Читаєте зараз
У Києві тимчасово заборонять малювати мурали через скандал: що сталося

У Києві тимчасово заборонять малювати мурали через скандал: що сталося

Ilona Kivva
Автор:
  • Комісія Київської міськради підтримала петицію про призупинення створення стінописів у столиці.
  • Підписанти вимагають змінити процедуру погодження малюнків, зокрема, залучити до ухвалення рішень експертів і громадськість.
  • Звернення з’явилося після скандалу навколо муралу на вулиці Січових Стрільців, 31.

Художниця Євгенія Фуллен ще у вересні 2023 року почала малювати стінопис із зображенням Есмеральди в обіймах Квазімодо на будинку з охоронним статусом. Після обурення громадськості продовжувати роботу їй заборонили, а також зобов’язали замалювати мурал власним коштом. Натомість малюнок за аналогічним ескізом з’явився в іншому місці — цього разу на будівлі архітектора-модерніста Едуарда Більського.

Заборона розповідає про скандал з настінними малюнками у столиці.

Петиція про заборону стінописів: що вимагають кияни

Комісія Київської міськради з питань збереження та захисту культурної спадщини одноголосно підтримала петицію, яка має врегулювати створення нових муралів у столиці України, пише громадська організація «Цегла».

Звернення зареєстрували на сайті міськради 22 вересня. Воно зібрало необхідні 6 000 підписів трохи менш ніж за місяць і було направлене на розгляд адміністрації міста.

«Мурали стали невідʼємною ознакою Києва. Вони збагачують культурний ландшафт нашого міста і впливають на його візуальний образ. Водночас саме через мурали, їх виконання та місце розміщення, виникає велика кількість конфліктів в місті. Це повʼязано з різним сприйняттям їх мистецької цінності, а головне — непрозорою процедурою прийняття рішень щодо їх створення. Публічний простір належить усім киянам і, часто, їм не байдуже, що в ньому зʼявляється», — вважає авторка петиції Марія Виноградова.

Читати більше новин в Telegram
Петиція про заборону створення муралів. Скріншот: офіційний сайт Київміськради

Вимагають тимчасово заборонити створення нових стінописів у столиці і за цей час:

  • розробити та затвердити на рівні місцевої влади процедуру погодження створення їх створення;
  • розробити відкритий процес залучення громади та експертного середовища до обговорення та погодження стінописів;
  • cтворити онлайн-платформу або інші засоби комунікації, які б дозволяли громаді висловлювати свої думки та пропозиції з цього питання;
  • проводити консультації та громадські обговорення ескізів перед їх затвердженням.

Мурал на Січових Стрільців 31: коротко про скандал

Петиція від киян з’явилася після кількох скандалів навколо стінописів. Серед найгучніших — пов’язаний з художницею Євгенією Фуллен.

Мисткиня ще у вересні 2023 року почала малювати стінопис із зображенням Есмеральди в обіймах Квазімодо на даху Собору Паризької Богоматері. Малюнок вона наносила на будинку з охоронним статусом на вулиці Січових Стрільців, 31. Авторка пояснювала, що таким чином прагне висловити вдячність Франції за військову підтримку (стіна розташована близько до посольства країни).

Незакінчений мурал художниці Євгенії Фуллен на будинку з охоронним статусом на Січових Стрільців, 31 у Києві. Фото: Анна-Марія Кучеренко/Facebook

Частині киян вже почата робота не сподобалася — деякі користувачі соцмереж назвали малюнок недоречним. Згодом виявилося, що його створення не було погоджено місцевою владою. У результаті міськрада Києва постановила зафарбувати мурал коштом авторки.

Роботи зупинилися, але вже у жовтні 2023 року Фуллен почала малювати зображення за тим самим ескізом на іншому будинку в Києві, розповів засновник Ukrainian Modernism Дмитро Соловйов. 

Цього разу мурал з’явився на Виноградарі, на будівлі архітектора-модерніста Едуарда Більського за адресою: вулиця Василя Порика, 3А. 

Мурал художниці Євгенії Фуллен на будівлі архітектора Більського. Фото: Євгенія Кулеба/Facebook

Активісти Києва знову висловилися проти роботи художниці, однак вони поки не зупинені. Фактично, коли Київська міська рада офіційно видасть постанову про тимчасову заборону створення стінописів, ця та інші робити по створенню малюнків мають бути зупинені. Після цього рішення по кожному з них мають ухвалюватися за новою процедурою. Чи будуть винятки для художників, які вже отримали дозволи від влади міста, не уточнюють.

Раніше Заборона розповідала про історію суперечок щодо демонтажу пам’ятника Катерині II в Одесі. Активісти боролися за знесення понад 6 місяців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій