Читаєте зараз
У Грузії розшукують сотні добровольців, які воювали в ЗСУ: в чому їх звинувачують

У Грузії розшукують сотні добровольців, які воювали в ЗСУ: в чому їх звинувачують

Ilona Kivva
Автор:
  • Командир «Грузинського легіону» заявив, що спецслужби розшукують приблизно 300 людей, які воювали в Україні проти Росії.
  • Правоохоронці переслідують тих, хто брав участь не лише у війні проти РФ, але й виступав проти закону про іноагентів.
  • Добровольці бояться, що частину з них можуть видати Росії, оскільки деяких вже заочно засудили до тюремного ув’язнення.

Проти грузинських добровольців, які воювали в Україні і протестували проти закону про іноагентів, відкрили кримінальні справи за статтями про тероризм, змову з метою повалення влади та організацію державного перевороту. За кримінальним переслідуванням може стояти Кремль, адже самі справи мають грифи «таємно» або «цілком таємно».

Заборона розповідає про переслідування сотень добровольців, частина з яких досі воює за Україну.

Закон про іноагентів і протести у Грузії: заява СДБ

Служба зовнішньої розвідки Росії (СЗР) 7 липня 2024 року заявила, що США планували зміну уряду в Грузії у вигляді державного перевороту за сценарієм українського Євромайдану (який РФ, звісно, також вважає держпереворотом). Ця заява з’явилася на тлі протестів проти закону про іноагентів, який грузинський парламент майже скопіював за російським зразком. 

Після ухвалення документа ЄС припинив перемовини про членство Грузії, а США запровадили візові санкції проти причетних до ухвалення закону й розгону мирних демонстрантів, які проти нього протестували. Закон не підтримували опозиціонери та президентка країни Саломе Зурабішвілі. Попри те, що вона не підписала акт, парламент подолав її вето. Таким чином, заява СЗР Росії стала приводом для дискредитації президентки й опозиції.

Служба державної безпеки (СДБ) Грузії вже у вересні 2023 року також публікувала заяву вкрай схожого змісту. Уже тоді там заговорили про «Євромайдан» і «погрози ззовні», а конкретними організаторами перевороту називали етнічних грузинів, які працювали в українському уряді і проживають в Україні. Одним з учасників плану називали Мамуку Мамулашвілі — члена найближчого оточення третього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі й командира «Грузинського легіону», який воює в Україні проти Росії та складається з грузинів-добровольців.

Читати більше новин в Telegram

Надім Хмаладзе, Важа Цецадзе, Лаша Чігладзе, Бесо Бенделіані: виклики на допит

Дотепер, крім заяв, активних дій грузинські спецслужби не робили, але 22 липня видання JAMnews повідомило, що СДБ викликала на допит мінімум чотирьох добровольців, які раніше воювали в Україні. Їм інкримінують тероризм, державний переворот, змову з метою зміни влади. Самі справи мають грифи «таємно» або «цілком таємно».

Відомо, що на допит до СДБ викликали Надіма Хмаладзе, Важу Цецадзе, активіста антиокупаційного руху Лашу Чігладзе й ветерана Бесо Бенделіані

Але тих, кого запросили на допит, ймовірно, значно більше. Так, командир «Грузинського легіону» Мамука Мамулашвілі стверджує, що грузинські спецслужби розшукують близько 300 людей, які беруть участь у бойових діях в Україні. За його словами, більшість із них досі на фронті.

Надім Хмаладзе розповів, що розслідування проти нього почали у справі річної давності. Ймовірно, йдеться про масові протести в березні 2023 року, які також були спрямовані проти згаданого документа. Чоловік вважає, що за такою активністю грузинських спецслужб стоїть Кремль.

«Російські та грузинські спецслужби сьогодні працюють синхронно. Багатьом нашим хлопцям, які повернулися до Грузії, грузинські спецслужби порадили покинути країну. Спецслужби їм сказали: ‘Тут багато росіян, ми більше не можемо вас захищати, будь ласка, їдьте’. Я не виключаю, що після осінніх виборів частина їх буде екстрадована і в Росію. Я вже оприлюднив інформацію про майбутні загрози грузинським добровольцям. Я впевнений, що проти уряду Грузії будуть санкції», — заявив Мамука Мамулашвілі.

Важливо! У 2023 році російський слідчий комітет заочно засудив до тюремного ув’язнення понад 70 членів «Грузинського легіону», а російська влада оголосила про розшук Мамуки Мамулашвілі.

Раніше Заборона розповідала про наслідки для Грузії після ухвалення закону про іноагентів. Серед іншого, поки країна втратила можливість вступити до Євросоюзу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій