'
Читаєте зараз
Традиція і безлад. Як ультраправі та консерватори зривають заходи

Традиція і безлад. Як ультраправі та консерватори зривають заходи

Yuliana Skibitska

У неділю, 20 вересня, в київському Будинку кіно мав відбутися показ документального фільму «На славу темряви». Він розповідає про американську «сатанинську» організацію, яка стала прикладом громадянського протесту та політичного тролінгу. Але показ зірвали представники українських радикальних організацій – «Традиція і Порядок» і «Братство» Дмитра Корчинського. В останні шість років в Україні так відбувається досить часто – і покарання нападники зазвичай не дістають. Заступниця головної редакторки Заборони Юліана Скібіцька теж не змогла потрапити на фільм – вона розповідає, як ультраправі та консерватори намагаються нав’язати свій порядок.


О 19:00 біля Будинку кіно незвично багато людей для кінотеатру під час карантину: групами стоять молоді люди, які прийшли на показ фільму «На славу темряви», трохи збоку – поліцейські. Біля входу – близько 40 хлопців, майже всі коротко підстрижені й одягнені в зручний спортивний одяг. У деяких на руках нашивки організації «Традиція і Порядок» – консервативного ультраправого угруповання. Щойно більшість тих, хто прийшов на фільм заходить у будівлю, ці спортивні хлопці теж рушають всередину. Вони стають півколом біля входу до зали, куди вже змогли пройти кілька десятків людей, і не пускають інших. Одразу за ними кордон поліції, але він не заважає ультраправим блокувати вхід.

Фото: з фейсбук-сторінки Традиція і Порядок

Коридором ходить священник з іконою і читає молитви. «Всі стаємо на молитву! У нас молитовне стояння», – вигукує він, коли хтось із ультраправих вплутується в сутичку з поліцією. Журналістці Заборони він представляється священиком Православної церкви України і каже, що прийшов сюди, щоб не допустити «нечисть». Поруч із ним розгулює худорлявий хлопець на вигляд не старший 20 років. Він веде стрім на «Всесвітнє Броварське Телебачення» – це канал «Братства» Дмитра Корчинського. Дівчина, яку хлопець дістає провокаційними питаннями, нервово звертається до поліції, але та не реагує.

Фото: Заборона

«Нечисть», проти якої прийшли виступати ультраправі, – це фільм «На славу темряви», який розповідає про американський «Сатанинський храм». Незважаючи на гучну назву організації, її основна мета – громадський протест за соціальну справедливість. Сатанинська символіка використовується учасниками як тролінг християнства. У організації є свої «сім заповідей», побудовані на принципах світського гуманізму, правах людини та науковому підході.

Трохи згодом приїжджає лідер «Традиції і Порядку» Богдан Ходаковський. Він одягнений в темно-синю напіввійськову шинель, із зірочками на плечах. У розмові з журналісткою Заборони Ходаковський каже, що цей фільм «ображає почуття вірян» і «пропагує сатанізм». Ходаковський додає, що ТіП планує подавати до суду на організаторів «за образу почуттів вірян». Щоправда, в Україні немає такої статті Кримінального кодексу – таке формулювання є в російському КК. У 2013 році саме в Росії збільшили штрафи за «образу почуттів вірян» і навіть ввели кримінальну відповідальність. В Україні це питання регулює 161 стаття КК – вона забороняє розпалювання релігійної ворожнечі і гарантує рівноправність громадян незалежно від раси, статі або релігійних уподобань.

Богдан Ходаковський. Фото: з фейсбук-сторінки Богдана Ходаковського

Ближче до 21:00 адміністрація Будинку кіно оголошує, що показу не буде. Людей, які прийшли на фільм, виводять через чорний вихід. Коли поліція залишає зал, ультраправі аплодують їй і кричать: «Дякуємо».

Пізніше на сторінці «Традиції і Порядку» в фейсбуці з’явився пост про те, що члени організації зірвали показ. Пост закінчується словами: «лівій диявольській заразі не бути в Україні».

Під крилом священника

«Ультраправі з’явилися в інтернеті десь за день до показу, – розповідає Забороні один з організаторів показу Олександр Корвін. – Публічних погроз не було, був пост від священника, який прийшов читати молитви. Я відстежував сторінки ТіП та інших, але ніде не бачив анонсу, що вони прийдуть. Чесно кажучи, очікували, що будуть тільки кілька людей з плакатами, та й все».

Священник Ярослав Кулик, який разом із «Традицією і Порядком» брав участь у зриві фільму, вже не вперше «світиться» на подібних заходах. Він справді служить у Православної церкви України – на його сторінці в Facebook є фото, де його благословив на службу митрополит Епіфаній, глава ПЦУ. Журналісти Bellingcat з’ясували, що Ярослав Кулик тісно співпрацює з низкою ультраправих і гомофобних організацій, таких як «Катехон», «Братство», «Традиція і Порядок», «Сестринство Святої Ольги» (ця організація торік розпалася, а її лідерка Олександра Скляр вийшла заміж за очільника ТіП Богдана Ходаковського). За даними «Белінгкет», у 2016 році Кулик закликав «патріотів» громити марші ЛГБТ. Відео, на яке посилаються журналісти, зараз недоступне на Youtube.

Глава ПЦУ митрополит Епіфаній благословляє Ярослава Кулика на службу. Фото: з фейсбук-поста Ярослава Кулика

Ми поставили Православній церкві України питання, як вони ставляться до того, що Кулик тісно співпрацює з ультраправими організаціями. Прес-служба ПЦУ відповіла, що Кулик «не займає офіційних посад в церкві і не висловлює її позицію». А про його погляди прес-служба порекомендувала запитати у самого Кулика. Як з’ясували журналісти, у Кулика, схоже, гарні взаємини з вищим духовенством країни – він часто публікував фотографії з главою ПЦУ Епіфанієм. Крім того, спільні фотографії з главою ПЦУ постив і лідер ТіП Богдан Ходаковський. 

У Будинку кіно розповіли Забороні, що за день до показу їм писала людина, яка представилася Ігорем Петренком від громадської організації «Центр права захисту суспільства» (такої ГО не існує). Він наполегливо рекомендував не показувати фільм і обіцяв проблеми, якщо показ усе-таки відбудеться. Заборона зв’язалася з цією людиною – він назвав себе «студентом» і сказав, що не належить до жодної організації. «Друзі попросили мене зателефонувати [в Будинок кіно] і розпитати», – пояснив він.

«Катехон» и «Традиція і Порядок» на марші за права жінок. Фото: bellingcat.com

Олександр Корвін каже, що крім ТіП і «Братства» він помітив серед тих, хто зривав показ, ще деяких членів партії «Свобода». Ексдиректорка «Кінопанорами» Наталя Соболєва, яка допомагала Корвіну, розповіла Забороні, що їй дзвонив один із колишніх членів Держкіно, пов’язаний зі «Свободою», і теж рекомендував скасувати показ. Вона відмовилася називати його ім’я. Колишнім очільником Держкіно був «свободівець» Пилип Іллєнко.

Зараз організатори планують подавати заяву в поліцію на «Традицію і Порядок» за те, що вона зірвала кінопоказ.

Медійність і передвиборчі амбіції

Із 2014 року ультраправі організації регулярно зривають заходи, які їм не подобаються. У вересні 2017 року Форум видавців у Львові скасував презентацію книги правозахисниці і журналістки Лариси Денисенко «Майя та її мами» (видавництво «Видавництво») через погрози представників ультраправих груп. Пізніше стало відомо, що загрожувала організація «Катехон» на чолі з колишнім київським депутатом від ВО «Свобода» Юрієм Ноєвим. Незадовго до цього фестиваль «Бандерштат» скасував презентацію книги «Розстрільний календар» письменниці і волонтерки Олени Герасим’юк через погрози з боку ультраправих. Їм не сподобалося, що вона підтримує ЛГБТ-прайд. Однак останні кілька місяців найбільш медійною організацією, яка регулярно нападає на заходи, стала саме «Традиція і Порядок».

Фото: з фейсбук-сторінки Традиція і Порядок

Члени ТіП зривали прайд в Одесі, нападали на ЛГБТ-марш у Запоріжжі, влаштовували гомофобні пікети в Рівному. Тиждень тому учасники «Традиції і Порядку» здійснили напад на коміка Єгора Шатайла – їм не сподобалося, що його стендап висміював тему «традиційної сім’ї».

Влітку цього року ТіП розклеювали на київському Подолі свої рекламні листівки. Організація і Ходаковський не приховують своїх політичних амбіцій – тим більше, Ходаковський вже намагався стати депутатом у мажоритарному окрузі в Житомирській області на парламентських виборах 2019 року, але не пройшов. У своїй короткій передвиборчій програмі Ходаковський обіцяв підтримувати фермерів і підприємців, дати «соціальний ліфт молоді». Ходаковський зазначив, що дотримується «консервативних принципів». На 21 листопада ТіП запланувала «Марш християн у Києві».

Богдан Ходаковський нагороджує учасників боксерського турніру. Фото: з фейсбук-сторінки Традиція і Порядок

«Традиція і Порядок» проводять бойові навчання для своїх учасників, а останнім часом працюють ще й з дітьми. На вихідних ТіП спільно з двома боксерськими клубами «Сармат» і «Нокаут» провели турнір із боксу на Житомирщині. У ньому брали участь хлопчики від 8 до 14 років. Переможців нагороджував особисто Ходаковський.

Є відомості, що неформальний лідер «Традиції і Порядку» – Сергій «Боцман» Коротких. Він росіянин, довго проживав у Білорусі і навіть вчився в школі КДБ. Приїхавши в Україну, Коротких воював на Донбасі в складі полку «Азов», який він заснував разом з Андрієм Білецьким. У 2014-му він одержав український паспорт із рук Петра Порошенка. З 2015 по 2018 роки Коротких, згідно з його декларацією, був начальником відділу поліції охорони «об’єктів стратегічного значення». Однак на питання Заборони про це, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що Боцман ніколи не працював у МВС.

Фото: prm.ua

У Росії «Боцман» був близьким соратником одного з головних російських неонацистів Максима «Тесака» Марцинкевича, якого нещодавно знайшли мертвим у в’язниці (Заборона докладно писала про це). Після смерті Тесака «Боцман» провів стрім, в якому розповідав, як сильно Марцинкевич вплинув на ультраправих Східної Європи. Ввечері 20 вересня на Майдані Незалежності група хлопців запалила фаєри і вивісила банери з обличчям Тесака і написом «Не забудемо, не пробачимо». Люди, знайомі з ТіП, розповіли Забороні, що впізнали з-поміж хлопців пару учасників угруповання. А один із лідерів ТіП постив у сторіз Facebook картинку з Тесаком і підписом «Я/МИ Макс Тесак» (посилання на «Я/МИ Іван Голунов» – слоган, який з’явився в 2019 році, коли російська поліція звинуватила журналіста Івана Голунова в торгівлі наркотиками. Пізніше з’ясувалося, що наркотики йому підкинули).

Богдан Ходаковський в розмові із Забороною заявив, що Коротких не має жодного стосунку до ТіП.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій