У небі й на воді: США планують розширити арсенал гіперзвукової зброї
- Військово-повітряні сили США провели випробування прототипу гіперзвукової ракети AGM-183A (ARRW). У березні програму хотіли закрити.
- У ВПС запевняють, що тестування допомогло у розробці іншої ракети — HACM. Програму запустили у 2022 році.
- Також у серпні-2023 стартував масштабний проєкт з переозброєння есмінців — замість гармат поставлять шахти для пуску надзвукових снарядів.
Найбільші гіперзвукові програми США зосереджені на створенні ефективних ракет повітряного базування. У рамках однієї роблять доволі важку зброю, призначену для ураження важливих наземних цілей. Друга зосереджена на універсальніших снарядах — вони будуть менш потужними, але матимуть більше носіїв. Разом з модернізацією есмінців це вкрай гіперзвукове посилення на морі й у повітрі і зможуть реагувати на загрози значно швидше.
Заборона розповідає про кілька найбільш перспективних програм США по гіперзвуковому озброєнню.
Тестування AGM-183A у серпні-2023
Військово-повітряні сили США 19 серпня 2023 року провели випробування прототипу гіперзвукової ракети AGM-183A, або ARRW. Стратегічний бомбардувальник B-52H Stratofortress випустив повний оперативний прототип біля узбережжя Південної Каліфорнії, пише Airforce Times.
Подія стала першою після невдалого тесту з іншим прототипом у березні-2023. Тоді міністр ВПС Френк Кендалл заявив, що майбутнє ARRW під питанням, а фінансування програми призупинено до 2025 року. Чи означає друге тестування, що програму вирішили не закривати, поки незрозуміло.
Також невідомо, чи успішно воно пройшло. В оборонній компанії Lockheed Martin, яка займається розробкою на замовлення Пентагону, кажуть, що тепер повністю впевнені у готовності до виробництва. А от у ВПС США заявили, що не будуть обговорювати конкретні цілі й успіхи тесту 19 серпня. При цьому зазначено, що вони отримали важливі дані, які допоможуть просунути одразу кілька програм: безпосередньо ARRW, а також Hypersonic Attack Cruise Missile.
Читати більше новин в TelegramARRW і HACM: що за програми
Контракт на розробку Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) з компанією Lockheed Martin було укладено у 2018 році. Перші випробування на борту B-52 пройшли у 2019 році.
Передбачається створення гіперзвукової ракети (зі швидкістю понад 5 Мах, тобто більше 6.1 км/год.) повітряного базування. Це буде стандартна ракета, яка складається з твердопаливного двигуна і планера з кінетичною боєголовкою. Її призначення — високошвидкісні удари по високоцінних наземних цілей. Принцип роботи такий: двигун розганяє боєприпас до потрібної швидкості, а потім відділяється, після цього снаряд вже планує до цілі.
Розробку почали пришвидшеними темпами у відповідь на активізацію подібних програм у Китаї та РФ. Через це деякі етапи розробки дозволили пропустити та у прискореному темпі перейти до льотних випробувань — тобто до пусків прототипів з літаків (без бойової частини). Березнева невдача була не першою, до неї було ще кілька, тому програма і під загрозою закриття.
ВПС США у партнерстві з Австралією у вересні 2022 року також уклали контракт з компанією Raytheon Missiles and Defence на розробку іншої ракети повітряного базування — Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM). Це гіперзвукова зброя, призначена для утримання важливих цілей у складних умовах.
«HACM є потужним прикладом розвитку та інтеграції бойових можливостей. Вона надасть нашим командирам тактичну гнучкість, щоб використовувати винищувачі для утримання важливих, чутливих до часу цілей, одночасно зберігаючи бомбардувальники для інших стратегічних цілей», — каже помічник міністра ВПС із закупівель Ендрю Хантер.
Дві ключові відмінності між ARRW і HACM:
- розмір ракети — точні поки не називаються, але HACM мають бути меншими, а отже і легшими. Це дозволить запускати їх не тільки з важких бомбардувальників, а і з винищувачів. Тобто можливості щодо носіїв будуть в рази ширшими;
- двигун — HACM це так звана дихаюча ракета з реактивним двигуном. Тобто вона використовує повітря, захоплене з атмосфери, для досягнення стійкої тяги. Завдяки цьому досягається більша швидкість і підвищується маневровість.
Гіперзвукові ракети на есмінцю: план США
Крім роботи над ракетами повітряного базування, США також розпочали інтеграцію вже наявної гіперзвукової зброї на кораблі. Так, у серпні-2023 розпочались інтеграційні роботи на есмінець USS Замволт. Очікується, що процес завершать у 2025 році, пише Мілітарний.
Роботи полягають в демонтажі двох 155-мм гармат AGS (Advanced Gun System) та встановленням на їх місце чотирьох пускових шахт. Кожна міститиме по три гіперзвукові ракети з універсальною бойовою частиною G-HGB (Common Hypersonic Glide Bodies).
Пізніше також планується переозброєння есмінців цього ж класу Michael Monsoor та Lyndon B. Johnson. У результаті загальний залп суден буде складати 12 гіперзвукових ракет G-HGB та 80 крилатих ракет Tomahawk.
Такі модифікації проводиться через економічну неефективність гарматного озброєння суден — вартість 2 000 пострілів для трьох кораблів коштуватиме від $1.8 до $2 мільярдів.
Раніше Заборона розповідала про ядерну програму Сполучених Штатів — планують озброїти ядеркою судна ВМС. Рішення може зрівняти ядерні арсенали Штатів і Росії, але мінусів більше, ніж плюсів.
Читати більше новин в Telegram