Читаєте зараз
Тиждень чистки. Україні через скандали та тихо пішли десятки держслужбовців: всі справи

Тиждень чистки. Україні через скандали та тихо пішли десятки держслужбовців: всі справи

Ilona Kivva
Автор:
  • Президент України Володимир Зеленський 22 січня 2023 року анонсував кадрові перестановки в міністерствах, правоохоронних органах та інших структурах.
  • З посади пішов заступник керівника ОП Кирило Тимошенко, а також голови прифронтових ОВА, частина з яких, ймовірно мала з ним зв’язки.
  • Чи не найбільше звільнень відбулося у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури.

В Україні масові звільнення державних службовців різних рівнів зачепили Офіс президента, генпрокурора та низку відомств. Найбільше усунено від посад заступників міністрів. Більшість з них фігурують принаймні у одному скандалі чи кримінальній справі.

Розповідаємо про скандальні звільнення та розслідування на 12-му місяці великої війни. Новина оновлюється…


Зеленський і Арахамія анонсували звільнення чиновників

Президент України Володимир Зеленський 22 січня 2023 року анонсував низку кадрових рішень щодо управлінців різного рівня в міністерствах й інших структурах центральної влади, в регіонах та в правоохоронній системі.

«Цей тиждень [23-27 січня 2023 року] буде часом відповідних рішень. Уже є також кадрові рішення – частина сьогодні [23 січня], частина буде завтра [24 січня] – щодо управлінців різного рівня в міністерствах й інших структурах центральної влади та в регіонах і в правоохоронній системі», — заявив Зеленський в іншому зверненні.

Про кримінальні справи додав голова фракції «Слуга народу» в Верховній Раді Давид Арахамія.

Читати більше новин в Telegram

«Мабуть, цієї весни точно саджати будемо активно. Деякі люди втратили розум і мародерять без страху і докорів совісті. Це стосується і нещодавніх закупівель генераторів, і свіжих скандалів у Міністерстві оборони. Буду ініціювати повернення парламентського контролю над діяльністю виконавчої влади», — сказав Арахамія. 

Примітно, що 23 січня президент підписав указ, яким ввів у дію рішення РНБО про заборону чиновникам усіх рівнів виїжджати за кордон. Винятком є тільки робочі відрядження.

Кого конкретно стосується заборона:

  • члени Кабінету міністрів України, керівники центральних органів виконавчої влади, їхні заступники;
  • керівники Офісу президента та інших органів і служб, утворених очільником держави, та їхні заступники;
  • голова Служби безпеки України, його заступники;
  • голова та члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Рахункової палати, Центральної виборчої комісії та інших державних колегіальних органів;
  • секретар Ради національної безпеки і оборони та його заступники;
  • народні депутати України, уповноважений Верховної Ради та його представники;
  • голова Національного банку України і його заступники;
  • постійний представник президента України в АР Крим та його заступники;
  • голови місцевих державних адміністрацій, їхніх заступники;
  • судді, включно з Конституційним судом, прокурори;
  • керівники інших державних органів та структурних підрозділів, їхні заступники;
  • працівники, заброньовані на період мобілізації органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування.

Офіс генпрокурора України: пішов Симоненко

Гучне звільнення відбулося в Офісі генерального прокурора України. Глава органу Андрій Костін підписав наказ про звільнення за власним бажанням свого заступника Олексія Симоненка.

Як і у решті випадків, про причини не повідомляється. Проте за кілька днів до усунення Симоненка з посади журналіст-розслідувач Михайло Ткач розповів, що чоловік 10 днів провів у відпустці в Іспанії.

Їздив він туди на елітній автівці марки Mersedes, яка належить львівському підприємцю і депутату Григорію Козловському, до того ж у супроводі особистого охоронця останнього.

«За словами джерел, Симоненко покинув Україну 30.12.2022 через ПП “Краківець” на автомобілі Мерседес р.н. ВС 0001 ХН, разом з Віктором Деркачем (за кермом). А повернувся в Україну 08.01.2023 через ПП “Краківець” разом з Романом Серетком (за кермом) на тому ж авто», — йдеться в розслідуванні Ткача.

Генеральний прокурор також усунув з посад пʼятьох очільників обласних прокуратур. Всі вони написали заяви за власним бажанням.

Кого саме звільнено:

  • Віктор Приходько — Запорізька обласна прокуратура;
  • Володимир Твердохліб — Кіровоградська обласна прокуратура;
  • Антон Столітній — Полтавська обласна прокуратура;
  • Олексій Тубельць — Сумська обласна прокуратура;
  • Сергій Василин — Чернігівська обласна прокуратура.

Павло Халімон і будинок на Печерську

Одним з перших на тижні чистки потрапив у скандал заступник голови фракції «Слуга народу» Павло Халімон. Причиною стало опубліковане журналістами розслідування, згідно з яким Халімон під час повномасштабної війни придбав маєток на Печерську вартістю 10.3 млн гривень, хоча ринкова вартість подібної будівлі складає 50-60 мільйонів гривень. Будинок оформлений на його, ймовірно, співмешканку, яка ще у 2021 році придбала понад 40 земельних ділянок.

Павло Халімон. Фото: Facebook

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) попросила генерального прокурора України порушити кримінальну справу проти депутата за фактом незаконного збагачення.

Кирило Тимошенко пішов з ОП

Президент України 24 січня 2022 року підписав указ про звільнення Кирила Тимошенка з посади заступника керівника Офісу президента. 

За словами самого чиновника, він написав заяву за власним бажання, однак офіційні причини такого рішення невідомі. 

За інформації ЗМІ, він може обійняти посаду керівника однієї з обласних адміністрацій, а його місце натомість отримає ексочільник Київської ОВА Олексій Кулеба.

Заява Кирила Тимошенка на звільнення з посади заступника керівника ОП. Фото: Кирило Тимошенко/Telegram

«Тимошенко був в команді Зеленського з часів передвиборчої президентської кампанії. Його призначили заступником керівника адміністрації президента 21 травня 2019 року. Згодом її перейменували в Офіс президента. До повномасштабного вторгнення РФ він курував стратегічну програму влади “Велике будівництво”, на яке витрачали величезні суми грошей. Під критику щодо витрат потрапляв і сам Тимошенко», — пише BBC.

Наприкінці жовтня 2022 року розслідувачі Bihus.Info опублікували докази того, що заступник керівника ОП їздить на елітному позашляховику Chevrolet Tahoe, які в Україну привозять тільки під замовлення. Виявилося, що це одна з 50 автівок, які компанія-виробник General Motors передала для вивезення людей із зон бойових дій і гуманітарних місій.

Тимошенко підтвердив цю інформацію, але заявив, що автівка перебуває на балансі Державного управління справами, і він їздить на ній тільки на деокуповані території. Однак машина неодноразово була зафіксована для поїздок Тимошенка на роботу.

Скандал в Міноборони: сумнівна угода на харчування

Заяву про звільнення 24 січня 2023 року також написав заступник міністра оборони України Вячеслав Шаповалов, який відповідав за забезпечення тилових підрозділів ЗСУ. Кабмін прохання задовольнив.

Офіційною причиною став «великий публічний резонанс, який значною мірою було спровоковано бездоказовими маніпуляціями навколо теми забезпечення Збройних сил України». Йдеться про скандал навколо угоди на 13.16 мільярда гривень, яке оборонне відомство уклало на 2023 рік для закупівлі харчів для військових частин, що дислокуються у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях.

Засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов опублікував журналістське розслідування, згідно з яким ціни на продукті у договорі щонайменше вдвічі вищі за ринкові та законтрактовані у подібних договорах за попередні роки. Також питання викликала неоднозначна репутація фірми, яку було обрано постачальником.

Заява замміністра оборони України Вячеслава Шаповалова

Кабмін замінив голів в прифронтових ОВА

Український уряд 24 січня 2023 року звільнив очільників обласних держадміністрацій у п’яти областях: Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Сумській та Херсонській.

Офіційні причини рішення поки невідомі, ходять чутки, що частина йде через зв’язки з Кирилом Тимошенком. Олексій Кулеба переходить на роботу в ОП.

Резніченко є фігурантом кримінального провадження, яке було відкрите після публікації спільного розслідування «Української правди» та «Схем». Журналісти знайшли докази того, що чиновник погодив виділення компанії своєї близької подруги 1.5 млрд гривень на ремонт доріг у області. 

Провадження ведеться за двома статтями Кримінального кодексу:

  • стаття 364 частина друга — зловживання владою або службовим становищем;
  • стаття 209 частина друга — легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.

Крім того, Старух, як пише BBC, фігурує у справі НАБУ щодо розкрадання обласним керівництвом гуманітарної допомоги, а Янушевича критикували активісти за слабку роботу з відновлення Херсона після деокупації. Живицький потрапляв у скандали, пов’язані з грошима на будівництво, а також підписав своєму раднику Олександру Безнісу дозвіл на виїзд за кордон після того, як той нібито погрожував працівникам держпідприємства «Дороги Сумщини» через тендер.

Мінінфраструктури та Мінгромад: звільнені зами

Чи не найбільше кадрових рішень було ухвалено в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури, яке було утворене напочатку грудня 2022 року шляхом об’єднання Міністерства розвитку громад та територій та Міністерства інфраструктури.

Василя Лозинського звільнили з посади заступника міністра після того, як того запідозрили в участі в схемі розкрадання бюджетних коштів. Його затримали під час отримання $400 000 хабаря: він обіцяв допомогти укласти договори на закупівлю обладнання та техніки. 24 січня Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення про запобіжний захід для Лозинського -— його відправили під цілодобовий домашній арешт з електронним браслетом. А от підозрюваного в дачі хабаря Лозинському — підприємця Сергія Кривого — взяли під варту, але з альтернативою внесення застави у розмірі понад 100 млн гривень.

Заяви про звільнення написали ще два заступники Курбакова: 

  • Іван Лукеря (за власним бажанням);
  • Вʼячеслав Негода.

Лукеря підкреслив, що його відставка не пов’язана зі справою Лозинського. Негода ж рішенню оцінку не дав.

Пост Вячеслава Негоди у Facebook
Заява про звільнення Івана Лукері. Фото: Ivan Lukerya/Facebook

Кадрові перестановки здійснено і в інших відомствах:

  • Віталія Музиченка зняли з посади заступника Міністра соціальної політики України;
  • Олексія Соболева призначили заступником Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

Крім того, два звільнення провели у Державній службі морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України:

  • Анатолія Іванкевича;
  • Віктора Вишньова.

Обоє були заступниками голови Адміністрація судноплавства.

Раніше Заборона розповідала про внутрішній дипломатичний скандал в Україні. На посаду очільника українського представництва в Болгарії було призначено Олесю Ілащук, але вона не має досвіду роботи в G2G. Це не перший подібний випадок. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій