Tomahawk можуть зупинити виробництво ракет у РФ, але поставка майже нереальна
- Видання The New York Times 29 жовтня 2024 року написало, що Україна в рамках Плану перемоги подала до США запит на крилаті ракети Томагавк. Пізніше Зеленський це підтвердив.
- Це сімейство крилатих дозвукових ракет з турбореактивним двигуном. Дальність дії складає до 2500 кілометрів.
- Україна, найімовірніше, зробила запит Томагавки наземного базування.
У зоні дії Tomahawk, якщо їх запускати з наземних установок з території України, знаходиться принаймні 12 ключових для ракетної індустрії РФ заводів. Дронів-камікадзе для ураження буде недостатньо, а от Томагавки ідеально підходять для цієї місії. Ключова проблема у пускових — в армії США (якщо упускати кораблі) ракети використовуються під комплекси середньої дальності Typhon, але вони поки взагалі не експортується.
Заборона розповідає про проблеми з запитом Києва, а також про те, що це взагалі за боєприпаси.
План перемоги: запит Києва до США
Видання The New York Times 29 жовтня 2024 року опублікувало матеріал, у якому йдеться, що Україна в рамках Плану перемоги подала до США запит на крилаті ракети Tomahawk для ударів вглибину території РФ.
Президент України Володимир Зеленський вже наступного дня підтвердив, що запит України на ці боєприпаси був однією з секретних частин плану. За його словами, інформація була конфіденційною між Києвом і Вашингтоном.
Зеленський вперше публічно представив стратегію 16 жовтня у Верховній Раді. Він стверджує, що (якщо все буде йти згідно з планом), війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року.
Читати більше новин в TelegramОсновні пункти такі:
- запрошення України в НАТО ще до закінчення війни;
- зміцнення оборони — включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по РФ, виведення ППО, спільне з партнерами збиття російської авіації, розширення використання українських дронів і ракет, доступ до розвідданих партнерів;
- cтримування — передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування (саме щодо цього пункту був запит на Томагавки);
- розвиток стратегічно-економічного потенціалу України (угоди з ЄС та США про спільний захист і інвестування у видобуток та використання урану, титану, літію);
- після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи.
Томагавк: що за ракети
Tomahawk — це сімейство крилатих дозвукових ракет з турбореактивним двигуном. Вага боєприпасу складає 1300 кг, а дальність дії — до 2500 кілометрів. Має різні способи наведення: від інерціальної системи до GPS та протирадарної головки самонаведення. Бойова частина може бути класичною, ядерною та касетною.
Ключова фішка ракет — це базування. Їх розробляли, щоб запускати з наземних, корабельних (включно з запуском з підводних човнів) та авіаційних платформ. Авіаційну версію AGM-109H так і не прийняли на озброєння.
Україна, найімовірніше, зробила запит Томагавки наземного базування. В армії США вони використовуються під комплекси середньої дальності Typhon. Одна пускова установка може запустити чотири ракети, але поки Typhon не експортується.
«З однієї сторони, сама американська армія наразі має в своєму розпорядженні лише дві батареї Typhon на чотири пускові установки кожна. Але з іншої сторони, сама пускова від Typhon під Tomahawk базується на імпровізаційному рішенні – на сухопутну платформу поставили просто універсальну пускову комірку Mark 41, стандартну для надводних кораблів ВМС США», — зазначили у Defense Express.
Від 500 до 1500 км: які заводи РФ у зоні дії Tomahawk
Американська аналітична установа Jamestown Foundation зазначає, що 12 ключових для ракетної індустрії РФ заводів розміщені на дистанції від 500 до 1500 км від кордону України.
«Радуга» — це завод, на якому відбувається остаточне складання крилатих ракет Х-101, а на «Машиностроения» виробляються ракети Циркон. «Воткинский завод» та «НПК КБ Машиностроения» виробляє балістичні ракети до Іскандерів.
Дронів-камікадзе для ураження заводів буде недостатньо. У Jamestown Foundation вказують, що для ураження підприємств Україні потрібно розробляти новий клас балістичних ракет середньої дальності з більшою дальністю та важчими боєголовками. Однак у Defense Express зазначають, що для цього завдання ідеально підійшли б Tomahawk.
Раніше Заборона розповідала про лазівки, які РФ використовує, щоб купувати за кордоном устаткування для виготовлення своїх ракет.
Читати більше новин в Telegram