'
Читаєте зараз
У Британії хочуть повернути давній вислів: він пов’язаний із вбивствами 

У Британії хочуть повернути давній вислів: він пов’язаний із вбивствами 

Ilona Kivva
Автор:
  • GUBU стала ідіомою після проголошення прем’єр-міністром Ірландії Чарльзом Хогі.
  • Він застосував вислів, описуючи жорстокі вбивства, вчинені 1982 році.
  • У 2022 році BBC та Irish Times запустили два незалежні подкасти, присвячені 40-річчю історії.

Користувачі соціальних мереж запропонували відродити абревіатуру GUBU для характеристики політичної кризи, яку переживає Велика Британія у 2022 році. Фраза означає гротескні, дивні до безглуздя події.

Заборона розповідає історію виразу.


GUBU: що за історія 

Фраза пов’язана з історією, що трапилася улітку 1982 року в Ірландії. Відомий світський лев Малкольм МакАртур успадкував від батька ферму і майже 10 років жив з її продажу, відвідуючи розкішні заходи. Він потоваришував з тодішньою владною верхівкою, зокрема, з генеральним прокурором країни Патріком Конноллі та комісаром Патріком Маклафліном, пише The Guardian.

Однак гроші врешті закінчилися і МакАртур спланував пограбування. Він знайшов у газеті оголошення фермера Донала Данна у місті Едендеррі щодо продажу дробовика. Від Дубліна туди було близько години їзди, довелося красти автівку. 22 липня 1982 року чоловік простежив за медсестрою Бріді Гарган, яка приїхала у дублінський парк Фенікс, щоб позасмагати. Чоловік застав жінку в машині та побив її молотком і залишив помирати за задньому сидінні. 

Коли МакАртур вже їхав на машині містом, його помітила карета швидкої. Лікарі побачили медичну наклейку на лобовому склі автівки, тому прийняли вбивцю за лікаря і навіть супроводили його до лікарні. Там він покинув автомобіль і непомітно втік.

Читати більше новин в Telegram

Через три дні МакАртур таки дістався до Едендеррі автобусом. Взявши рушницю у фермера, щоб нібито оглянути її, він застрелив свою другу жертву. Через кілька днів він повернувся до Дубліна для пограбування. Він був переконаний, що у всіх злочинах поліція звинуватить Ірландську республіканську армію (IPA).

4 серпня він відвідав Гаррі Білінга, американського дипломата у відставці, який жив у заможному передмісті Дубліна. Погрожуючи чоловіку зброєю, МакАртур вимагав у нього 1000 фунтів, але Білінгу вдалося втекти. Побоюючись, що дипломат вкаже поліції на нього, МакАртур переїхав до квартири свого товариша, генпрокурора Патріка Конноллі, нібито погостювати. Він навіть відвідував з ним Всеірландський чемпіонат з метання на стадіоні Крок Парк, де сидів у ложі для політиків.

Вбивства набули значного розголосу у ЗМІ, і поліція оголосила справжнє полювання. Оскільки МакАртур не мав досвіду вчинення злочинів до цього, він залишив за собою безліч доказів і вже 13 серпня детективи заарештували його. Це сталося вночі у будинку Коннолі.

Біля помешкання зібралися журналісти на містяни, назрівав гучний скандал. Тому генпрокурор тієї ж ночі полетів до Нью-Йорка нібито на відпочинок (наступного дня довелося подати у відставку).

Чарльз Хогі. Фото: NUTAN/Gamma-Rapho via Getty Images

На місце інциденту приїхав прем’єр-міністр Ірландії Чарльз Хогі, який теж добре товаришував з Коннолі. На хаотичній пресконференції він намагався пояснити цю вкрай дивну справу і використав для цього чотири слова: «Гротескний, неймовірний, дивний і безпрецедентний» (Grotesque, unbelievable, bizarre and unprecedented, тобто GUBU).

Також вважається, що ця справа стала однією з причин падіння уряду Хогі 4 листопада 1982 року. А сама фраза настільки закріпилася у ЗМІ, що перетворилася на ідіому, яка позначає безглузді, дивні та навіть фантастичні події.

У 2022 році, через 40 років, BBC та Irish Times запустили два незалежні подкасти, присвячені історії. «Я не можу пригадати історію, яка була б більш сенсаційною. У вас була ця надзвичайна серія вбивств, а потім приголомшливе відкриття про те, що головного підозрюваного знайшли в домі головного офіцера правоохоронних органів. Ця абревіатура слідувала за Хогі, як бродячий пес, до кінця його кар’єри. Скандал визначив цілу епоху», — сказав Гаррі Макгі, який представляв і продюсував подкаст Irish Times.

Слухачі у Британії та Ірландії побачили кілька аналогій між політичною складовою тих подій та сучасною кризою у Сполученому Королівстві і запропонували відродити вираз.

Раніше Заборона розповідала про відставку Ліз Трасс з посту прем’єр-міністерки Великої Британії та про те, чому це сталося.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій