'
Читаєте зараз
РФ збирає ракети на західних верстатах: розслідувачі з’ясували, як їх закуповують

РФ збирає ракети на західних верстатах: розслідувачі з’ясували, як їх закуповують

Daniil Tsarevskyi
  • Росія за 2023 рік ввезла західних верстатів на $68 мільйонів. За їх допомогою виготовляють ракетне озброєння.
  • Експерти з Rhodus стверджують, що реальний обʼєм імпорту ще більший, оскільки товари з Казахстану та Киргизстану можуть реєструватись не за правилами.
  • Найбільше устаткування у країну-терористку у 2023 році ввезли південнокорейські Doosan та Hanwha.

Методи, якими користується ворог, різні. Серед іншого, для закупівель використовують компанії-посередниці. За таким принципом ввозять станки, приміром, з Німеччини чи Іспанії. А от південнокорейські компанії взагалі ввозили продукцію напряму.

Заборона розповідає про те, як Росія купує за кордоном устаткування для виготовлення своїх ракет.

Dusan, Spinner, Fanuc: яка схема поставок

Західне устаткування — це основа російської військової промисловості. На них виготовляються ракети, артилерійські системи та ракети. Розслідувачі виявили, що за 2023 рік Росія імпортувала західного устаткування на $68 млн, пишуть «Важные истории».

Агентство Rhodus зробило підбірку західних компаній, чиє устаткування помітили на російських заводах з виробництва ракет. Так, наприклад, японський Fanuc використовують на 16 підприємствах. На їх потужностях виготовляють від зенітних снарядів для ППО до стратегічної зброї по типу «Сармат». 

Цікаво, що серед десятка виробників, які ввезли найбільше устаткування в Росію, немає жодного з Китаю або Індії:

Читати більше новин в Telegram
  • Doosan (Південна Корея) — ввезли устаткування на $16 млн;
  • Hanwha (Південна Корея) — $10 млн;
  • Spinner (Німеччина) — $5.4 млн;
  • Fanuc (Японія) — $4.7 млн;
  • Hermle (Німеччина) — $4.6 млн;
  • TOS Varnsdorf (Чехія) — $4.1 млн;
  • DMG Mori (Німеччина) — $2.9 млн;
  • Hyundai (Південна Корея) — $2.1 млн;
  • Kovosvit (Чехія) — $2 млн;
  • GF (Швейцарія) — $1.9 млн.

Туреччина, Південна Корея, ОАЕ: як РФ обходить санкції

Санкції зробили доступ Росії до західної продукції важчим, але не неможливим. Більшість устаткування ввозиться через Туреччину, тоді як іншими важливими ланками у логістичному ланцюзі є Обʼєднані Арабські Емірати та Китай. Через КНР, наприклад, ввозять дві третини японської Fanuc.

Цікаво! Росія закуповує більшість устаткування Південної Кореї напряму, не використовуючи треті країни. Таким чином, було передано продукції щонайменше на $16 мільйонів.

Найбільше відправляють західного устаткування в Росію через такі країни:

  • Туреччина — $20 млн;
  • Південна Корея — $16 млн;
  • ОАЕ — $10 млн;
  • Китай — $9.3 млн;
  • Чехія — $1.1 млн;
  • Італія — $1 млн;
  • Латвія — $0.8 млн;
  • Казахстан — $0.6 млн;
  • Гонконг — $0.6 млн;
  • Киргизстан — $0.5 млн.

Європейські продавці стверджують, що не знали, що їх товар потрапить у Росію. Так, іспанська Vanto Machines показала розслідувачам документи, які підтверджують, що пунктом призначення їх постачань був Стамбул. Потім товар потрапив у Росію, де на митниці експортером зазначили саме компанію виробника устаткування. Польська Soldream Polska також продала деталі турецькій Yensa Dogal Ensa Kozmetik Urunleri Sanayi, яка потім ввезла їх у Росію. Про остаточний пункт призначення у компанії не знали. Тобто використовувалася компанія-посередник — цю схему РФ використовує, приміром, для купівлі мікрочипів і інших деталей для техніки.

А от швейцарські вироби GF везла в Росію німецька DK Werkzeuge. Її директор, росіянин Дмітрій Костін, родом із Санкт-Петербурга — проти його компаній німецька поліція вже веде розслідування.

«У нас дуже багато клієнтів, цілком можливо, що вони потім продають наші товари військовим заводам. Якщо мої товари потрапляють на військові заводи, я ставлюся до цього лояльно, мені байдуже. Я думаю, що скоро все [війна] закінчиться і всі житимуть дружно», — каже Костін.

Талліннська United Stream також доставляла в Росію деталі для німецьких станків Trumpf. Контактний номер привʼязаний до Телеграма з іменем Andrey Legkostup. Чоловік, якого звуть так само, вже знаходиться у базі «Миротворець» за пропагандистські виступи в Росії та контрабанду через ЛДНР.

Варто зазначити, що найбільші імпортери, як-от «Финвал», «Альянс», «Авбис» и СФТ, які цим займаються, вже знаходяться під санкціями. Проте менші компанії («Инжиниринговый центр по оснащению производств», «Вега-ОМ», «Машэкс-сервис», «Арт-механикс» та «Прима пауэр») можуть і далі вільно торгувати.

Санкції проти Росії: чи можна заблокувати поставки

Вважається, що реальні обʼєми імпорту устаткування значно більші, оскільки устаткування, яке приїжджає з Казахстану або Киргизстану може реєструватись невідповідно. Експерт з Rhodus Каміл Галєєв вважає, що повністю зупинити поставки неможливо, оскільки виробник завжди може сказати, що нічого не знав.

«Безсумнівно, що дуже часто фірма все знає. Вона може прикидатися, що не знає, для якого саме російського військового підприємства постачають техніку, але насправді все розуміти. Іноді вона сама організовує це. У сучасному світі, де верстати забезпечені програмним забезпеченням, під’єднані до інтернету і внутрішніх локальних мереж, величезна кількість виробників у режимі реального часу мають доступ до свого обладнання. Часто вони залишають ключі активації верстата у себе, тобто після встановлення верстата на підприємстві потрібно безпосередньо зв’язуватися з офісом фірми для початку його роботи. Критичний момент для верстатного парку Росії настане, якщо вдарять по програмному забезпеченню», — каже Галєєв.

При цьому, навіть якщо поставки зупиняться, вважається що Росія зможе протягнути. Збільшиться імпорт китайського устаткування, яке також має західну начинку.

«Мені здається, було б розумно змусити всі компанії, які продавали верстати в Росію, відзвітувати щодо поставленого обладнання. Тобто доповісти, які у верстатах є функції моніторингу, що з цими верстатами відбувається. Також варто відзвітувати щодо під’єднання і не під’єднання до інтернету, яке програмне забезпечення встановлено у верстатах, відкрити деталі угод із контрагентами, опублікувати ці відомості у відкритому доступі. Звісно, все це має відбуватися під загрозою великих штрафів і кримінального переслідування», — вважає Галєєв.

Раніше Заборона розповідала про те, як Росія обходить санкції за допомогою Фінляндії. Окупанти завозили через країну деталі, наприклад, для російського РЕБу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій