«Тимчасові незручності»:

Даша Подольцева у «Рівні цензури»

«Тимчасові незручності»: Даша Подольцева у «Рівні цензури»

У рубриці «Рівень цензури нульовий» Заборона публікує роботи одного фотографа, художника або колективу. У них показані історії, які не співзвучні з масовою культурою або наражаються на цензуру в ЗМІ та соціальних мережах. У цьому випуску — серія фотографій та колажів графічної дизайнерки та художниці Даші Подольцевої, присвячена «народним об’явам» та її рефлексії на урбаністичний бруталізм, що нас оточує.

«Моє захоплення народними об’явами почалося з «Серії». «Серія» — це спільний проєкт з архітекторкою Оленою Орап, присвячений українській серійній бруталістській забудові, а якщо простіше — панелькам», — розповідає Даша.

В рамках цього проєкту художниці працюють з фасадами, намагаючись знайти в них початковий лоск та чистоту. І тут — об’ява «Можливе падіння елементів фасаду». Вони надрукували світшоти з написами «фасад», «бурулі», «незручності» та каламбуром, що виник з об’яв, які постійно чути в метро: «тримайте поли довгого одягу, а зовсім маленьких на руках», — і жартома фотографувалися для сторіз. Далі арсенал об’яв суттєво розширився, адже українська земля родюча та багата на міські парадокси.

«Наше міське середовище дуже активне, воно не може бути непомітним. Навпаки: воно взаємодіє з тобою максимально, навіть якщо ти цього не хочеш. Це схоже на поїздку в тролейбусі, де сусідка розкаже тобі все своє життя, включно з зятем-алкоголіком та чоловіком-садистом. В принципі, щоб вижити в київських (та українських) міських джунглях, треба боротися», — розповідає художниця.

Бо скрізь чатує небезпека: плитка, двері, балкони, ями, фарбування, бурулі врешті-решт. Жорсткий предметний світ прикрашається кавою та вайфаєм, а небезпечні елементи не прибираються, а позначаються за допомогою об’яв — так само як Адам давав імена речам в раю. Те що потребує довгої системної роботи та стратегій (ремонтні роботи, реформи, зміна конструкцій та планів), набагато простіше і швидше розв’язується за допомогою надрукованого А4. І файліку. «Предупрежден — значит, вооружен!».

«Я вірю, що ці об’яви відображають нашу картину світу. Найуніверсальніша конструкція про «тимчасові незручності» влучно описує не тільки наше мирне міське середовище та роботу комунальних служб, але й поточну воєнну ситуацію (сподіваюся, ЦІ незручності дійсно тимчасові). Вона описує навіть ситуацію геополітичну — наш спротив, відмову здаватися та існування України як держави, яке, на жаль, зручне далеко не всім».

Є в цих об’явах і передчуття війни: «щасливої дороги» (коломийський вокзал), «аварійно-небезпечна ділянка» (прекрасна метафора України після 24 лютого), «обережно, (російський) ГАЗ»…

Шрифти, пунктуація, капслоки, трекінг та кернінг — як багато там зашифровано емоцій та переживань! 2-3-4 знаки оклику — це фактично «Крик» Мунка, але такий урбаністично-постмодерністичний.

Оплата тільки готівкою. Миру нам усім! Будьте уважні та обережні. Все минає, а тимчасові незручності залишаються.


«Рівень цензури нульовий» — це майданчик для відкритого діалогу на складні й табуйовані теми, як-от сексуальність і тілесність, стрес і депресія, війна й ідентичність. Ми не платимо гонорару за публікацію, але допоможемо зробити авторське висловлювання почутим, а також беремо участь у його оформленні. Деталі — тут.