Читаєте зараз
У Південній Кореї створять Міністерство демографії: чим саме займатиметься відомство (не переписом)

У Південній Кореї створять Міністерство демографії: чим саме займатиметься відомство (не переписом)

Анастасія Могилевець
  • Південнокорейський уряд планує створити окреме відомство для боротьби з низькою народжуваністю. 
  • Влада вже виділила додаткові кошти на субсидії, послуги няні та підтримку допоміжної репродукції.
  • Коефіцієнт народжуваності у країні у 2023 році становив 0.72 дитини на жінку. Для підтримки чисельності населення необхідно 2.1.

Демографічна криза є глобальною для всього людства. Аналітики очікують, що менш ніж за 30 років три чверті країн не зможуть підтримувати популяцію. А на початку XXII століття з цим стикнеться 97% держав. Є низка соціальних та фінансових проблем, які є ключовими.

Заборона розповідає про демографічну ситуацію в Південній Кореї та світі.

Міністерство боротьби з низькою народжуваністю: що придумав Сеул

Президент республіки Юн Сок Йоль у зверненні до громадян заявив, що держава готова мобілізувати всі можливості в цьому напрямі. Міністерство з питань планування відповіді на низьку народжуваність виконуватиме обовʼязки заступника міністра із соціальних питань і розроблятиме політику в галузі освіти, праці та соціального забезпечення, пише Yonhap.

Чоловік дивиться звернення президента Юн Сок Йоля до нації з нагоди другої річниці його президентства на Сеульському вокзалі 9 травня 2024 року. Фото: Yonhap

Уряд виділив кошти, зокрема на субсидії, послуги няні та підтримку допоміжної репродукції. Попереднє збільшення субсидій і дотацій на дитину не змінили ситуацію з народжуваністю. Експерти кажуть, що причинами демографічних змін у регіоні є вимоглива культура праці, стагнація зарплат, зростання вартості життя, зміна ставлення до шлюбу, а також розчарування молодих поколінь.

Втім, населення Південної Кореї зазначає, що в суспільстві існують ще глибші соціальні проблеми – стигматизація батьків-одинаків, дискримінація нетрадиційних партнерств і бар’єри для одностатевих пар.

Читати більше новин в Telegram

За даними BBC, у 2023 році коефіцієнт народжуваності у країні становив 0.72 дитини на жінку, в той час, як для підтримки чисельності населення необхідно 2.1. За нинішніх темпів спаду до 2100 року населення республіки скоротиться до 25 млн людей – нині воно становить 51 мільйон. Крім того, Південна Корея належить до групи країн з найвищою очікуваною тривалістю життя при одночасному зниженні народжуваності.

Штраф за материнство: що це за явище

Демографічні зміни здебільшого пов’язані з концепцією демографічного переходу, який включає кілька етапів, вважають фахівці. З першим етапом людство зіткнулося на початку XX століття: тоді смертність суттєво знизилась, а рівень народжуваності зріс. На другому етапі демографічного переходу (кінець 60-х – початок 70-х років) рівень смертності знову став вищим за рівень народжуваності. Останній впав у 1.5 рази, багатодітних родин поменшало. Це відбулося під впливом так званого соціального дозрівання та сучасних технологій.

Спрощена схема демографічного переходу. Схема: batrachos.com

Сучасних жінок лякає перспектива випасти з ринку праці й суспільного життя на кілька років, поки вони доглядатимуть дітей. І ці побоювання небезпідставні: як показують дослідження, жінки-матері зазвичай заробляють менше за бездітних. Концепція отримала назву – штраф за материнство (motherhood penalty).

Так, станом на 2012 рік штраф за материнство був майже нульовим у Фінляндії, Швеції, Бельгії та Ізраїлі. Він склав 5-10% у Франції, Канаді, Великій Британії, Польщі, Словаччині та Чехії. Показник 10-15% мали США та Угорщина, а найвищий – 20-33% – більшість країн континентальної Європи та Ірландія.

Сукупний коефіцієнт народжуваності (середня кількість дітей, яких жінка може народити протягом репродуктивного віку) на 2021 рік становив 2.3 дитини по всьому світу. Найвищий результат, згідно з даними Світового банку, мають країни Африки. В Нігері це 7 дітей, у Сомалі й Чаді – 6 дітей. Найнижчі показники мають Гонконг та Корея – менш як 1.

За даними Світового банку, станом на 2021 рік у світі сукупний коефіцієнт народжуваності (СКН), тобто середня кількість дітей, яких жінка може народити протягом репродуктивного віку, становить 2.3 дитини. Найвищий він у країнах Африки – Нігері (7 дітей), Сомалі й Чаді (6 дітей) та інших. Найнижчий – у країнах Азії (Гонконг та Корея – менше ніж 1). Падіння народжуваності нижче відмітки 2.1 означає депопуляцію, іншими словами, скорочення населення.

Демографічна ситуація у 2050 році: прогнози фахівців

Американські дослідники прогнозують, що до 2050 року 155 з 204 країн і територій (76% від усіх) матимуть рівень народжуваності, нижчий за необхідний для відтворення населення. До 2100 року цей показник зросте до 198 – 97%, пише Reuters.

Науковці дійшли цієї думки, проаналізувавши опитування людей, переписи населення та інші дані у період з 1950 по 2021 роки. Ймовірно, до кінця XXI століття понад три чверті немовлят припадатиме на країни з рівнем доходів, нижчим за середній. Понад половина з них – країни Африки на південь від Сахари.

У 1950 році середня кількість народжень на одну жінку складала близько 5. Тоді як у 2021 році вона знизилася до 2.2. Водночас 110 країн (54% із загальної кількості) до 2021 року вже мали показники, які не забезпечують відтворення населення.

Зменшення популярності материнства у багатих країнах з високим рівнем життя пов’язане із широким спектром можливостей для жінок. Це стосується освіти, кар’єри тощо. Натомість у бідніших країнах, як зазначають дослідники, необхідно покращувати доступ до навчання та засобів контрацепції. Співавторка дослідження Наталія Бхаттачарджі зазначила, що для підтримки економічного зростання країни можуть стати залежними від відкритої імміграції.

Раніше Заборона розповідала про вплив смартфонів і ґаджетів на дітей. ЮНЕСКО, яке є підрозділом Організації Об’єднаних Націй, рекомендувало країнам заборонити їх у школах.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій