Читаєте зараз
У Мексиці за передвиборчу кампанію застрелили понад 30 політиків: що відбувається в країні

У Мексиці за передвиборчу кампанію застрелили понад 30 політиків: що відбувається в країні

Анастасія Могилевець
  • Кандидати в президенти Мексики завершили свої передвиборчі кампанії. Обиратимуть також нових законодавців, мерів, губернаторів штатів і місцевих чиновників.
  • Хосе Альфредо Кабрера Баррьєнтоса, який балотувався в мери міста у мексиканському штаті Герреро, застрелили просто під час передвиборчого мітингу.
  • Чоловік став однією з десятків жертв кампанії 2024 року серед політиків, показник зрівнявся з попереднім рекордом на проміжних виборах у 2021-му.

Однопартійці Кабреру звинуватили провладний «Рух національного відродження» у бездіяльності щодо насильства в країні. Боротьба з наркокартелями була головним лозунгом цьогорічних виборчих кампаній. Втім, мексиканські політики стали першою мішенню організованої злочинності.

Заборона розповідає про загальні вибори в Мексиці у 2024 році.

Вбивство у штаті Герреро: що відомо про інцидент

Загиблий Кабрера Баррьєнтос балотувався від правоцентристського альянсу «Сила і серце за Мексику». Чоловік виступав перед виборцями, які зібралися на баскетбольному майданчику, ввечері 29 травня. Раптово ззаду йому вистрілили в голову. На відео стрілянини пролунало щонайменше 15 пострілів. Поліція ліквідувала нападника на місці, пише El Universal.

Після вбивства Хосе Альфредо Кабрери Баррьєнтоса його політичні соратники звинуватили провладний «Рух національного відродження» у нездатності впоратися з насильством у країні. Загалом з початку виборчої кампанії в штаті Герреро вбили пʼятьох кандидатів на посаду мерів міст і одного — в депутати федерального парламенту.

Місце вбивства одного з мексиканських політиків, який брав участь у перегонах 2024 року. Фото: El Universal

За декілька годин до офіційного завершення виборчої кампанії 29 травня, по всій Мексиці надійшли повідомлення про серію насильницьких дій проти кандидатів та їхніх співробітників. Є інформація про щонайменше 170 інцидентів. Кількість загиблих поки невідома, адже частину кандидатів поранили, вони перебувають у лікарнях. Багато політиків просто знялися з виборів, пише CNN.

Читати більше новин в Telegram

Мексиканські наркокартелі: як вони втручаються у вибори

У політичні процеси країни Латинської Америки втручаються лідери місцевих злочинних угрупувань. Найбільші вибори в історії Мексики у 2024 році не стали винятком. Наркокартелі просувають вигідних їм кандидатів та виводять з гри їхніх суперників, пише The Washington Post.

Мексиканський уряд майже 20 років безрезультатно бореться з картелями — збільшує патрулі в містах і заарештовує наркобаронів. Але це неефективно: після того, як одні банди зникають, на їхньому місці з’являються інші. Вони продовжують підкуповувати та залякувати конкурентів. Понад 400 мексиканських політиків вже звернулися до уряду з проханням надати їм гарантії безпеки. Кампанія замахів та вбивств ставить під загрозу саму ідею демократії в державі.

Мета картелів на цьогорічних виборах — встановити лояльних до них мерів, губернаторів та начальників правоохоронних органів, щоб мати більше впливу. Окрім постачання наркотиків до США банди займаються незаконними перевезеннями мігрантів, вимаганням та вибиттям контрактів для фірм.

Цілями злочинців стали кандидати від усіх основних політичних сил Мексики. У муніципалітеті Мараватіо з населенням 80 000 людей вбили трьох кандидатів у мери. Раніше виборців підкуповували, а тепер обрали більш дешевий та жорсткий метод. У штаті Чіапас діють приблизно 12 картелів. Серед них — дві найпотужніші злочинні групи нового покоління, Сіналоа та Халіско. За лічені місяці вони розправилися з шістьома політичними кандидатами.

Політична жорстокість у Мексиці протягом останніх виборів. Інфографіка: Maria Calderon/Wilson Center

Вибори 2024 року в Мексиці стали найжорстокішими з 2018 року: як стверджується, 749 людей постраждали від актів насильства — від погроз до викрадень і вбивств. Відповідно до свіжого звіту консалтингової компанії Integralia, яка базується в Мехіко, це 316 інцидентів за участю кандидатів, 34 з них вбили з вересня 2023 року по травень-2024. Загалом було вбито 231 людину, причетну до виборів, пише Bloomberg.

Криміналітет та насильство — передові проблеми, що хвилюють мексиканців. З 2018 по 2022 рік щорічна кількість умисних вбивств перевищувала 30 000. Пік був у 2020-му, коли від рук вбивць загинули 36 773 людини. Відтоді рівень жорстокості пішов на спад, і у 2023-му вперше за п’ять років впав до позначки, нижчої за 30 000. Однак це все ж вище за рівень 1990-2017 років.

Загальні вибори в Мексиці у 2024 році: хто бореться за президентське крісло

Масштабне голосування у латиноамериканській країні заплановано на 2 червня. Окрім президента, виборці обиратимуть законодавців обох палат Конгресу, нового мера Мехіко, восьми губернаторів штатів, а також десятки місцевих чиновників. Всього — понад 20 000 посад в органах влади, а право голосу матимуть майже 100 млн людей, пише Reuters.

На президентську посаду претендує двоє кандидаток, вперше в історії країни обидві з них — жінки. Це Клаудія Шейнбаум від партії «Продовжимо творити історію» та Шочітл Гальвес від політсили «Сила і серце для Мексики».

В опитуваннях лідирує ексмер Мехіко Шейнбаум. Її підтримує чинний очільник держави Андрес Мануель Лопес Обрадор, який не може балотуватися на другий термін через обмеження в конституції. Кандидатка хоче повторити свій успіх на посаді голови уряду Мехіко, де їй вдалося знизити кількість умисних вбивств у 2023 році до найнижчого за більш ніж три десятиліття рівня.

Політикиня збирається використати аналогічну схему, спираючись на координацію з національною гвардією, поліцією штатів і прокуратурою, а також розвідувальними й слідчими служби. Шейнбаум обіцяє розширити функції нацгвардії та дозволити вибирати суддів всенародним голосуванням, а також створити дисциплінарний орган для покарання корумпованих суддів.

Друга за популярністю кандидатка в президенти — політикиня і бізнесвумен Шочітл Гальвес. Згідно з результатами соцопитувань вона відстає від Шейнбаум на 17%. У 1999 році Всесвітній економічний форум в Давосі назвав Гальвес однією зі 100 глобальних лідерів майбутнього світу.

Жінка також обіцяє зробити безпеку одним із ключових питань для своєї адміністрації. Вона пропонує підвищити зарплати правоохоронців до 20 000 песо (близько $1170) на місяць та надати урядам штатів більші економічні ресурси й передові технології для боротьби з криміналом. Гальвес також збирається подвоїти кількість прокурорів, суддів та чисельність нацгвардії Мексики, тісно співпрацювати з США в боротьбі з наркокартелями й побудувати в’язницю суворого режиму.

Раніше Заборона розповідала про вибори президента Сполучених Штатів. Політична подія відбудеться 5 листопада 2024 року, а перемогти може кандидат з меншою кількістю голосів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій