Читаєте зараз
У Нігері скинули владу: як африканські заколоти допомагають Росії

У Нігері скинули владу: як африканські заколоти допомагають Росії

Анастасія Бодюл
  • 27 липня 2023 військові повстанці оголосили про повалення нігерського президента Мохамеда Базума.
  • Бунт може мати російський слід: учасники мітингів на підтримку перевороту несли символіку країни-агресорки.
  • У сусідніх Малі та Буркіна-Фасо в останні роки сталися такі ж державні перевороти, що повністю змінили уряд.

На тлі ізоляції в союзах розвинутих країн та країн, що розвиваються, Російська Федерація переключилася на африканські держави. Причому це сталося не після повномасштабного вторгнення у 2022 році, а за кілька років до того: коли стало зрозуміло, що цілей на Донбасі досягти не вдасться. Головна вигода для РФ — можливість керувати новою владою у своїх геополітичних та, звісно, економічних інтересах.

Заборона розповідає про зв’язки росіян в Африці.


Нігерський бунт: деталі

Військові Нігера оголосили про повалення президента Мохамеда Базума, щоб нібито припинити його режим, який призвів до кризи в економіці та безпеці, пише CNN.

«Нігер має довгу історію переворотів з моменту здобуття незалежності, однак в останні роки він був менш політично нестабільним. Базум прийшов на посаду у 2021 році, і це була перша демократична передача влади в країні. Під час своєї кар’єри 64-річний політик став ключовим союзником Заходу в боротьбі з ісламістськими бойовиками в Африці», — зазначають у виданні.

Владу звинуватили в корупції та недостатніх зусиллях для припинення тривалого повстання джихадистів й виступили проти зв’язків країни із Заходом. Прихильники державного перевороту підпалили і закидали камінням штаб-квартиру партії поваленого президента. Вони тримали новенькі російські прапори й плакати: «Геть Францію» та «Геть іноземні бази».

Читати більше новин в Telegram
Нігерці на протесті з російським прапором.Фото: EPA

Аналітики не відкидають можливості впливу РФ на політичні події в Нігері з декількох причин:

  • Нігер був однією з країн, що долучилися до Кримської платформи, метою якої є повернення півострова під контроль української влади. Президент Мохамед Базум підтримував цілісність України на голосуваннях ООН;
  • держава має великі поклади урану — цінного ядерного палива;
  • Франція та США мають тут свої останні військові бази в регіоні Сахель. Протест місцевих дасть традиційний привід перемістити туди сили ПВК «Вагнер»: нібито для захисту простих людей. 
Карта регіону Сахель. Зображення: BBC

Малі, Буркіна-Фасо: російський слід 

За схожою схемою розгорталися й повстання у сусідніх країнах — Малі та Буркіна-Фасо. Заколотники у пошуках підтримки зверталися до Росії, яка надсилала вагнерівців та озброєння. За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), 44% зброї, яка була продана країнам у 2017-2022 роках, була російського походження. 

І якщо причетність до малійського бунту РФ іще заперечувала деякий час, то про допомогу в Буркіна-Фасо говорили прямо. Власник ПВК «Вагнер» Євгеній Пригожин похвалив місцеву хунту, а прокремлівський політолог Сергій Марков написав, що російський народ безпосередньо допоміг новому лідеру — капітану Ібрагіму Траоре.

В обмін на свої послуги російські найманці та державні компанії отримують доступ до сировини. В Буркіна-Фасо це  золото та марганцеві руди, а у Малі ще й алмази.

Але вагнерівці користуються і більш прямими методами, вимагаючи одразу ділитися ресурсами і грошима. Координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі назвав цифру у $200 млн, яку перехідний уряд Малі заплатив ПВК Пригожина з кінця 2021 року для розв’язання місцевих проблем. Так, наприклад, за даними ООН, збройні сили в супроводі «Вагнер» убили 500 мирних жителів у селі Мура в березні 2022 року.

ПВК також відіграє певну роль у поширенні політичного впливу Кремля: вони активно розповсюджують наративи пропаганди серед населення. Однією з ключових цілей є дипломатична легітимізація війни на українській території, щоб потім ці країни не брали участь у голосуваннях в Генеральній Асамблеї ООН та не підтримували цілісність України.

Африканські уряди, які сформувалися шляхом бунту, по суті не мають внутрішньої чи зовнішньої системи захисту: це ідеальне середовище для російського впливу під приводом допомоги. Також вони ізольовані на міжнародному рівні і тому бажані економічні партнери для РФ — це ще один ринок збуту її товарів, хоч і в невеликій кількості.

Раніше Заборона розповідала про думку пані посла України в ПАР Любові Абравітової щодо можливого візиту Путіна на саміт БРІКС в серпні 2023 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій