'
Читаєте зараз
Транзит російського газу до ЄС через територію України, ймовірно, припиниться наприкінці 2024 року. Що буде далі з українською газотранспортною системою та чи зможе ЄС обійтися без російського газу?

Транзит російського газу до ЄС через територію України, ймовірно, припиниться наприкінці 2024 року. Що буде далі з українською газотранспортною системою та чи зможе ЄС обійтися без російського газу?

Iryna Oliinyk

Попри повномасштабне вторгнення РФ та постійні обстріли інфраструктури, український газогін продовжує перекачувати російський газ до Європи. За контрактом Росія сплачує Україні мільярди доларів за транзит. Однак з наступного року Київ не братиме участі в переговорах про продовження угоди з Москвою: оскільки Європа вже зробила значні кроки в напрямку відмови від російського газу, у Міністерстві енергетики України сподіваються, що 2024 року в ЄС узагалі зможуть обійтися без газу з РФ. Разом з експертами Заборона проаналізувала, яким чином Європа заміщує газ з Росії, чи достатньо його в європейських та українських сховищах для проходження зими, а також що очікує на український газогін у разі зупинки російського транзиту.


Від Європи залежатиме, чи продовжиться транзит російського газу через український газогін

Наприкінці 2024 року закінчується дія контракту на транзит російського газу територією України, який був укладений між «Нафтогазом» та «Газпромом» ще 2019-го. З наступного року Київ не має наміру вести перемовини про його продовження, заявляє міністр енергетики Герман Галущенко. Водночас він додає: продовження угоди на транзит блакитного палива з РФ територією України залежатиме від того, чи зможе Європа обійтися без російського газу. Галущенко висловлює сподівання, що наступного року західні країни зможуть диверсифікувати постачання й відмовляться від нього взагалі.

«Ми точно не будемо стороною перемовин з росіянами, і це абсолютно очевидно. Наступний рік буде показовий з точки зору можливості Європи функціонувати взагалі без російського газу. Я бачу всі передумови для того, щоб це відбулося», — наголошує Галущенко. 

Згідно з чинним контрактом, російська сторона зобовʼязалася виплачувати Україні понад $7,1 мільярда протягом 2020–2024 років, пише видання «Forbes Україна». У 2022-му сума за прокачування газу з РФ українською газотранспортною системою (ГТС) сягнула $1,2 мільярда, повідомляє колишній очільник компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон. За угодою, сплата відбувається щомісяця, навіть під час війни.

Володимир Омельченко. Фото: Facebook 

Відомо, що Словаччина, Угорщина, Італія, Австрія та Чехія продовжують купувати російський газ, який, зокрема, проходить через ГТС України, пояснює Забороні директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко: «У ЄС уже відмовилися від газу з Росії приблизно на 80%. До повномасштабного вторгнення РФ західні країни отримували близько 180 мільярдів кубічних метрів газу на рік, а цього року цей показник не перевищить 25–30 мільярдів кубометрів. Стосовно скрапленого природного газу [LNG], то навпаки, ми бачимо, що йде потужне нарощування споживання російського газу з боку Бельгії та Іспанії».  

Нині з Росії до ЄС через ГТС України проходить 35–37 мільйонів кубічних метрів газу на добу, це близько 13 мільярдів кубічних метрів за рік, заявляє Сергій Макогон. У 2022-му, попри російську агресію, українською ГТС пройшло орієнтовно 20 мільярдів кубометрів газу. 

Як зупинка транзиту з РФ позначиться на українській ГТС

Сергій Макогон переконаний: з наступного року варто очікувати, що транзит російського газу буде зупинено повністю. За його словами, технічно ГТС ще протягом 2019–2022 років була підготовлена для роботи в реверсному режимі.

Він передбачає зміну напрямку руху по газопроводу. Нині потік у трубах спрямований зі сходу на захід України. У разі зупинки російського транзиту газ з українських підземних сховищ, що розташовані на заході країни, прямуватиме в східні регіони України, пояснює Володимир Омельченко. За його словами, для підтримки роботи української ГТС важливо мати достатній обсяг власного видобутку блакитного палива. 

«Доведеться зробити редизайн української газотранспортної системи, — каже він. — Тобто змінювати режими роботи українських ГТС з напрямку схід-захід у напрямку захід-схід завдяки використанню запасів з підземних сховищ природного газу. І для цього потрібно збільшувати тиск у системі. Це доволі складно, але, як підтверджують Міністерство енергетики та Оператор газотранспортної системи, план уже підготовлений і потрібної миті його можуть пустити в дію».  

Також через припинення прокачування газу з РФ обслуговча компанія української ГТС зазнає фінансових збитків, зазначає Сергій Макогон та наголошує, що потрібно вже зараз думати про збалансування фінансового стану Оператора ГТС, бо 70–80% доходу компанія отримує саме від російського транзиту. 

Однак, на думку співрозмовників Заборони, українські газові сховища продовжуватимуть активно використовувати. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, Україна вже цієї зими може відіграти значну роль у забезпеченні стабільності ринку газу в Європі. Попри війну європейські компанії продовжують зберігати газ в українських газосховищах, і цей тренд лише зростатиме, підсумовує Галущенко: «Я впевнений, що найближчого місяця буде тільки збільшення обсягів закачування газу, а це означає, що Україна — надійний партнер навіть під час війни. По-друге, це те, що Україна здатна гарантувати безпеку постачання для Європи, і це важливо».

За даними Міністерства енергетики України, цьогоріч відбулася сертифікація українських підземних сховищ газу (ПСГ) за європейськими нормами. Це створило можливості для зберігання в Україні газу іноземних компаній. Європейські підприємства вже почали активно закачувати блакитне паливо в українські ПСГ, де нині зберігається вже близько 600 мільйонів кубів газу. А це важливий внесок у забезпечення енергетичної безпеки України та ЄС, наголошують у Міненерго.

Росія може використовувати інші маршрути для прокачування газу до Європи. Які саме?

На думку Володимира Омельченка, Росія здатна користуватися іншими потужностями для прокачування газу до західних країн. Утім, пропускна спроможність цих шляхів значно поступається українській ГТС. Зокрема, газопровід Ямал — Європа, що проходить через Білорусь, може прокачувати 33 мільярди кубометрів на рік. «Турецький потік» дном Чорного моря — 31 мільярд кубометрів. Що стосується «Північного потоку — 1» та «Північного потоку — 2», відомо, що у вересні 2022 року президент РФ припинив постачання блакитного палива цими газогонами, які йдуть дном Балтійського моря одразу до Німеччини. Восени минулого року на «Північному потоці» сталися потужні вибухи, які пошкодили і сусідній «Північний потік — 2». Загальна вартість будівництва «Північних потоків», за деякими підрахунками, може сягати $100 мільярдів.   

Чи достатньо газу в європейських сховищах і яким чином ЄС заміщує блакитне паливо з РФ

До початку повномасштабної російської агресії понад 40% газу Євросоюз отримував саме з Росії. Нині ЄС зміг замістити російське блакитне паливо завдяки власному видобутку й постачанням зі США та країн Глобального Півдня, зокрема з Катару, Північної Африки й Перської затоки, наголошує Володимир Омельченко. Наприклад, Норвегія у 2022 році посіла позицію лідера за постачанням природного газу до країн Європи, випередивши Росію.

«Одним з ключових факторів для ЄС стало енергоощадження й енергоефективність, адже споживання газу у 2022-му та 2023 році значно скоротилося, приблизно на 20%. Крім цього, західні країни почали перенесення значної кількості енергомістких виробництв за кордон, особливо це стосується німецької промисловості, — підсумовує Омельченко. — А потужні темпи нарощування енергоресурсів з поновних джерел енергії стали основними компонентами західної політики заміщення російського газу. ЄС виділив на цю програму близько €300 мільярдів». 

Нині європейські газові сховища заповнені на 90%, повідомляють на сайті Європейської комісії. Експерти, з якими спілкувалася Заборона, впевнені, що політика заміщення російського природного газу дійсно працює.

А як щодо України, чи достатньо газу в сховищах аби пройти цей опалювальний сезон? Імовірно, так

Від 2015 року Україна відмовилася купувати російський газ. Тож нині ГТС використовували тільки для прокачування російського газу до Європи.

За даними Міністерства енергетики, закачування газу в українські газосховища відбувається з випередженням графіка, а в підземних газових сховищах уже є понад 13 мільярдів кубів блакитного палива. Проте є один нюанс: не весь накопичений у сховищах газ належить «Нафтогазу».

Частина накопичень — це власність приватних видобувних компаній та трейдерів. Тож загалом кількість газу в сховищах для українських промислових і побутових споживачів сягає близько 11 мільярдів кубометрів. Для проходження опалювального сезону Міненерго планує накопичити в газових сховищах 14,7 мільярда кубометрів природного газу, наголошує Володимир Омельченко. 

Голова «Нафтогазу» Олексій Чернишов зазначає, що цей опалювальний сезон Київ може пройти, навіть не імпортуючи газ із Заходу. За його словами, український видобуток може покрити обсяги споживання для промислових та побутових споживачів. Для цього «Укргазвидобування» виконує план для збільшення видобутку на 8% (до 13,5 мільярдів кубометрів). Якщо Україні все-таки не вистачить газу для проходження опалювального сезону, проблеми не буде, вважає Сергій Макогон: «Узимку це буде тільки питання ціни». У звʼязку з російським вторгненням в Україні значно скоротилося споживання газу. До початку великої війни річне споживання було на рівні 30 мільярдів кубометрів, у 2022-му — близько 21–22 мільярдів кубометрів на рік, пише «Forbes Україна». Нині, як передбачають у «Нафтогазі», для проходження опалювального сезону буде достатньо 14,7 мільярда кубометрів природного газу.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій