'
Читаєте зараз
У Львові під час ремонту дороги знайшли десятки єврейських надгробків

У Львові під час ремонту дороги знайшли десятки єврейських надгробків

Олеся Яремчук

У Львові під час планового ремонту дороги робочі виявили десятки мацев  – єврейських могильних надгробків. Вони були закопані під тонким шаром асфальту на вулиці Ганни Барвінок. Представники єврейської спільноти стверджують, що, ймовірно, дорогу вимощували ще за нацистських часів, а за радянської влади мацеви покрили асфальтом.

 

Фото: Марла Раухер Осборн

Як це відбувалося?

«Минулого тижня львівське комунальне  підприємство «ШРП Галицького району» проводило ямковий ремонт вулиць в районі вул. Ганни Барвінок. Робітники спершу зірвали верхній шар асфальту, – розповідає голова Франківської районної адміністрації Львова Орест Тимчишин. – В неділю ж до нас звернулися представники єврейського товариства з повідомленням, що там, очевидно, є кам’яні плити. Роботи на об’єкті було призупинено».

 

 

Фото: Олеся Яремчук

Що тепер?

Зараз активісти з Львівського волонтерського центру при Всеукраїнському єврейському благодійному фонді «Хесед Ар’є» викопують плити.

Керівник волонтерського центру Олександр Назар стверджує, що єврейські мацеви, найбільш ймовірно, походять з Янівського кладовища, де поховані видатні українці. Позаяк Старе єврейське кладовище 1855 року було офіційно закрито, а на знайдених надгробних плитах дати смерті – вже XX століття.

«Це все потрібно досліджувати, – розповідає Олександр Назар. – Наразі їх треба хоча б дістати. Зараз ми вручну все розкопуємо. Від міста сьогодні нам дали двоє працівників, але вони дві години попрацювали і пішли геть. Для перевезення будемо наймати кран-маніпулятор. Але для початку їх треба дістати, посортувати, поскладати на піддони. Потім ми їх вивеземо. Всі мацеви будуть відфотографовані, задокументовані, а далі з архівами вже  працюватимуть дослідники».

 

Фото: Олеся Яремчук

Чому це важливо?

Станом на сьогодні волонтери відкопали 15 мацев.

«Зараз зняли весь асфальт і, якщо вдасться все викопати, то буде десь тридцять», – говорить керівник волонтерської групи. За його словами, мацевами було викладено вулицю ще за нацистських часів.

«Тут жили есесівці і був робочий табір. Швидше за все, саме нацисти дали наказ мостити вулицю мацевами. За радянської влади єврейські надгробні плини покрили асфальтом», – говорить Назар.

Цей випадок – не перший у Львові, та на цій вулиці зокрема. Ще 2010 року на вулиці Ганни Барвінок знайшли перші мацеви, потім – в 2017-му, коли ремонтували теплопровід.

«Такі плити знаходили при багатьох будівельних роботах, – стверджує голова Львівського управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко. – Навіть під пам’ятником Леніна були плити з єврейського кладовища. Знаходили їх також на вулиці Квітневій, Пластовій, Барвінок. Звичайно, це ганебно, що ми їздимо по цих вулицях. Коли вони знаходяться, їх повертають на те місце, де вони були колись. Старе єврейське кладовище рано чи пізно буде меморіальним парком, доступним для всіх».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій