'
Читаєте зараз
У країні Балтики знесуть радянські пам’ятники. Це тільки частина великого плану

У країні Балтики знесуть радянські пам’ятники. Це тільки частина великого плану

Ilona Kivva
Автор:
  • Литва потрапила під окупацію СРСР у 1940 році. Виведення радянських військ відбулося аж у 1993-ому.
  • За демонстрацію, поширення та пропаганду символів радянського режиму в країні діють штрафи, але пам’ятники та назви вулиць не під забороною.
  • Сейм Литви ухвалив документ, який остаточно виправить неточності у законодавстві.

У дружній державі запровадили масштабну дерадянизацію: планують позбутися усіх згадок про радянський тоталітарний режим, але з деякими винятками. Під заборону потраплять і символи, які використовує РФ під час вторгнення в Україну.

Заборона розповідає про ухвалений литовським Сеймом закон.

У Литві почали масштабну про декомунізацію

Сейм Литви ухвалив так званий закон про дерадянизацію. Ініціативу підтримали 103 парламентарі. За планом, документ набуде чинності з 1 травня 2023 року, пише LRT.

Закон, серед іншого, передбачає повну заборону на пропаганду тоталітарних та авторитарних режимів та їх ідеологій.

«Нині у Литві передбачена лише адміністративна відповідальність за демонстрацію, поширення та пропаганду символів деяких тоталітарних та авторитарних режимів. Однак відколи Росія розпочала війну в Україні, багато муніципалітетів виступили з ініціативою демонтувати статуї, пам’ятники та інші символи радянських солдатів», — кажуть у виданні.

Читати більше новин в Telegram

Що конкретно робитимуть, згідно з документом:

  • знесення пам’ятників, меморіальних об’єктів, які символізують радянський тоталітаризм чи авторитаризм;
  • перейменування вулиць, площ, інших громадських місць, у назвах яких згадують радянські політики, полководці тощо;
  • заборона на згадування людей, які були або є активними учасниками політичних, військових та репресивних структур окупаційної влади;
  • заборона на розміщення на громадських обʼєктах назв організацій, подій чи дат, які символізують тоталітарні чи авторитарні режими та їхні ідеології;
  • під забороною знаки військової агресії таких режимів проти іншої держави (тобто включно зі знаками, які використовує РФ при вторгненні в Україну), знаки радянської окупації Литви у 1940—1941 та 1944—1990 роках та нацистської окупації у 1939—1944 роках.

Винятком із цих правил стануть музеї, архіви, бібліотеки (якщо йдеться про організацію виставок), інформування громадськості про тоталітарні та авторитарні режими та їх наслідки, а також використання таких предметів та інформації з освітньою чи науковою метою. Також заборони не поширюватимуться на колекціонерів.

Робітники демонтують пам’ятник радянським червоноармійцям на Антакальніському кладовищі у Вільнюсі. Меморіал, споруджений у 1984 році, був присвячений воїнам Червоної Армії, які загинули під час визволення Вільнюса від німецько-фашистських загарбників під час Другої світової війни. Фото: Yauhen Yerchak/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Закон визначає чітку процедуру, за якою відбуватиметься декомунізація:

  1. Литовський центр досліджень геноциду та опору або муніципальна влада має визнати якийсь громадський об’єкт: пам’ятник, будівлю тощо, як такий, що пропагує тоталітарні чи авторитарні режими;
  2. міжвідомча комісія, яка буде створена спеціально, надасть свою оцінку доцільності перейменування/знесення;
  3. Центр досліджень геноциду ухвалює остаточне рішення;
  4. наказ про виконання передається місцевим органам влади і є обов’язковим.

Раніше Заборона розповідала про історію суперечок щодо демонтажу пам’ятки російського імперіалізму в Одесі. Його таки демонтували, але після п’яти місяців скандалу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій