Читаєте зараз
У Британії придумали, як швидко робити деталі для танків та дрони для ЗСУ

У Британії придумали, як швидко робити деталі для танків та дрони для ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • 3D-друк використовується для виготовлення зброї вже кілька років, але більше на рівні експериментів. Однією з перших впроваджувати технологію почала Швеція.
  • Такий спосіб виробництва може розв’язати проблеми з ланцюгом постачання на місцях та зробити армії більш самодостатніми.
  • Спеціально для ЗСУ британська QinetiQ вже працює над створенням ударних безпілотників за допомогою друку. До розширення можливостей ВПК доєдналася ще одна компанія.

Кілька іноземних оборонних компаній готові поставити Збройним силам України передові технології, які дозволять закривати потреби в польових умовах. Так, наприклад, переносний 3D-принтер допоможе ремонтувати чи не будь-яку техніку прямо на передовій і не потрібно буде возити з собою деталі.

Заборона розповідає про проєкти, які можуть пришвидшити роботу ЗСУ та інших армій.


3D-деталі для зброї: ідея Babcock

Британська широкопрофільна оборонна компанія Babcock International створила прототип портативного пристрою, призначеного для виготовлення металевих частин до зброї та бронетехніки, пише Daily Mail.

По суті це спеціально адаптований 3D-принтер. Деталі виготовляються з тонкого нашарування матеріалу, що економить затрати на ресурс. А ключова фішка у тому, що їх можна друкувати будь-де, навіть прямо на передовій. Це допоможе швидко ремонтувати БМП, БТР та танки.

«Ми працюємо з нашими клієнтами, щоб знайти способи використання технології в польових умовах, щоб їм не потрібно було брати з собою багато деталей під час розгортання. Це може зробити армії більш самодостатніми і розв’язати проблеми з ланцюгом постачання на місцях. Майже все, що ви можете взяти в руку, ви зможете друкувати з дуже високим рівнем деталізації. Ми вже виготовляли деталі вагою до 20 кг і елементи справді складної форми», — каже виконавчий директор одного з підрозділів компанії Том Ньюман.

Читати більше новин в Telegram
Інженери Babcock International тримають у руках деталі до танків, надруковані на 3D-принтері. Фото: Babcock

Розробники вже перевірили технологію, але поки в умовах промислового виробництва. Так, оборонне підприємство у січні 2023 року вперше поставило Міністерству оборони Великої Британії надруковані на 3D-принтері деталі для бойової інженерної машини Trojan, яка заснована на базі танків Challenger 2 (ті, що Сполучене Королівство пообіцяло Україні). Коли суто портативні пристрої будуть представлені на ринку, поки невідомо. 

Компанія, за словами Ньюмана, від початку повномасштабного вторгнення РФ співпрацює з Україною. Технологія має зацікавити ЗСУ, адже це швидкий та ефективний метод ремонту західної техніки, особливо в умовах, коли в одному підрозділі є бронемашини різних типів з кардинально різними деталями.

Дрони на 3D-принтері

Сама по собі ідея використання 3D-принтера для друку не тільки деталей, а і самої зброї, не є новою, зазначають у Defense Express. Так, теж у Британії компанія QinetiQ працює над створенням ударних безпілотників за допомогою такого друку. Їх розробляють спеціально для ЗСУ.

Надрукований на 3D-принтері БПЛА. Фото: QinetiQ

А от чи не першими експерименти з 3D-деталями почав проводити шведський оборонний концерн Saab. Спеціалісти з 2021 року експериментують із частинами до винищувачів JAS39 Gripen, які у держав-союзниць запросила Україна. 

Інженери надрукували один з елементів зовнішньої обшивки. Вона була встановлена на літак та протестована у польоті: авіамашина з цією деталлю успішно пробула у повітрі 30 хвилин і приземлилася.

JAS39 Gripen здійснює політ з надрукованою на 3D-принетрі деталлю. Фото: Saab

Надрукована на 3D-принетрі деталь, встановлена на винищувачі JAS39 Gripen. Фото: Saab

Раніше Заборона розповідала про західну авіатехніку, до якої українським пілотам було б найлегше адаптуватися. Оптимальними були б американські винищувачі Falcon F-16, але підходять не тільки вони.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій