'
Читаєте зараз
У Польщі все-таки заборонили більшість абортів. Розповідаємо, що сталося й чи чекати нових протестів

У Польщі все-таки заборонили більшість абортів. Розповідаємо, що сталося й чи чекати нових протестів

Nastya Podorozhnya
У Польщі все-таки заборонили більшість абортів.

У жовтні 2020 року Конституційний суд Польщі заборонив робити аборти у випадках важкої патології розвитку плода — навіть якщо дитина загине відразу після народження. Попри це, лікарі продовжували робити аборти, оскільки офіційно рішення суду не набуло чинності. У середу, 27 січня, рішення несподівано опублікували в «Журналі законів». Приблизно в 50 містах країни вже пройшли акції протесту. Журналістка Заборони в Польщі Настя Подорожня розповідає, як посилилося абортне законодавство в Польщі.


Що сталося?

22 жовтня 2020 року польський Конституційний суд виніс рішення, яке забороняє переважну більшість абортів у країні. Вночі 27 січня воно набуло чинності. Це означає, що з 28 січня в Польщі дозволені аборти лише у двох випадках: якщо вагітність загрожує життю матері або якщо є підстави вважати, що зачаття відбулося внаслідок злочину (зґвалтування, інцесту, педофілії).

Фото: Lukas Plewnia / Wikimedia
Фото: Lukas Plewnia / Wikimedia

Важкі патології розвитку — навіть такі, унаслідок яких дитина гине відразу після народження — більше не можуть бути підставою для аборту в Польщі.

«Ми будемо прагнути того, щоби навіть випадки дуже важкої вагітності, коли дитина вкрай деформована й точно помре, закінчувалися пологами, щоби дитина могла бути охрещена, похована, щоб у неї було ім’я», — говорив лідер польської керівної партії Ярослав Качинський.

Це популярне рішення?

Два незалежних соцопитування у 2019 році показали, що поляки сприймають аборти більш прогресивно, ніж пропонує законодавство: понад 50% респондентів підтримали повну легалізацію абортів до 12 тижня вагітності. Ці люди не лише виступають проти жорсткого законодавства, а й підтримують його лібералізацію.

Фото: Silar / Wikimedia
Фото: Silar / Wikimedia

Водночас у Польщі активно ведуть діяльність консервативні некомерційні організації. У 2016 році громадський комітет «Стоп абортам» зібрав пів мільйона підписів під петицією на підтримку посилення закону про аборти. Проєкт передбачав, серед іншого, тюремне ув’язнення за незаконний аборт для лікаря й пацієнтки. Консервативні погляди й у керівної партії, яка отримала більшість у парламенті у 2015 році.

Як реагує суспільство?

З жовтня по всій Польщі проходять масові мітинги проти нововведення. Восени в маршах і мітингах у Варшаві брали участь понад 100 тисяч осіб. У грудні-січні людей було менше, але протести не припинялися. Тепер, коли рішення набуло чинності, протести знову набирають обертів. Учора вночі, попри локдаун, люди вийшли на вулиці приблизно в 50 містах країни.

Організатори акцій просять протестувальників не брати в поліції штрафи за «нелегальні» збори, оскільки право на спонтанний мітинг гарантоване польською Конституцією.

Чому рішення суду не опублікували одразу, ще восени?

Швидше за все тому, що влада не хотіла ескалації конфлікту з протестувальниками.

Згідно із законом рішення мало набути чинності після публікації в офіційному «Журналі законів» (Dziennik Ustaw — аналог українського «Урядового кур’єра»). На це передбачено максимум 2 тижні — тобто Польща мала жити за новими правилами з 2 листопада, а то й раніше.

Чому рішення опублікували саме зараз, невідомо. Можливо, влада розраховувала, що через кілька місяців суспільство сприйме нововведення спокійніше.

Чи можуть жінки якось обійти заборону?

Тільки через підпілля. Для того щоби зробити аборт, потрібно або замовити за кордоном набір для фармакологічного аборту (наприклад, в організації Women On Web), або власним коштом з’їздити на процедуру в Україну, Словаччину або Німеччину.

У Польщі працює низка організацій, які допомагають жінкам виїхати на аборт за кордон. Наприклад, «Тітка Бася» й «Тітка Веня» — групи активісток із Берліна і Відня. Вони підтримують жінок матеріально і психологічно, а ще допомагають із перекладом із німецької на польську в лікарні.

Фото: Gunter Valda / Unsplash
Фото: Gunter Valda / Unsplash

Оскільки польське абортне законодавство вже давно одне з найсуворіших у Європі, під місцевий попит на аборти адаптуються закордонні клініки. Іноді в штат спеціально наймають полячок-консультанток для допомоги землячкам, які приїхали на аборт — так роблять, наприклад, у Відні.

Про можливість отримати допомогу від правозахисних організацій знають не всі. Тому поляки пишуть номери телефонів таких організацій у себе в соцмережах і масово залишають написи на будівлях та парканах, намагаючись поширити інформацію. У знак протесту номери телефонів навіть пишуть балончиками на костелах.

Які покарання передбачені за аборт у Польщі?

Карати будуть лікаря й людей, які могли «схилити» або допомогти жінці зробити аборт. Лікарі також не мають права консультувати дівчат щодо того, де і як вони можуть зробити аборт. Для лікаря й «помічників» передбачено до трьох років позбавлення волі.

Кароліна Бучко

Некомерційні організації, які допомагають полячкам зробити аборт, ще жодного разу не підпадали під кримінальну статтю. Про це Забороні розповіла правозахисниця з Познані Кароліна Бучко.

«Щоб організація понесла кримінальну відповідальність, треба було б довести, що допомогу надавали конкретній знайомій жінці. Розміщення інформації в інтернеті або консультації анонімної гарячої лінії не підпадають під статтю», — каже вона.

Відповідальність можуть понести близькі жінки, яка зробила аборт. Останній випадок покарання за таку допомогу був 19 січня. 35-річному чоловіку присудили шість місяців в’язниці за те, що він дав своїй дівчині гроші на таблетку для фармакологічного аборту. Якби дівчина купила таблетку сама, це було б легально, оскільки пацієнтку згідно із законодавством не карають.

Фото: Ainur Khasanov / Unsplash
Фото: Ainur Khasanov / Unsplash

Коли закінчаться протести?

«Рішення Конституційного суду остаточне, його не можна скасувати», — пояснює Кароліна Бучко. Зараз єдине, що може зробити жінка, якій відмовили в аборті в Польщі — звернутися до Європейського суду з прав людини.

Однак вирішення ситуації з абортами — не єдина вимога на акціях протесту. На офіційній сторінці організаторів протесту можна знайти список із приблизно 20 вимог до керівної партії. Серед них відставка уряду, світська держава, інклюзивне суспільство й поліпшення економічної ситуації жінок.

Фото: Grzegorz Welnicki / APP
Фото: Grzegorz Welnicki / APP

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій