, спостерігаючи за змінами погоди, попри крихкість кордонів і часових поясів. Своєю ліричною мовою та гостротою Гарві робить наш світ дивним і новим для нас», — зазначив голова журі, художник і письменник Едмунд де Ваал.

Саманта Гарві: коротко про письменницю

Гарві — англійська письменниця та скульпторка. У 2000-х роках вона працювала в Музеї астрономії Гершеля в Баті (там було відкрито планету Уран). Нині жінка викладає на магістерському курсі з творчого письма в університеті Bath Spa.

Саманта Гарві.Фото: офіційний сайт The Booker Prizes

Цікаво! Письменниця стала першою жінкою, яка отримала цю нагороду з 2019 року, коли її розділили Бернардін Еварісто та Марґарет Етвуд. 

Раніше Гарві входила до довгого списку Букерівської премії в 2009 році за свою дебютну книгу The Wilderness про літнього архітектора, який страждає на хворобу Альцгеймера. Orbital — її п’ятий роман.

Твори Самаyти Гарві публікували в журналах Granta Magazine, The Guardian, The New York Times, The New Yorker, The Telegraph та Time.

Букерівська премія: що за нагорода

The Man Booker Prize вважається однією з найпрестижніших літературних премій у світі. Вперше її вручили у 1969 році. 

Спочатку вона присуджувалася виключно британським та ірландським письменникам, але в 2014 році це право розширили на всі романи англійською мовою, опубліковані у Великій Британії.

Першим її спонсором була група компаній «Букер», звідси і назва. У 2002 році ще одним спонсором стала організація Man Group, тому назву змінили на Мен-Букер.

Кубок Букерівської премії, створений художником Яном Пєньковським. Фото: The Booker Prizes/Instagram

Керує премією Дорадчий комітет. Він оновлюється щороку і складається з:

  • двох видавців;
  • письменника;
  • літературного видавця;
  • книгопродавця;
  • представника бібліотек;
  • члена фонду Букерівської премії;
  • голови Ради директорів «Вооker» і ще однієї особи, що представляє компанію.

Спочатку формується довгий список із 20–25 книг, потім — короткий з шести. Переможець або переможниця отримує 50 000 фунтів стерлінгів, а інші п’ять фіналістів — по 2 500.

Раніше Заборона розповідала про лауреатку Міжнародної Букерівської премії у 2024 році. Її заснували у 2005 році і спочатку її вручали раз на два роки, але у 2016 зробили щорічною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій