'
Читаєте зараз
«Є гроші — можна жити, немає — будеш виживати». У Росії масові протести проти Путіна — ми поговорили з тими, хто вийшов на них

«Є гроші — можна жити, немає — будеш виживати». У Росії масові протести проти Путіна — ми поговорили з тими, хто вийшов на них

Hanna Belovolchenko
У Росії масові протести проти Путіна — ми поговорили з тими, хто вийшов на них

23 січня в десятках міст Росії пройшли неузгоджені мітинги. За різними оцінками, від 40 до 100 тисяч людей вийшли підтримати опозиційного політика Олексія Навального. У 2020-му його отруїли токсином «Новичок», а тепер хочуть замінити умовний термін у справі 2014 року про шахрайство на реальний. Напередодні протестів вийшов фільм Фонду боротьби з корупцією Навального про палац президента Росії Володимира Путіна. Тому акції проходили також під гаслами проти корупції. Силовики жорстко розганяли протестувальників кийками, гумовими кулями та сльозогінним газом. А кількість затриманих стала рекордною для Росії — понад три тисячі осіб.

Заборона поговорила з трьома учасниками мітингу в Москві, щоби зрозуміти, хто виходить на протести і як ці люди хочуть змінити свою країну.


Переломний момент

Марія Невесела
Марія Невесела

«Ми стояли щільно, щоби нас не розігнали. Силовиків було менше — ми вирішили, що зможемо відтиснути їх, щоби пройти по проспекту. Кричали омонівцям: «Дайте пройти! Пропустіть!». Без агресії. Так пройшли метрів двісті. Раптом силовики на нас накинулися й почалася люта жесть. Били так, що ламалися кийки. Один хлопець впав непритомний, але його продовжували бити. Мені теж дісталося і кийками, і перцівкою в очі. Коли стало зовсім погано, хлопці відвели мене в бік — промити очі й перев’язати рани», — так описує 19-тирічна Марія Невесела московський мітинг 23 січня.

У той день вона вийшла протестувати проти беззаконня й порушення прав людини в Росії. Каже, що ситуація в країні «давно напрягала, але переломними для усвідомлення того, що щось у політичному курсі не так, стали зміни в Конституцію. У 2020-му пройшло всеросійське голосування щодо поправок до Конституції, серед яких було «занулення» президентських термінів Путіна — тепер він може керувати країною до 2036 року. Кого зі знайомих Марія ні питала, усі були проти. «Але зміни чомусь прийняли», — дивується дівчина.

«З кожним роком стає гірше: усе накопичується, як снігова куля. І мав настати момент, щоби люди збунтувалися. Ним став арешт Олексія Навального», — каже Невесела.

https://www.youtube.com/watch?v=p0knWVUAS_o

Марія родом із Красноярська. Коли дівчинці було два роки, мати забрала її та втекла від батька в Анапу. Там намагалася отримати допомогу від держави як самотня мати, але безрезультатно. Через це жінка працювала на двох-трьох роботах, а з донькою майже не бачилася. Сьогодні вона отримує до 20 тисяч рублів на місяць [приблизно 7500 гривень] як помічниця кухаря.

Такі маленькі зарплати типові для регіонів Росії. У Москві ситуація інша, тому відразу після закінчення школи Невесела сама переїхала до столиці. Вона хоче вивчитися на хірурга або реаніматолога.

«У моєму оточенні дуже багато людей померло через лікарські помилки. Тому я хочу, щоб у Росії було більше хороших лікарів, які дійсно будуть допомагати», — пояснює дівчина.

У вільний від роботи час Невесела веде блог в TikTok. Сидить там подовгу в пошуках натхнення для нових відео — саме звідти вона дізналася, що 23 січня відбуватимуться мітинги.

«Років з 13 я розумію, що щось йде не так. Я народилася за Путіна й живу за нього. Чому це так? Нашими правами постійно нехтують: наприклад, вводять заборону на мітинги. Уряд прогнив — у нас процвітає страшна корупція. Такого потрібно позбуватися, тому що це впливає на всі сфери: охорону здоров’я, освіту, рівень достатку. Я люблю свою країну, але державу не поважаю, тому й наважилася вийти на протест», — пояснює Невесела.

Без відповідальності

Щоби скоротити число тих, хто вийде на вулиці, напередодні мітингу в російській соцмережі «ВКонтакті» заблокували більшість зустрічей з акцій «Свободу Навальному!». На відео в TikTok люди у формі Росгвардії розповідають, що Путін дозволив без приводу стріляти по учасниках мітингів. Instagram-блогери знімали схожі ролики, у яких відмовляли молодь виходити на вулиці.

https://www.tiktok.com/@_.wreathxsel._/video/6919849612987649281?sender_device=pc&sender_web_id=6921992158380361221&is_from_webapp=v2&is_copy_url=0

«Блокування груп у «ВКонтакті» нічого не означає. Більшість росіян сидять в Instagram, Telegram — місць, де можна обговорити протести, вдосталь. Можливо, реклама з залякуваннями вплинула на школярів. Розповідали ж, що будуть розстріли, мало не танки виведуть. Метод поганий. Але те, що було мало дітей, — це добре. Дітям робити на мітингах нічого — їм не треба йти під кийки ОМОНу навіть за благі ідеї», — вважає Андрій [в цілях безпеки він попросив не вказувати прізвище].

Андрію 25. За освітою він — політолог, але працює редактором і копірайтером. За політикою стежить не перший день, адже «від неї залежить усе в житті суспільства, і важливо розуміти, чому люди живуть так, а не інакше».

«У нас давно незмінюваність влади, за якої процвітає корупція. Люди в уряді думають, що можуть приймати рішення з питань зовнішньої, внутрішньої політики, не радячись ні з ким, крім себе. Це призводить до проблем: економічних, соціальних, до конфліктів з Україною, Європою, США. І це безпосередньо впливає на кожного, хто живе в Росії», — каже хлопець.

Після анексії Криму впав рубль. Через це доходи Андрія знизилися. Через санкції, каже він, складно купувати імпортні речі, електроніку. А оскільки в людей відбирають останні важелі впливу на владу, такі як вибори, нічого не лишається, крім як виходити на вулиці.

«Навальний був останнім великим політиком, який щось із себе представляв. Не можна миритися з тим, що його садять ні за що. Плюс — багатьох обурив ролик про Путіна, палаци. Але я здогадувався, що Путін не бідна людина. А ось ситуація, у якій ми більше ніяк не можемо впливати на владу, стала вирішальною», — пояснює Андрій.

У те, що мітинги допоможуть прибрати Путіна з поста президента, хлопець не вірить і вважає, що російським протестам не вистачає стратегії, лідерів. Під час суботніх виступів людей полишили самих, згадує він. Запропонували вийти на площу, але не пояснили, куди далі рухатися, чи прориватися, йти додому чи ні. Як приклад непоганих організаторів Андрій наводить білоруський телеграм-канал NEXTA, де протестувальникам підказували, як діяти.

«У Росії не можна вийти на площу біля представництв органів влади, як це робили на Майдані свого часу. У нас усе забудовано, всюди огорожі. Усе це потрібно враховувати. Але ніхто не хоче брати на себе відповідальність за організацію неузгоджених акцій. Це кримінальний злочин», — каже Андрій.

Без своїх людей

Нові мітинги в Росії планують провести 31 січня. Чи зміниться щось в організаційному підході — невідомо. Також незрозуміло, як діятимуть силовики. Але Путін уже назвав мітинги «розгойдуванням ситуації в країні» і згадав 90-ті, «коли все було, здавалося б, так погано, що гірше не буде.

31 січня вдруге у своєму житті на мітинг збирається піти Варвара Савельєва. 25-річна москвичка каже, що все життя була аполітичною, але останні п’ять років стала почуватися зайвою в Росії. Щоби зрозуміти, чому так, вона почала більше заглиблюватися в політичну ситуацію в країні.

Варвара Савельєва
Варвара Савельєва

«Я не бачу своїх людей. Багато неосвічених, культурою не вирізняються. Перспектив теж не бачу. Щоби заробити гідні гроші на життя, потрібно працювати день і ніч. І не факт, що в тебе щось вийде. Мені це не подобається», — каже дівчина.

Сьогодні вона живе у квартирі, яка належить її родині. За освітою Савельєва — фотографка, але на життя заробляє, працюючи кур’єркою. Каже, що займатися в Росії фотографією сенсу немає. Мистецтво не цінують, а «робити, як на конвеєрі, однакові знімки у фотостудії» — не для неї.

«Це я можу собі дозволити не лізти зі шкури, щоби заробити на їжу. У мене велика сім’я, ми не бідуємо. Але багато людей у країні виживають. До того їх ще й обмежують у правах, піддають ризику через жорсткі закони й обмеження», — вважає Варвара.

Дівчина не розуміє, як у 21-му столітті в країні може не бути закону про протидію домашньому насильству. Дивується, як у країні, де є «алмази, нафта, метал» і кожен платить чималі податки, може не бути грошей для дітей у дитбудинках. Турбують її й питання захисту природи.

«Всілякі «Грінпіси-хрінпіси» — Путіну це однаково. Поки у світі борються з пластиком, у Росії підписують закон, за яким на червонокнижних тварин можна полювати. VIP-розвага для тих, у кого є гроші. І так у всіх сферах: є гроші — можна жити, немає — будеш виживати», — говорить вона.

За словами Савельєвої, 23 січня вона виходила не для того, щоби підтримати Навального, і не відео про палац Путіна підштовхнуло її до цього.

«Просто влада охрініла й люди вже не можуть сидіти на місці. Логічно, щоби влада змінювалася, як у тій же Україні. Зміниться уряд — зміняться й умови життя. Чи буде Навальний президентом? Якщо він зможе поміняти країну на краще, то чому б і ні? Те, що править Путін, несправедливо й не здорово. Ми ніколи не будемо розвиватися, поки такі, як він, правлять Росією», — впевнена дівчина.

Емоційний виплеск

Російський політолог Михайло Виноградов вважає, що протести 23 січня мало відрізняються від виступів 2017-го. Тоді вийшов фільм-розслідування Фонду боротьби з корупцією «Він вам не Дімон» про тодішнього прем’єр-міністра Росії Дмитра Медведєва.

Відрізняється, за словами Виноградова, реакція влади. Чотири роки тому вона була менш нервовою.

«А протести як такі зводяться до емоційного виплеску, тому не надто орієнтовані на результат. Якщо влада відреагує спокійно, то радикально мало що зміниться. Якщо ж буде демонструвати нервозність, то дасть учасникам протесту відчуття, що уряд не впевнений у собі. А це — приводи до мобілізації на нові акції», — каже експерт.

Марія Невесела називає себе пацифісткою і виступає проти насильства. Дівчина сподівається, що мітинги триватимуть, але мирно.

«Якщо люди візьмуть до рук зброю, мітингу вже не буде. Це буде громадянська війна. Це страшно. Такі жорсткі бої були в Білорусі, але нічого не змінилося. Змінилося в Україні. Але я дуже не хочу, щоб у нас усе обернулося так — в Україні тоді відбувалися страшні речі», — каже дівчина.

За словами Невеселої, «потрібно стояти до кінця» хоча б для того, щоби відпустили Навального. В ідеалі — щоби Путін пішов зі свого поста. Дівчина сподівається, що президент Росії побачить, скільки людей незадоволені діями влади, і не допустить масштабних зіткнень, а отямиться й піде.

Андрій же дотримується іншої точки зору. Він вважає, що мітинги навряд чи стануть єдиною причиною зміни влади.

«У нас тоталітарний режим. Нові лідери в таких умовах не з’являються, хоч вони й потрібні. Не думаю, що в Росії можливий український сценарій. У нас інша ситуація з контролем над ЗМІ й репресивним апаратом внутрішніх військ, що готовий придушувати будь-які протести», — розмірковує він.

Швидше за все, припускає Андрій, ситуація зміниться, коли зійдуться два чинники: влада згодом втратить хватку, а люди стануть більш агресивними й вимогливими. Але це можливо років через 10–15.

Варвара Савельєва впевнена: так, як раніше, у Росії вже не буде. Батьки, бабусі й дідусі, розмірковує дівчина, або не бачать проблеми через тотальну цензуру, або просто звикли так жити. Тому що в Радянському Союзі не було особистої думки — тільки суспільна.

«Їм показують по телевізору, що в Росії все добре, тільки TikTok поганий — провокує дітей йти на мітинги. Але справа не в TikTok, — впевнена Савельєва. — Просто молоде покоління не може так жити. Вони хочуть кращого для себе. Й або їдуть, або виходять на вулиці, щоби змінити ситуацію».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій