'
Читаєте зараз
Трансгендерні люди в Україні: чи можуть їх мобілізувати

Трансгендерні люди в Україні: чи можуть їх мобілізувати

Tetiana Cherevko
  • Закон щодо воєнного стану та мобілізації фактично означає заборону виїзду для всіх, хто має чоловічі документи, включно з трансгендерами.
  • Піти на службу такі люди можуть добровільно, але дозвіл має дати медкомісія.
  • Щодо мобілізації на загальних основах є кілька нюансів.

В Україні людям, які починають гендерний перехід, медики офіційно ставлять діагнози «транссексуалізм» або «гендерна дисфорія». Вони передбачають повну непридатність людини до військової служби, але тільки у мирний час.

Заборона розповідає, за яких умов трансгендерів можуть мобілізувати.


ЛГБТК+: хто може виїжджати з України

Під час воєнного стану виїзд чоловікам призовного віку за кордон заборонений. З трансгендерами ситуація складна, адже українське законодавство визнає лише два гендери — чоловічий та жіночий. Закон щодо воєнного стану та мобілізації фактично означає заборону виїзду для всіх, хто має чоловічі документи, кажуть в громадській організації «Інсайт».

Право на перетин державного кордону мають виключно ті трансгендерні люди, які пройшли процедуру зміни (корекції) статі. Для цього вони мають у встановленому законом порядку отримати документи, в яких їхня стать визначена як жіноча, розповів юрист Владислав Юрчак.

Тобто, щоб виїхати за кордон, такі громадяни повинні:

Читати більше новин в Telegram
  • отримати медичне свідоцтво про зміну (корекцію) статевої належності;
  • звернутися до органів реєстрації цивільного стану та отримати нове уточнене свідоцтво про народження;
  • після цього — отримати закордонний паспорт.

«В житті ця процедура доволі складна та бюрократизована. Однак цілком реальна за умови встановлення людині психічного і поведінкового розладу ‘транссексуалізм’ чи наявності соціально-психологічних показань для зміни статі», — пояснив експерт.

Відмова трансгендерним жінкам у перетині кордону є дискримінаційною. Адже це свідчить, що їх сприймають як чоловіків. Розв’язати цю проблему, на думку координаторки ГО «Інсайт» Інни Ірискіної, можливо: необхідно спростити процедуру юридичного визнання гендеру так, щоб воно було швидшим і доступнішим. 

Трансгендери: чи можуть призвати

Діагнози «транссексуалізм» та «гендерна дисфорія» (F64.0 і F64.8 згідно з міжнародною класифікацією хвороб десятої редакції) означають повну непридатність людини до військової служби. Це працює у випадку, якщо ці ознаки різко виражені, йдеться у звіті правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ»

Однак є нюанс — діагнози можуть означати повну непридатність у мирний час, а от у воєнний — обмежену придатність (якщо вони помірно виражені). На практиці це визначає спеціалізована лікарська комісія, наприклад, при обласній психіатричній лікарні.

«Таким чином, трансгендерні люди в Україні не можуть бути призвані на службу в Збройних силах та повинні бути взагалі зняті з військового обліку у випадку явно вираженої транссексуальності. Рішення має ухвалити медична комісія при військкоматі», — пояснюють правозахисники.

Без висновку лікарів трансгендерні жінки, у документах яких вказана чоловіча стать, підлягають призову на військову службу. Також з чоловічими або жіночими документами можна піти на службу добровільно.

«Якщо людина виглядає переконливо у своїй гендерній ролі, вона може успішно пройти поверхневий огляд медичної комісії при військкоматі та вступити на службу як звичайна жінка або чоловік. Відомо про принаймні одну трансгендерну жінку, яка зараз служить у ЗСУ, приховуючи свій статус», — кажуть в організації «Наш світ».

Раніше Заборона розповідала про право виїзду за кордон для військовозобов’язаних. Одна з підстав для виїзду за кордон чоловіків призовного віку — це супровід родичів, які мають інвалідність.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій