У Нью-Йорку заборонили дискримінацію за вагою: як діятиме закон
- Залякування або висміювання людини з нібито зайвою вагою називається фетшеймінгом. Проблема вкрай поширена в Австралії, Канаді, Франції, Німеччині, Британії США, Китаї та Чилі.
- Єдиний американський штат, де дискримінація за статурою заборонена законодавчо, — Мічиган. Подібна норма як судовий прецедент працює у Вашингтоні.
- Мерія Нью-Йорка 11 травня 2023 року ухвалила власний акт про фетшеймінг. Причиною стало кілька гучних випадків.
У найбільшому американському місті роботодавці більше не зможуть урізати зарплатні людям через їхню статуру. Також дискримінацією вважатиметься безпричинне звільнення/відмова в отриманні роботи, житла тощо. При цьому є деякі винятки, наприклад, для поліцейських та пожежників.
Заборона розповідає про антидискримінаційний закон у Нью-Йорку.
Фетшеймінг: що це таке
Фетшеймінгом називають стигматизацію людей за вагою. Вона може проявлятися у залякуванні, виокремленні, дискримінації, неповазі та/або висміюванні людини у дещо більшому тілі, ніж загальноприйнято, каже американська докторка Джеймі Лонг.
Таке упередження, за результатами дослідження Єльського університету, зустрічається частіше, ніж дискримінація за статтю, сексуальністю, віком або релігійною ознакою.
Найбільш поширена проблема в Австралії, Канаді, Франції, Німеччині, Великій Британії та Сполучених Штатах. Згідно з проведеним у 2021 році опитуванням, більше половини реципієнтів із зайвою вагою у цих країнах стикалися з приниженням через вагу з боку лікарів, родини, друзів, однокласників і колег.
Читати більше новин в TelegramОкрім психологічних травм, стигматизація нерідко призводить до трудових обмежень: звільнення, менша заробітна плата тощо. Так, розриви в оплаті праці, пов’язані з ожирінням, існують у Штатах, Китаї, Чилі та Великій Британії. Особливо сильно вона проявляється на жінках. Наприклад, у Сполученому Королівстві у 2018 році працівники, які класифікуються як люди з ожирінням, заробляли приблизно на 2 000 фунтів стерлінгів на рік менше, ніж їхні колеги. Також було доведено, що у США ожиріння у підлітковому віці опосередковано пов’язане з нижчою погодинною оплатою на 3.5% як для жінок, так і для чоловіків.
«Стигма — це ворог здоров’я. Дискримінація щодо ваги є великою проблемою, і з нею потрібно боротися на законодавчому рівні. Ми створили суспільство, яке сприймає ожиріння з наголосом на швидкому вживанні продуктів із високим ступенем обробки та відсутності фізичної активності. При цьому ми ігноруємо всі інші частини головоломки, такі як генетика, навколишнє середовище, біологія, сільське господарство, ціни на продукти харчування та їх доступність», — вважає заступниця директора Центру продовольчої політики та ожиріння в Університеті Коннектикуту Ребекка Пул.
Дискримінація за вагою: закони у США
Чи не першим боротися зі стигматизацією людей за масою тіла на законодавчому рівні почав американський штат Мічиган. Там ще у 1977 році ухвалили закон про громадянські права Елліотта-Ларсена.
У акті прописано, що будь-яка дискримінація на основі релігії, раси, кольору шкіри, національного походження, віку, статі, зросту, ваги, сімейного стану чи сімейного стану заборонена при:
- працевлаштуванні;
- отриманні освіти;
- покупці/оренді житла;
- у громадських закладах.
Станом на травень 2023 року Мічиган досі є єдиним американським штатом, де діє такий закон. Схожі проєкти ухвалили окремі міста, а деякі штати навіть розробили власні, але вони досі перебувають на розгляді. наприклад, у Массачусетсі цей процес триває понад 10 років. 16 січня 2023 року документ ухвалив Сенат штату. Його було передано до комітету з питань юстиції, але чинності він поки так і не набув.
Подібні заборони без ухвалення закону працюють також у Вашингтоні — там спрацював судовий прецедент. Так, суд штату постановив, що ожиріння підпадає під дію документа про заборону дискримінації працівників з обмеженими можливостями.
Антидискримінаційні закони також можуть ухвалювати окремі міста. Найбільшим з них 11 травня 2023 року став Нью-Йорк. Міська рада мегаполіса заборонила фетшеймінг у справах, які стосуються роботи, житла чи громадського життя, пише Associated Press.
При цьому передбачено кілька винятків: людину зможуть не взяти на роботу, якщо її зріст чи вага унеможливлюють виконання певних інших завдань. Наприклад, поліцейські та пожежники мають виконувати фізичні норми, такі як біг на час або перелаз через бар’єр.
Скарги на дискримінацію за вагою розслідуватиме міська комісія з прав людини. Це орган, який вже займається питаннями утисків за расою, статтю та вагітністю.
«Людям з різними типами статури не тільки відмовляють у роботі та просуванні по службі, на яке вони заслуговують, а й обмежують їхнє суспільне життя, адже громадськість не запропонувала жодних правових засобів захисту від цих упереджень», — каже ініціатор закону Шон Абреу.
Остаточній ухвалі акту, як пише New York Times, сприяли кілька випадків:
- водій автобуса в Нью-Джерсі подав скаргу через те, що втратив роботу. Він не пройшов медичне обстеження, адже у вимогах для роботи вказані певні вагові норми;
- у Нью-Йорку пожежнику поставили ультиматум схуднути на 32 кг за 30 днів, інакше його звільнять;
- студентка Нью-Йоркського університету подала скаргу через те, що парти в аудиторіях були для неї замалі, тому вона не могла робити нотатки;
- оперну співачку у Метрополітен-опера спонукали зробити баріатричну операцію (зменшення шлунку).
Раніше Заборона розповідала про ухвалений у Європейському Союзі документ, який зобов’язує країни-членкині впровадити загальні правила та систему покарань для роботодавців щодо гендерної рівності в оплаті праці. Це стосується не тільки жінок і чоловіків, а і небінарних людей.
Читати більше новин в Telegram