'
Читаєте зараз
Ілащук не перша. В МЗС роз’яснили, як без дипдосвіду стати послом

Ілащук не перша. В МЗС роз’яснили, як без дипдосвіду стати послом

Ilona Kivva
Автор:
  • Указом президента України від 23 грудня 2022 року новим послом України в Болгарії стала Ольга Ілащук.
  • Жінка працювала в ювелірній сфері, а також в напрямках психології та сексології.
  • Скандал набув розголосу: в соцмережах повно дописів з висміюванням саме спеціальності жінки, в професійному колі обговорюється підготовка як провідного фахівця.

Призначена на посаду очільника українського представництва в Болгарії Олеся Ілащук не має досвіду роботи в G2G. Однак це не перший подібний випадок: в Україні за останні два роки вже призначалися послами некадрові дипломати. Болгарія є важливим напрямком, адже є членкинею НАТО та Європейського союзу й одночасно не має одностайної позиції щодо російсько-української війни. Так, країна прийняла тисячі біженців і спростила отримання особливого статусу, втім, не поспішає надавати військову підтримку.

Заборона розповідає про внутрішній дипломатичний скандал.


Олеся Ілащук призначена послом Болгарії

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про призначення Ілащук на посаду 23 грудня 2022 року. Офіційну біографію не було опубліковано, але деякими деталями своєї професійної діяльності вона ділилася у соціальних мережах.

Так, на сторінці Ілащук у Facebook вказано, що вона клінічна психологиня, системно-сімейна терапевтка, гештальт-терапевтка, а також сексологиня-консультант. Жінка також позиціонувала себе як фахівчиня з дорогоцінних каменів: кілька років очолювала ювалерну компанію «Джемма».

29 грудня Олеся Ілащук прокоментувала ‘безладдя в інтернеті’.

Читати більше новин в Telegram

Посол України в США та заступник глави адміністрації президента України (2014-2015) Валерій Чалий вважає, що проблема з призначенням некваліфікованих людей на дипломатичні посади не є новою і має вже системний характер.

Пост Валерія Чалого у Фейсбук з приводу призначення Олесі Ілащук на посаду посла України в Болгарії. Скріншот з Facebook
Коментар журналістки Громадського Анжели Бубеляк. Скріншот з Facebook

Алюзія на скандал з призначення директоркою Довженко-Центр кінологині. Коментар директора Інституту світової політики Євгенія Магди. Скріншот з Facebook

Коментар виконавчого директора Центру політичних наративів демократії та позаштатного кореспондента Obserwator Międzynarodowy Павла Лодина. Скріншот з Facebook

Чи є у посла України в Болгарії досвід роботи: відповідь МЗС

Призначити Ілащук без конкурсу та погодження в профільному комітеті Верховної Ради вдалося завдяки змінам в законі про дипслужбу. Кандидатам не треба подавати електронну декларацію та документ про підтвердження рівня володіння державною мовою. Також не проводяться спеціальні перевірки, передбачені ЗУ «Про попередження корупції».

В Міністерстві закордонних справ України не бачать проблеми в тому, що Олеся Ілащук не має дипломатичного досвіду.

«Уряд Болгарії після оцінки її кандидатури, як це заведено в міжнародній практиці, без зволікань надав агреман пані Ілащук, не маючи жодних застережень щодо її роботи в Болгарії. В Україні за останні два роки всі некадрові дипломати, які були призначені на посади послів, демонструють гідні результати роботи. Лише за ними, а не інтерпретаціями та образами і варто судити про роботу посла за кордоном», — йдеться в заяві пресслужби МЗС.

За даними відомства, Ілащук отримала диплом з відзнакою за спеціальністю «Країнознавство» кафедри міжнародних відносин факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Тож вона має кваліфікацію спеціалістки з міжнародних відносин, а також перекладачки: вільно володіє англійською мовою.

Раніше Заборона розповідала про грандіозний скандал, який зачепив верхні прошарки політичного керівництва України та США. Зокрема, у ньому фігурує голова Офісу президента України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій