'

США та Японія розроблять перехоплювач для гіперзвукових ракет

Анастасія Бодюл
  • Північна Корея, Китай і Росія активно розширюють програми зі створення надзвукової зброї.
  • Такі ракети переміщуються зі швидкістю, яка в п’ять разів вища за звук. Завдяки цьому вона здатна долати великі відстані за лічені хвилини.
  • США, Ізраїль та ЄС працюють над системами перехоплення таких снарядів. Окремий проєкт Штати можуть запустять з Японією

Вашингтон та Токіо планують спільно розробити новий тип ракети, яка буде спрямована на протидію гіперзвуковій зброї. Особливу увагу звернуть на протидію північнокорейській, китайській та російській зброї. Це вже не перший спільний проєкт двох країн —  у 2018 році випустили перехоплювач Standard Missile-3 Block 2A, призначений для снарядів середнього радіуса дії. 

Заборона розповідає про оборонний проєкт.

Протиракетна оборона: американсько-японський проєкт

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда та президент США Джо Байден ведуть перемовини щодо спільного оборонного проєкту. План мають погодити вже у серпні-2023, пише Kyodo.

Країни планують спільно розробити новий тип ракети, яка буде спрямована на протидію гіперзвуковій зброї. Особливу увагу звернуть на протидію північнокорейській, китайській та російській зброї.

«Японія та Сполучені Штати прагнуть посилити можливості стримування свого альянсу у відповідь на неодноразові випробування балістичних ракет Пхеньяном і швидкий розвиток його ракетних технологій, а також на активізацію військової діяльності Пекіна в Індійсько-Тихоокеанському регіоні, включаючи спільні навчання з Москвою», — зазначають у виданні.

Читати більше новин в Telegram

Цікаво! Держави вже вдруге спільно розроблятимуть ППО-ракету. Перший проєкт тривав з 2006 по 2018 роки — випустили Standard Missile-3 Block 2A. Це боєприпас зі швидкістю польоту 4.5 км/секунду, а радіус дії — 2 700 кілометрів. Вона призначена знищувати цілі середнього радіуса дії.

Програма зі створення гіперзвукового перехоплювача буде ще масштабнішою. Спочатку Японія планувала просто удосконалити свої керовані ракети середньої дальності Type-03. Однак їх потужності виявилося недостатньо, адже такий тип захисту призначений для ураження ворожої зброї на етапі приземлення, а гіперзвукові снаряди можна зупинити лише у польоті.

Цілком можливо, що країна доєднається до вже існуючого міждержавного оборонного проєкту AUKUS: туди входять Австралія, Сполучене Королівство та США. Партнерство передбачає створення гіперзвукових ракет, а також передбачає співпрацю у створенні інших оборонних технологій — автономних систем озброєнь на основі штучного інтелекту, квантових технологій та обчислювальної техніки. 

Гіперзвукова зброя: чому її важко збити

Надзвуковими називають ракети, які переміщуються зі швидкістю, яка в п’ять разів вища за швидкість звуку — 5 Махів (1 Мах — 1225 км/год). Завдяки цьому вона здатна долати тисячі кілометрів за лічені хвилини.

Термін зазвичай відноситься до двох різних категорій ракетних технологій:

  • розгінно-плануюча зброя;
  • гіперзвукові крилаті ракети. 

Вони відрізняються передусім способом, у який вони створюють тягу, необхідну для просування до віддалених цілей. Так, розгінно-плануючі складаються з плануючих апаратів, встановлених на передній частині ракетних прискорювачів (схожих на ті, що запускають космічні кораблі на орбіту). Ці прискорювачі містять велику кількість палива та хімічного окислювача — при реакції між ними відбувається інтенсивний викид енергії, який і розганяє боєприпас. На кінцевій фазі польоту вони фактично вже просто падають на землю. Крилаті ракети несуть із собою двигуни протягом усього польоту, за рахунок цього вони повільніші, ніж плануючі. Для розуміння, їх максимальна швидкість приблизно в десять разів більша за швидкість звуку, а плануючі можуть летіти і на 20 Max. 

Часто до гіперзвукових відносять також балістичні ракети, але це не зовсім правильно. Балістика хоч і досягає такої ж швидкості, що і плануючі гіперзвукові снаряди, однак висота польоту суттєво відрізняється:

  • після згоряння ракети-носія балістичні ракети повертаються у космічний простір за траєкторією, яка майже повністю контролюється силою тяжіння. Вони можуть досягати висоти порядку 1 000 км для міжконтинентального польоту, перш ніж гравітація потягне їх назад на поверхню Землі;
  • гіперзвукові планери занурюються в атмосферу на початку польоту, потім піднімаються на рівну траєкторію та проходять крізь атмосферу на висоті десятків кілометрів. Тобто планери увесь політ залишаються ближчими до поверхні землі.

Цікаво! У РФ заявляють, що Кинжали, які використовуються для ударів по Україні, це гіперзвукові снаряди. При цьому більшість військових експертів кажуть, що це другий ступінь балістичних ракет «Іскандер», тільки в авіаційній версії.

Завдяки високим швидкостям та низькій висоті польоту збити гіперзвукову зброю вкрай складно, тому після того, як пришвидшилося розгортання цього типу ракет, країни і активізували роботу по створенню вузьконаправлених засобів ППО. Ще одна небезпека надзвукових — вони можуть нести ядерні боєголовки.

Раніше Заборона розповідала про проєкти зі створення перехоплювачів гіперзвукових ракет в Ізраїлі та ЄС. Європейська компанія MBDA може стати головним конкурентом Ізраїля, який розпочав розробки ще у 2020 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій