Читаєте зараз
У Литві призов до армії проводитимуть одразу після школи: де ще досі є обов’язкова служба

У Литві призов до армії проводитимуть одразу після школи: де ще досі є обов’язкова служба

Ilona Kivva
Автор:
  • Сейм країни схвалив реформу військової повинності. Молодь дізнаватиметься про призов у 17 років під час проходження медичної комісії. 
  • Призиватимуть на 9 місяців, але за певних обставин її можуть скоротити. 
  • У Естонії та Латвії також досі є обов’язкова служба.

За останні 20 років обов’язкова військова служба була скасована в більшості країн Європи. Однак після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну деякі держави почали відновлення призову. Так, до цього вже готуються Німеччина, Сербія та Хорватія. А низка держав повернулася до такого формату укріплення армії ще раніше.

Заборона розповідає про рішення парламенту однієї з країн Балтії, а також про те, як вишкіл проходить у інших державах.

Призов в армію: рішення Сейму Литви

Парламент країни схвалив реформу військової повинності, яка передбачає призов на службу в армії одразу після школи. Ініціативу підтримав 81 народний депутат (проти двоє, утрималися 27), пише LRT.

У 2023 році Міністерство національної оборони (КАМ) вже підготувало пропозицію щодо альтернативних способів служби для студентів, які навчаються у вищих навчальних закладах, але ця ідея зустріла різкий опір освітянської спільноти та представників деяких молодіжних організацій. Тож від ідеї зарахування на службу студентів відмовилися і вирішили призвати молодь одразу після закінчення школи.

Молодь дізнаватиметься про призов у віці 17 років під час проходження медичної комісії. Після отримання відповідної повістки вони не зможуть вступити до вищих навчальних закладів, доки не завершать військову службу. Безпосередньо призиватимуть молодих людей у віці від 18 до 22 років.

Читати більше новин в Telegram

Ще одним нововведенням стане диференціація строків служби. Так, на первинну військову службу призиватимуть на 9 місяців, але з огляду на потреби литовської армії термін служби може бути скорочений до пів року. А от ті, хто вже закінчив вищі навчальні заклади та здобув спеціальність, якої не вистачає або яких армія не готує, будуть проходити базовий військовий вишкіл тривалістю 3 місяці. Це, наприклад, авіатори, фахівці з авіоніки, інженери, медики.

Зміни до закону набудуть чинності з 2026 року.

Обов’язкова військова служба: у яких країнах є

За останні 20 років, якщо не раніше, обов’язкова військова служба була скасована в більшості країн Європи. Однак після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну багато держав вирішили переглянути норму.

Наприклад, Німеччина призупинила військову службу в 2011 році, але з умовою, що вона може бути відновлена, якщо Бундестаг визначить необхідність оборони. Вже у березні 2024 року стало відомо, що призов в країні готуються відновити. Можливість відновити призов розглядають також Сербія та Хорватія.

Країни, у яких дозволена чи заборонена строкова служба у 2024 році. Синім виділено ті, де призов є. Інфографіка: World Population Review

Швеція відновила військову службу з 2017 року. Так, кожен чоловік віком від 16 до 70 років, який проживає у країні, є частиною тотальної оборони.

Є три типи загальної військової служби:

  • призов;
  • цивільна служба;
  • загальна обов’язкова служба (використовується лише у випадку підвищеної готовності)

Люди віком від 18 до 47 років підлягають призову на військову службу.

У Норвегії люди у віці 19-44 роки також підлягають призову. Термін служби складає 19 місяців. 

Країна стала першою країною-членом НАТО, яка запровадила гендерно-нейтральний призов, причому жінок-строковиків вперше призвали в 2015 році.

Військова служба у ​​Данії є обов’язковою для всіх фізично здорових чоловіків віком від 18 років. Також уряд розглядає можливість впровадження призову для жінок.

У Франції впровадили універсальну національну службу у 2021 році, однак це не зовсім призов. Програма орієнтована на підлітків віком від 15 до 17 років і має на меті заохотити молодих громадян Франції. Вишкіл передбачає 12-денний курс та 84 години волонтерської роботи в органах місцевого самоврядування, державній службі чи громадському закладі.

В Естонії чоловіки у віці 18-27 років повинні проходити обов’язкову службу. Тривалість від восьми до 11 місяців залежно від освіти та звання. Після проходження строкової служби резервісти кожні п’ять років призиваються на військові збори.

Інші приклади країн, де є призов:

  • Кіпр;
  • Молдова;
  • Латвія;
  • Туреччина;
  • Фінляндія;
  • Греція.

Раніше Заборона розповідала про країни, де впроваджено обов’язкову службу в армії для жінок, а також про ідею уряду Данії досягнути гендерної рівності у війську.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій