У Києві активно зносять історичну забудову. Ось 25 будівель, які ми вже втратили або скоро можемо втратити

Semen Shirochin
У Києві активно зносять історичну забудову. Ось 25 будівель, які ми вже втратили або скоро можемо втратити

Щотижня в Києві опиняється під загрозою знесення чергова історична будівля. Найчастіше вони не мають відповідного статусу, тому в забудовників розв’язані руки. Втім, статус пам’ятки архітектури теж не рятує: корумпований чиновник допомагає зняти цей статус, а далі будинок доводиться до руїни і знищується. Дослідник архітектури й активний борець з незаконним знесенням Семен Широчин спеціально для Заборони зібрав «некролог» київських будівель, яких уже немає або які ми скоро втратимо.


Знесення фонової забудови активізувалися в 1970–1980-х, коли житлове питання в порівнянні з 1940-ми роками перестало стояти так гостро. Передусім зносили старі одноповерхові і двоповерхові споруди, серед яких траплялися і цінні приклади фонової забудови.

У 2000-х знесення історичної забудови знову почастішали. Водночас принципово змінилася обстановка — тепер мета будівництва не планомірно забезпечити житлоплощею жителів міста, а отримати дохід. Заради прибутку забудовники охоче йдуть на злочин проти історії міста. І на допомогу їм приходять корумпований депутатський корпус і чиновницький апарат.

Руйнування київської спадщини відбувалися за попередніх мерів — Олександра Омельченка та Леоніда Черновецького. Але тільки під час мерства Віталія Кличка знищення історичної спадщини було поставлено на конвеєр. Адже забудовнику хочеться будувати в центрі, а вільних ділянок майже немає. Та й одноповерхової фонової забудови вже майже не залишилося — під руйнування потрапляють вже нечисленні двоповерхові, а також три- і чотириповерхові будівлі. Якщо у 80-х найперше зносили споруди старі й похилені, то зараз будівлі навмисне доводять до аварійного стану, розбираючи покрівлю, дістаючи скління з вікон і вириваючи підкопи під фундамент. Іноді це подається як «ремонт», для чого створюють підставні ОСББ, які тільки й роблять, що доводять будинок до аварійності. А іноді й зовсім не обов’язково, щоб будинок був аварійним — можна знести цілий, а заднім числом оголосити його аварійним. Не є перешкодою і статус пам’ятки архітектури: корумпований чиновник допомагає зняти цей статус, а далі будинок доводиться до руїни і знищується.

Будівлі, які знесли

Грудень, 2018. Особняк на Нижньоюрківській, 8-Б

Двоповерховий особняк початку ХХ століття на Нижньоюрківській, 8-Б був представником фонової забудови й одним із прикладів київського «цегляного» стилю. Скромні декорації (карнизи, перемички) були грамотно виконані цегляною кладкою. Будинок був пропорційний навколишньому простору і рельєфу.

У грудні 2018 року особняк знесли для будівництва семиповерхового клубного будинку «Марсель», яке було визнано незаконним. Розташування в історичному ландшафті і ареалі забудовники ігнорують. Водночас вони не тільки знищили історичний особняк, а й зрізали шар археологічного ґрунту.

Січень, 2019. Садиба на Тургенєвській, 17

У січні 2019 року було знищено чотириповерховий житловий будинок на Тургенєвській, 17. Будівля, зведена 1900 року (рік будівництва навіть значився на фасаді), була яскравим представником архітектури Києва початку ХХ століття, її фасад — багато декорований. Крім історичної цінності, будинок був важливою складовою архітектурного вигляду вулиці Тургенєвської, і з сусіднім будинком № 19 вони утворювали єдиний узгоджений ансамбль.

Замість будинку планується зведення восьмиповерхового ЖК від забудовника «Контакт-Інвест». Архітектура будівлі і її розмір непропорційні навколишній вулиці і значно контрастують з місцевою забудовою.

Березень, 2019. Ясла на Антоновича, 137

У березні 2019 року руйнують будівлю колишніх ясел Облпромстрахкаси, збудованих у 1936–1937 роках у тилу кварталу між вулицями Антоновича та Великою Васильківською. Споруда була прикладом міжвоєнної архітектури, її фасад прикрашали пілястри і тяги.

Зараз на цьому місці будують ЖК Montreal House.

Квітень, 2019. Насосна станція на Великій Васильківській, 137 та підстанція на Великій Васильківській, 141

Довгий час у кінці Великої Васильківської зберігався комплекс історичних промислових будівель, розташованих поруч із тролейбусним депо. Після знесення депо і будівництва на його місці ЖК «Французький квартал — 2» почалося руйнування і історичної промислової забудови, розташованої на червоній лінії вулиці.

Насамперед знищили чотириповерхову будівлю № 135, яка була прикладом нежитлової архітектури 1950-х, оформлялася пілястрами і розетками, а також мала декорований карниз і аркові перемички на вікнах останнього поверху.

Після неї у квітні 2019 року руйнується споруда Васильківської насосної станції 1908 року побудови — представник промислової архітектури початку ХХ століття з характерними складними візерунками карниза, виконаними цегляною кладкою.

Останньою з комплексу знищили тягову підстанцію Київпастрансу, побудовану в 1930–1931 роках у стилі конструктивізму. Споруда була примітна круглим об’ємом з чотирма вертикальними скляними отворами.

На місці знесеного комплексу будують БЦ Magnett.

Травень — червень, 2019. Корпуси заводу «Радар» на Предславинській, 35

У травні — червні 2019 року на Предславинській, 35 зносять механоскладальний цех заводу «Радар», побудований у 1939–1940 роках за проєктом відомого архітектора Йосипа Каракіса. З огляду на те, що цех добре проглядався з вулиці, його фасад, незважаючи на промисловий характер споруди, отримав гідне для публічного простору оформлення. Він був розчленований карнизом, опертим на стовпи, оформлені у вигляді східчастих пілястрів з перспективним профілюванням завдяки цегляній кладці. Кутові фрагменти фасаду були прикрашені двома фронтонами, по осі яких був присутній вертикальний акцент у вигляді двоповерхової ніші, підкресленої аркою на рівні 3-го поверху. Це була одна з найцікавіших передвоєнних промислових будівель Києва.

Зараз на її місці будують ЖК Stanford.

Серпень, 2019. Особняк на Кловському узвозі, 19

У серпні 2019 року було зруйновано одну з двох будівель царської епохи на Кловському узвозі. Одноповерхову будівлю, за різними даними, звели між 1910-м і 1913 роками, це, судячи зі структури, був особняк. Будівля була виконана в неокласичному стилі, в її зовнішньому оформленні використовувалася майоліка. Це був один з нечисленних уцілілих одноповерхових особняків імперського Києва.

Зараз на його місці будують ЖК Philadelphia Concept House.

Серпень, 2019. Садиба на Кочубеївській, 6-А

У серпні 2019 року було зруйновано одноповерхову будівлю на Кочубеївській. Прикрашена напівколонами з цегли, карнизом і декоративними вставками, вона була представником оригінальної міщанської одноповерхової архітектури Забайків’я кінця XIX століття.

Вересень, 2020. Садиба Лошевичів на Саксаганського, 76

У вересні 2020 року на вулиці Саксаганського, 76 знищили двоповерховий будинок Лошевичів — найстарішу споруду вулиці. Точна дата будівництва невідома, проте на фотографіях 1870 року він уже є. В архітектурі будівлі були помітні сліди пізнього класицизму. Вікна були декоровані пунктирними рамами, під карнизом — фриз з геометричним візерунком і фігурами.

На місці будівлі планують спорудити п’ятиповерховий будинок, архітектура якого запозичена в одної з нью-йоркських будівель.

Грудень, 2020. Сухарний завод на Протасовому Яру, 3

У грудні 2020 року було знищено двоповерхову адміністративну будівлю військового сухарного заводу на Протасовому Яру, 2. Побудована в 1885–1886 роках, вона залишалася останньою спорудою сухарного заводу, що зберегла свій первісний вигляд. Крім того, це була єдина старовинна будівля всієї вулиці Протасів Яр. Її руйнування відбувалося без дозволів Мінкульту, незважаючи на розташування в зоні історичного ландшафту.

Замість історичної будівлі планується восьмиповерховий офісний центр за проєктом Yunakov Architects.

Січень, 2021. Басейн олімпійського резерву на Курнатовського, 20

Однією з найсильніших втрат модерністської спадщини Києва став знесений у 2021 році басейн олімпійського резерву на вулиці Курнатовського. Будівля була зведена на початку 1980-х років, мала оригінальну композицію з цікавими архітектурними прийомами. Вона була унікальною і у функціональному призначенні: це був один з двох у СРСР басейнів з глибиною 25 м для підготовки глибинних водолазів, зокрема для підводного зварювання. В інтер’єрі також були елементи монументального мистецтва.

На місці басейну теж спорудять 25-поверхову різнобарвну будівлю від «Київміськбуду».

Квітень, 2021. Будинок Уткіна на Петлюри, 29

Одним з найбільш резонансних стало руйнування у квітні 2021 року будинку Уткіна на Петлюри, 29. Колишній прибутковий будинок купця Івана Уткіна, виконаний у стилі неоренесансу, був побудований на рубежі ХІХ і ХХ століть і залишався єдиною спорудою імперської епохи в усьому кварталі. Будівля не мала жодних ознак аварійності і була знищена під час весняного локдауну, щоб мінімізувати можливості перешкодити знесенню з боку активістів. Забудовник не мав дозволів на демонтаж, а документи дозволяли лише експлуатацію будівлі.

Незважаючи на резонанс, забудовника так і не покарали. На місці історичної будівлі планується 26-поверховий готель.

Квітень, 2021. Пивзавод Шульца на Голосіївському проспекті, 8

У квітні 2021 року розпочато незаконний і неузгоджений демонтаж однієї зі споруд комплексу пивоварні Карла Шульца на Голосіївському проспекті, 8. Первинно житловий будинок побудований 1881 року в стилі неоренесансу, мав симетричний план фасаду. Над карнизом зберігся автентичний парапет з металевою огорожею.

Будівля значною мірою зберігала свою автентичність в об’ємно-просторовому рішенні і декоративному оформленні. Вона була цінним представником історичної забудови Деміївки та житлової архітектури імперської епохи.

Демонтаж будівлі, наскільки відомо, не був завершений, проте рятувати її вже ніхто не буде. Будівлю вже можна вважати трупом — як і сам пивзавод, на місці якого планується будівництво чи то офісного центру, чи то соборної мечеті.

Червень, 2021. Флігель садиби Барбана на Обсерваторній, 6

З початку 2021 року почали готувати до знесення садибу Барбана на Обсерваторній, 6. Одноповерховий особняк, побудований ще в кінці XIX століття, залишився єдиним свідком епохи на всій вулиці і в усьому кварталі. Будівля пов’язана з відомими іменами — саме тут проживав драматург Олександр Корнійчук і письменниця Ванда Василевська. Тут же вони приймали американського письменника Стейнбека. Незважаючи на історичну важливість, особняк не має охоронного статусу. Забудовник, який не має дозволів на роботу в історичному ареалі, в червні 2021 року знищив зелені насадження і зруйнував флігель садиби. Судячи з усього, така ж доля чекає і особняк, на місці якого планується 12-поверховий ЖК на 119 квартир.

Червень, 2021. Гуртожиток на Олегівській, 36

У червні 2021 року розпочато знесення триповерхового гуртожитку на вулиці Олегівській. Цю будівлю було споруджено на початку 1950-х за проєктом архітектора Жукова, і вона є одним з яскравих представників архітектури своєї епохи. Тут присутні монументальні декоративні елементи, а сам силует будівлі відсилає до історичної архітектури. Гуртожиток є домінантою історичної забудови Щекавиці, пропорційний навколишньому простору і має величезне композиційне значення в панорамі.

Наприкінці червня 2021 року, незважаючи на відсутність дозволів на роботу в історичному ареалі і будь-якого аварійного стану, з тильного боку будівлі почалося знесення. Вона вже приречена, а на її місці планується будівництво 157-квартирного житлового будинку, який неминуче розчавить собою рельєф гори.

Будівлі, які ми скоро можемо втратити

Крім будинків зруйнованих або ж доведених до стану, після якого за їхнє збереження ніхто братися не буде, є ще ціла низка будівель, засуджених до руйнування або руйнування яких уже почалося, але їх ще можна спробувати врятувати.

Будинок Станіславської («будинок з мухами») на Володимирській, 93

Особливо витончений спосіб забудовник застосував для того, щоб знищити будинок № 93 на Володимирській, відомий як «будинок з мухами», або «будинок з жуками». Розпочаті на сусідній ділянці роботи призвели до появи тріщин в будинку, і більшу частину квартир тут було викуплено на підставних осіб, які сформували підставне ОСББ — воно ж заявило про «ремонт» будинку зі збереженням особливо цінних модернових інтер’єрів із зображенням комах і рослин. Однак замість ремонту ОСББ доводить будинок до аварійного стану, демонтує покрівлю, виймає з вікон скління, а також збиває особливо цінний декор, щоб перешкодити включенню будинку до пам’яток архітектури. Справа активізувалася у квітні 2021 року і триває.

Будинок Ксенії Смирнової на Микільському провулку, 7

30 червня 2021 року, після кількох років чуток, розпочато демонтаж будинку на Микільському провулку, 7. Остання споруда імперського часу на провулку була побудована 1913 року знаменитим архітектором Крауссом і належала Ксенії Смирновій. Будинок мав охоронний статус, але його позбавили цього на догоду забудовнику. Початок знесення супроводжувався оточенням району тітушками. Після розбору покрівлі роботи тимчасово зупинили, але, судячи із серйозності намірів забудовника, будинок приречений.

Садиба ХІХ століття на Грушевського, 4

Садиба XIX століття в тилах вулиці Грушевського перебуває на мушці в забудовників ще з 2004 року, коли знесли будинок № 5 на Хрещатику — останній з тих, що стояли на довоєнній червоній лінії. Відтоді забудовник багаторазово домагався передання йому ділянки під забудову. Будівлю, що мала статус пам’ятки архітектури, його позбавили і багато років доводили до аварійного стану. У червні 2021 року Київрада проголосувала за передання її під забудову.

Колишні ясла на Алли Горської, 6

Двоповерхова споруда колишніх ясел 1937 року, побудованих за проєктом архітектора Сластіона, була прикладом постконструктивізму і свідченням масового будівництва шкільних і дошкільних будівель у другій половині 1930-х. Вона була частиною історичної забудови, пропорційної навколишньому простору. У 2021 році Київрада проголосувала за передання ділянки під нове будівництво, проєкту якої ще немає. Спочатку йшлося про новий ЖК, потім заговорили про медичне будівництво. Водночас наявну будівлю і так використовували як медичний заклад.

Садиба Осипа Родіна на Гончара, 71

Будинок Осипа Родіна на вулиці Гончара, 71 звели 1882 року за проєктом Володимира Ніколаєва. Споруда, що є зрізом історичної забудови, привернула увагу забудовників. Після кількох безуспішних спроб надання будинку охоронного статусу у вересні 2020 року активісти «Мапи реновації» домоглися включення будинку до списку архітектурних пам’яток, проте це рішення скасував ОАСК. Суд щодо будинку триває, а тим часом впритул відбувається будівництво ЖК Franklin Concept House.

Садиба на Хорива, 2

Комплекс споруд XIX століття на вулиці Хорива, 2 складається з двох житлових будинків і одного флігеля. Садиба є прикладом характерної архітектури Подолу свого часу. У 2014 році комплекс дістав статус пам’ятки архітектури, який, однак, заважав забудовнику знести будівлю заради нового комерційного будівництва. На бік забудовника традиційно став ОАСК, який позбавив садибу охоронного статусу двічі — у 2015-му і 2019 році. Незважаючи на рішення суду, Міністерство культури не відібрало в будинку охоронний статус — суди тривають, а будівля тим часом руйнується.

ПК «Меридіан» на Василенка, 15

Один з найбільш обурливих випадків варварського ставлення до спадщини модернізму стався в Києві у 2020 році, коли Roshen під місцеві вибори викупив Палац культури заводу «Меридіан» ім. Корольова з обіцянкою побудувати новий концертний зал, проєкт якого ще навіть не обговорювався. Будівля, зведена 1984 року за проєктом відомого архітектора Валентина Єжова, була не тільки яскравим представником модернізму, а й однією з двох київських будівель, фасад яких облицьований вірменським туфом. Незважаючи на це, культурне значення будівлі взагалі не розглядалося — палац було викуплено спеціально під знесення.

«Квіти України» на Січових Стрільців, 49

У червні 2021 року стає відомо про плани реконструкції будівлі «Квіти України» авторства архітектора Левчука на Січових Стрільців, 49. Модерністська будівля грамотно вписана в кутову ділянку, пропорційна довколишнім будівлям і вирівняна з ними за синьою лінією. Кутова частина будівлі вирішена у вигляді терас з відступом. Реконструкція, запроєктована архітектором Духовичним, передбачає втрату об’ємно-просторового рішення і створення суцільного заскленого фасаду, а сама будівля має стати офісним центром. Забудовник, незважаючи на думку громадськості, знищив 30-річний виноград, який органічно доповнював фасад будівлі.

Диспетчерська на Бульварно-Кудрявській, 25

У липні 2021 року з’являються чутки про плановане знесення модерністської диспетчерської на Бульварно-Кудрявській, 25. Триповерхова будівля з характерними круглими вікнами була побудована заслуженим архітектором Яношем Вігом у 1980-х і є яскравим прикладом стилю. Довгий час тут було кафе, проте пізніше будівлю викупили. Що планують побудувати на його місці — невідомо. Забудовник уже зробив спробу обгородити будівлю парканом.

Ринок Алли Анищенко на Кудряшова, 1

У травні 2021 року стає відомо про плани передати під забудову колишню будівлю ринку на вулиці Кудряшова. Ринок авторства заслуженої архітекторки Алли Анищенко є цінним прикладом модерністських споруд з цінною конструктивною особливістю — дахом, який провисає. На захист будівлі виступили спільноти як українських, так і польських архітекторів, однак питання знову і знову ставлять на голосування в Київраді.

Гуртожитки на Обсерваторній, 11 та Винниченка, 3

Навесні 2021 року стає відомо про плани передати під забудову комплекс будівель на Обсерваторній, 11/1 та Винниченка, 3. Гуртожитки є цінним, добре збереженим прикладом постконструктивізму, побудовані за проєктом видатного архітектора Володимира Заболотного в середині 1930-х. На їхньому місці планують нове будівництво, але це питання в Київраді ще не проголосоване.

У Заборони є докладна інструкція, що робити, якщо у вашому місті зносять історичні будівлі. Прочитайте її — можливо, так ви зможете допомогти зберегти вигляд свого міста.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій