'
Читаєте зараз
У duty-free заборонили продавати цигарки: чим корисне рішення

У duty-free заборонили продавати цигарки: чим корисне рішення

Yevheniia Kostina
  • З 1 вересня 2023 року у магазинах безмитної торгівлі обмежать продаж тютюну і, відповідно, сигарет. Повністю нелегальною стане продукція українського виробництва.
  • Більшість сигарет для дьюті-фрі виготовляють на заводах в Україні. На відміну від товарів для внутрішнього ринку, за них не потрібно платити ПДВ та акциз.
  • У 2023 році український нелегальний ринок тютюну досяг 21.9%. 

Від початку повномасштабного вторгнення більшість точок duty-free довелося закрити: із 48 лишилися лише 15, що працюють на пунктах пропуску. Але хоч кількість магазинів зменшилася втричі, продажі тютюну впали не надто суттєво — на 26%. З’ясувалося, що через такі точки безмитної торгівлі працює незаконна схема.

Заборона розповідає про зміни в Митному кодексі.


Продаж сигарет на пунктах пропуску: заборона

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який забороняє продавати тютюнові вироби українського виробництва у магазинах duty-free. Документ діятиме лише на час воєнного стану.

До списку заборонених товарів входять:

  • тютюнова сировина та відходи;
  • сигари, сигарили та сигарети з тютюном або його замінниками;
  • інший тютюн промислового виробництва та його замінники;
  • тютюнові екстракти й есенції;
  • продукти, що містять тютюн, відновлений тютюн, нікотин чи їхні замінники призначені для вдихання без горіння;
  • рідини до електронних сигарет.

Закон також передбачає обмеження на продаж сигарет іноземного походження. З 1 вересня у магазинах безмитної торгівлі діятимуть такі норми: одна людина не зможе купити більше, ніж 40 сигарет або 10 сигар, або 20 сигарил (вагою до 3 г) або 50 г тютюну. Якщо покупець обирає різні вироби, вага набору не повинна перевищувати 50 грамів. Нові норми обмежать і продаж алкоголю: за добу можна буде купити лише два літри напоїв із вмістом спирту до 22%, або один літр, якщо показник вище.

Читати більше новин в Telegram

За порушення обмежень передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу — від 800 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (13 600 — 17 000 гривень).

Аеропорти зачинені: як в Україні продають тютюн в дьюті-фрі

Згідно з дослідженням «Kantar Україна», нелегальний ринок тютюну у 2023 році досяг 21.9%. Значну частку складають сигарети, призначені для магазинів безмитної торгівлі — duty-free. Тобто це теж вітчизняна продукція, яка позбавлена ПДВ та акцизу і, відповідно, має нижчу ціну.

Всього в Україні зареєстровані 48 магазинів безмитної торгівлі. Через російське вторгнення і зупинку цивільних перельотів не функціонують аеропорти, а разом із ними більшість точок. Залишилося лише 15, вони розташовані на автомобільних пунктах пропуску через державний кордон.

Але скорочення магазинів у понад три рази непропорційно вплинуло на кількість проданих сигарет. «В 2021 році продали 27 млн пачок цигарок duty-free, а у 2022-ому 20 млн пачок. Є дуже дивна тенденція, коли на наземних конкретних пунктах пропуску на один чек купується в середньому 30-35 пачок цигарок, а на інших лише 5-7. При тому, що в ЄС можна провести лише дві пачки», — поділився фактами народний депутат України Ярослав Железняк (Голос).

Середня кількість тютюнових виробів на один касовий чек у січні 2023 року. Фото: Ярослав Железняк/Telegram

Товари з duty-free не можна продавати у звичайних магазинах. Але річ у тім, що саме так оминають сплату податків до бюджету. Для розповсюдження безакцизного тютюну в соцмережах створюють групи та канали, де кожен може придбати собі гуртову партію цигарок і продавати їх з великою націнкою в людних місцях.

Раніше Заборона розповідала про злочинні схеми, завдяки яким гральний бізнес уникає сплати податків: до держбюджету України за 2022 рік не надійшло 1.9 млрд гривень.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій