'
Читаєте зараз
В Іванкові селяни під обстрілами рятували картини Примаченко

В Іванкові селяни під обстрілами рятували картини Примаченко

Ilona Kivva
Автор:
  • В Київській області окупанти зруйнували історико-краєзнавчий музей.
  • Вважалося, що втрачено всі експонати, серед яких було понад 20 картин Марії Примаченко.
  • Однак сталося диво: під обстріли вийшов охоронець музею, який разом з односельцями зміг врятувати спадщину.

В Іванкові на Київщині один зі ворожих снарядів влучив у історико-краєзнавчий музей. Охоронець разом з односельцями врятували витвори мистецтва, серед яких роботи Марії Примаченко, не зважаючи на велику пожежу.

Заборона розповідає дивовижну історію порятунку картин відомої української мисткині.

Музей в Іванкові: як рятували

28 лютого 2022 року окупанти у селищі міського типу Іванків під час наступу знищили історико-краєзнавчий музей, у якому зберігалося близько двох десятків картин видатної української художниці Марії Примаченко. Вважалося, що полотна мисткині згоріли, але місцеві жителі змогли зберегти частину її культурної спадщини, повідомляє Ukrainian Witness.

Охоронець з дружиною жили поруч з музеєм й коли вийшли з підвалу і побачили, що палає дах, повибивали вікна і почали витягати картини.

«‎Снаряд вдарив… почало горіти. Дивимося, що робити далі. Вирішили, що треба рятувати. Вибили скло і почали виносити. Під обстрілами: стріляли, а ми виносили. А що робити?! Людей десятеро поприбігали, хто поруч живе… рятували», — розповів охоронець.

Читати більше новин в Telegram

Невідомо, чи всі роботи художниці вдалося вберегти, але, за словами начальниці відділу культури, туризму, молоді та спорту Іванківської селищної громади, експонати, що вдалося винести, тепер зберігаються у безпечному місці за межами громади.

«Я думаю, що ті, хто знищив наш музей, понесуть покарання перед всім світом, перед Господом Богом… Нашу історію хотіли знищити, знищити історію нашого краю», — підкреслила пані Надія.

Окрім картин Марії Примаченко, у музеї виставлялися тканні роботи Ганни Верес, полотна Василя Скопича, народний одяг, стародавні речі побуту, зброя Другої світової війни та навіть скелет мамонта.

Марія Примаченко: одна з найвідоміших українок

Марія Примаченко народилася, виросла і провела все життя в селі Болотня на Київщині. Дитиною вона не могла працювати в полі, бо у семирічному віці захворіла на поліомієліт. Через це вона пережила не одну операцію і практично все життя була змушена ходити з милицями.

Через хворобу майбутня художниця закінчила тільки чотири класи, вільний час присвячувала малюванню. У підписах до картин вона практично не ставила розділових знаків і користувалася народним наріччям. Ще однією особливістю було те, що вона вправно вміла малювати обома руками.

В 1930-х роках Примаченко навчалася в експериментальній майстерні, що була у Київському музеї українського мистецтва. Там вона створила свої відомі картини «Бичок на прогулянці», «Синій лев», «Рябий звір», «Червоні ягідки» та інші.

Відомою Марія стала після Всеукраїнської виставки народного мистецтва, де показали її роботу «Звірі з Болотні». У 1937 році її полотна показали  на Міжнародній виставці в Парижі, потім — у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі.

Мисткиня сміливо використовувала яскраві кольори і велику частину своїх полотен присвятила звіриного світу з елементами фантастики та фольклорних мотивів.

Раніше Заборона розповідала про створення в Україні першого NFT-музею війни. Експонати у вигляді токенів художньо описують історію війни України проти російських окупантів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій