У Раді хочуть карати офіцерів за злочинні накази. В ККУ такої статті немає
- У Верховній Раді зареєстровано документ, який встановлює відповідальність для військовослужбовців за дачу злочинних наказів.
- Такими вважатимуться розпорядження, які суперечать українському законодавству, а також положенням Конвенції про захист прав людини.
- В Кримінальному кодексі прописані три статті щодо покарання для виконавців злочинних наказів, але тільки одна для тих, хто їх віддає — вона розрахована виключно на правоохоронців.
Офіцерів Збройних сил України та інших військових формувань, які даватимуть незаконні розпорядження, пропонують по-різному карати у мирний та воєнний час. Так, під час дії особливого стану працюватимуть суворіші норми, які передбачають до 10 років позбавлення волі.
Заборона розповідає про проєкт закону, який має закрити прогалину у ККУ.
Незаконні розпорядження у ЗСУ: законопроєкт
В українському парламенті зареєстрували з\п №9391 щодо внесення змін до Кримінального кодексу України. Ініціаторкою виступила народна депутатка від партії «Слуга народу» Людмила Буймістер.
Проєкт закону передбачає доповнення розділу XIX (військові кримінальні правопорушення) новою статтею 403-1, яка встановлює відповідальність для військовослужбовців за дачу злочинних наказів. У чинному законодавстві така норма відсутня. Водночас покарання для виконавців таких розпоряджень передбачені одразу кількома статтями ККУ (41, 402, 403).
«Статут внутрішньої служби ЗСУ передбачає, що за віддання явно злочинного наказу винні особи притягаються до відповідальності, але у Кримінальному кодексі така диспозиція відсутня… відповідальність за вчинення злочину, передбаченого ст. 365 КК [перевищення влади або службових повноважень], може нести виключно працівник правоохоронного органу, тому зазначена норма не поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, інші військові формування, які не мають статус правоохоронного органу», — пояснили у Telegram-каналі «Блог юриста».
Читати більше новин в TelegramТож норма, зазначають експерти, має заповнити прогалину у законодавстві. Перш за все, пропонують ввести поняття злочинного наказу — це, згідно із законопроєктом, такий, що передбачає вчинення дій, що суперечать:
- Конституції України;
- другій частині 7 статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод — кримінальне правопорушення відповідно до загальних принципів права, визнаних цивілізованими націями.
За такі дії в мирний час загрожуватиме одне з таких покарань:
- службове обмеження до двох років;
- утримання у дисциплінарному батальйоні до року;
- позбавлення волі до трьох років.
Якщо такий наказ дадуть під час дії воєнного стану або у бойовій обстановці, то командиру загрожуватиме позбавленням волі на строк від п’яти до 10 років.
Раніше Заборона розповідала про відпустки, які надаються військовим під час війни, а також про ухвалений Радою закон, який збільшує термін деяких з них.
Читати більше новин в Telegram