'
Читаєте зараз
У Києві поліція побила пораненого прикордонника. Адвокат розтлумачив дії всіх сторін

У Києві поліція побила пораненого прикордонника. Адвокат розтлумачив дії всіх сторін

Svitlana Hudkova
У Києві поліція побила пораненого прикордонника

У неділю, 5 листопада, у мережі опублікували відео, на якому зафіксоване побиття чоловіка у військовій формі співробітниками Шевченківського районного відділу поліції Києва. Постраждалим виявився військовослужбовець, який несе службу в одному з прикордонних підрозділів. Він саме повертався до місця служби з лікарні, куди його направили через отриману на фронті контузію.

Що стало причиною інциденту, якими є версії правоохоронців та Держприкордонслужби, дізнавалася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Повертався з медогляду на службу після контузії 

Відео з побиттям на своїй сторінці у Facebook виклала керівниця благодійного фонду «Хелп Фокс» Наталія Биховець. За її словами, прикордонник Сергій після важкого поранення був направлений у столицю для проходження військово-лікувальної комісії (ВЛК). Військовий саме прибув на вокзал, коли був затриманий поліцейськими за порушення комендантської години.

Авторка допису наголошує: у військового на руках був квиток на поїзд, висновок ВЛК і військовий квиток. Але його забрали в Шевченківський райвідділ поліції, де побили, а згодом відпустили.

«Сергій повернувся в сектор бойових дій із важким струсом мозку й багатьма іншими ознаками побиття. Він зараз перебуває в лікарні міста Балаклія, куди вже дзвонили з Києва і просили не оформляти травми. Дякувати лікарям, вони відмовились від злочину», — написала Наталія Биховець.

Факт побиття прикордонника Забороні підтвердив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко. Він повідомив, що прикордонник повертався в місце розташування після проходження ВЛК, адже напередодні на фронті військовий отримав акубаротравму (контузію).

«Потяг відходив вночі зі столичного вокзалу, а у військового при собі були всі документи. Якщо в співробітників поліції виникли якісь питання, вони також могли викликати Військову службу правопорядку, яка реагує на порушення законів військовослужбовцями», — сказав речник ДПСУ.

Також Демченко повідомив, що стан постраждалого прикордонника оцінюється як задовільний, він перебуває в медичному закладі.

Був агресивний і напідпитку: версії НПУ та ДПСУ різняться

У поліції Києва уточнили, що конфлікт між поліцейськими та військовослужбовцем трапився ще 3 листопада. За фактом інциденту розпочато службову перевірку.

У пресслужбі столичної поліції розповіли, що під час патрулювання містом наряд поліції виявив чоловіка, який перебував на вулиці в комендантську годину. Коли поліцейські перевіряли документи, «до них підійшов чоловік напідпитку в камуфляжі, почав агресивно поводитися та кілька разів штовхнув оперативника».

«Працівник поліції запросив незнайомця пройти до відділу задля перевірки його особи. Втім, останній ігнорував законні вимоги поліцейського та продовжував конфліктувати», — повідомили правоохоронці, опублікувавши відео з боді-камери свого працівника.

Речник ДПСУ відкидає звинувачення про стан напідпитку. «Твердження невірне. Відносно нього не проводився огляд на предмет алкогольного сп’яніння. Сергій стверджує, що не був у цьому стані», — каже Демченко.

Наразі керівництвом поліції ініційовано службову перевірку з метою надання правової оцінки діям учасників інциденту. Більше деталей у поліції Києва не повідомляють, зазначаючи, що розслідування ведеться співробітниками ДБР.

Слідство триває

За фактом можливих неправомірних дій щодо військовослужбовця з боку співробітників поліції Київська міська прокуратура внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 365 Кримінального кодексу (Перевищення влади або службових повноважень).

«У межах слідства проводяться заходи щодо встановлення обставин інциденту, його учасників та можливих свідків. Також будуть опрацьовані записи з камер відеоспостереження в Шевченківському управлінні поліції», — повідомляє пресслужба столичної прокуратури.

Своєю чергою, в ДПСУ виступають за об’єктивне розслідування цього конфлікту, каже Андрій Демченко. Він зазначив, що Держприкордонслужба співпрацює з підрозділами Нацполіції, аби встановити деталі відносно всіх учасників конфлікту. «Також управлінням прикордонного загону, де наш військовослужбовець проходить службу, призначена службова перевірка», — додав він.

У Державному бюро розслідувань Забороні повідомили, що слідчий наразі розбирається у справі, та пообіцяли надати деталі розслідування згодом.

Компенсація за завдання шкоди: коментар адвоката

Віталій Чаюн. Фото: Facebook
Віталій Чаюн. Фото: Facebook

Керівник практики кримінально-правового захисту АО «Радзієвський і партнери», адвокат Віталій Чаюн пояснює, що питання застосування фізичної сили працівниками поліції детально врегульоване Законом України «Про Національну поліцію». Зокрема, у статтях 43 та 44 зазначається порядок застосування поліцейськими заходів примусу та підстави для такого застосування.

«Закон про Нацполіцію прямо визначає, що фізична сила може застосовуватися лише у випадках, коли здійснюється посягання на життя або здоров’я поліцейського, або є загроза особистої безпеки інших осіб. Також заходи примусу можуть застосовуватися для припинення правопорушення та затримання особи, яка вчинила правопорушення», — сказав адвокат у коментарі Забороні.

Чаюн, аналізуючи інформацію та відеоролики, які оприлюднили ЗМІ та поліція Києва, зауважує, що у поліцейських не було підстав застосовувати фізичну силу до військовослужбовця.

Якщо факт перевищення правоохоронцями службових повноважень буде доведено, згідно з ч. 2 ст. 365 ККУ, вони можуть отримати покарання у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати держпосади строком до 3 років.

«Є відео з відділу поліції, де ми бачимо, як правоохоронець застосовує фізичну силу до військового. Якщо особа була затримана і доставлена в райвідділ поліції, вона перебуває повністю під контролем поліції, і вони відповідають за її життя, безпеку та належне утримання. У цьому випадку застосування заходів фізичного впливу не допускається, крім випадків, наведених вище. На відео мав місце словесний конфлікт, але, на мій погляд, військовий відходив від поліцейського, й будь-яких ознак агресивних дій саме з боку військового не вбачалося. Тобто за таких обставин, якщо не було посягання на життя та здоров’я правоохоронця, тут є ознаки саме застосування фізичної сили без належної правової підстави. Тому тут є всі підстави для кримінальної відповідальності поліцейського», — пояснив адвокат.

Адвокат каже, що потерпілий прикордонник має право отримати матеріальну та моральну компенсацію. «Якщо йому були заподіяні тілесні ушкодження, інша шкода здоров’ю, то з правопорушника підлягають стягненню всі витраті, пов’язані з лікуванням. Плюс моральна шкода. Але передумовою для вимагання компенсації є притягнення працівника поліції до кримінальної відповідальності. Має бути повідомлення про підозру з подальшим скеруванням справи до суду. Тільки в суді можна реалізувати опцію стягнення шкоди», — резюмував Віталій Чаюн.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій