Читаєте зараз
У Фінляндії побудували першу піщану ТЕС: як це зробить газ непотрібним

У Фінляндії побудували першу піщану ТЕС: як це зробить газ непотрібним

Ilona Kivva
Автор:
  • Одна піщана батарея може забезпечити обігрів і гарячу воду на 100 будинків і громадський басейн.
  • Система є практично вічною, бо пісок не зношується десятиліттями (якщо не століттями).
  • Для масового використання станція вимагає невеликого доопрацювання.

У Скандинавській країні побудували першу у світі теплоелектростанцію, яка працює на піску. Вона може виробляти як електрику, так і просто тепло для обігріву будинків. Після деяких вдосконалень система дозволить повністю відмовитися від викопних джерел енергії для продукування цих ресурсів, серед яких і російський газ, та вирішити наростаючу енергетичну кризу.

Заборона розповідає про винахід інженерів.


Піщана батарея: чому пристрій майже вічний

Четверо інженерів із західної Фінляндії збудували величезну батарею, яка здатна виробляти теплову та електричну енергію. Перша така установка вже працює у системі однієї з електростанцій країни, пише BBC.

Винахід працює на звичайному піску. Він виглядає як великий сталевий тубус, висотою у сім метрів. У ньому знаходяться дві труби, які забезпечують теплоциркуляцію, вентилятор та 100 тонн піску.

Система працює так:

Читати більше новин в Telegram
  • пісок нагрівають до 600°C за допомогою електроенергії, виробленої вітряними турбінами та сонячними батареями;
  • енергія живить резистивний нагрівач, який нагріває повітря всередині піску;
  • гаряче повітря вентилятор жене через теплообмінні труби, щоб підтримувати сталу температуру;
  • заповнена батарея зберігає 8 МВт-год теплової енергії;
  • вона вивільняє близько 200 кВт, яких достатньо, щоб забезпечити опаленням і гарячою водою приблизно 100 будинків і громадський басейн.
Піщана батарея, розроблена Томмі Еронен (праворуч) і Віллом Ківіоя (ліворуч). Фото: Polar Night Energy

Це повністю зелена енергія: використовується найдешевший пісок низької проби, який не підходить навіть для будівельних робіт. Ще однією фішкою є зносостійкість системи. 

«Пісок має дуже тривалий термін служби: він може нагріватися і охолоджуватися скільки завгодно разів. Через деякий час він стане щільнішим, але тільки тоді можна буде просто додати більше піску. Отже пісок, як і труби [теплообмінника] не зношуються. Вентилятор є єдиною рухомою частиною, і її легко замінити, якщо необхідно», — каже один з винахідників батареї Віл Ківіоя.

Завдяки своїм характеристикам допрацьована система теоретично може забезпечити цілорічне стабільне електропостачання з відновлюваних джерел енергії для міста чи навіть цілого регіону, але є нюанс.

Річ у тім, що з наявними технологіями ефективність процесу перетворення тепла в електрику становить лише 30%. «Щоб зробити батарею більш придатною для масового використання, потрібно розробити спосіб перетворювати тепло батареї назад в електрику з ефективністю 75-80%. Це змінило б правила гри. Тому наступним кроком [розробників] має бути додавання турбіни для перетворення тепла назад у мережу», — каже британський професор з електроніки та електротехніки університету Шеффілда Ден Гладуін. 

Таке вдосконалення може зайняти кілька років, але вже зараз у первинному вигляді можна використовувати для теплопостачання в будь-якій точці світу, де є централізована інфраструктура, включаючи Нью-Йорк, Сан-Франциско, Копенгаген та Київ. 

Раніше Заборона розповідала про масштабний енергетичний проєкт Європейського космічного агентства (ESA). Воно працює над створенням першої в світі космічної електростанції. Вона має складатися з понад 50 супутників, які перероблятимуть сонячну енергію в електричну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій