Читаєте зараз
У Словаччині на парламентських виборах перемогла проросійська партія Smer-SD. Її лідер Роберт Фіцо хоче відмовитись від військової допомоги Україні. Чим це обернеться для Києва?

У Словаччині на парламентських виборах перемогла проросійська партія Smer-SD. Її лідер Роберт Фіцо хоче відмовитись від військової допомоги Україні. Чим це обернеться для Києва?

Iryna Oliinyk

Братислава змінила зовнішній політичний курс після виборів до парламенту та перемоги проросійської партії на чолі з колишнім премʼєр-міністром Робертом Фіцо. Новообрана словацька влада призупиняє військову підтримку Києва через те, що, мовляв, виступає за мир та переговори між Росією та Україною. Щоправда, Словаччина готова продовжити допомагати Україні гуманітарно та долучатися до відбудови українських територій. Разом з політологом Заборона проаналізувала, що означає для України прихід до влади у Словаччині євроскептичних та проросійських сил, які не готові збільшувати підтримку України та посилювати санкційний тиск на Росію.


Словаччина припиняє військову підтримку України. Чому так сталося?

За результатами парламентських виборів, які відбулися 30 вересня, найбільшу підтримку у Словаччині здобула партія Smer-SD на чолі з колишнім премʼєр-міністром Робертом Фіцо — 22,94%. За нею йде соціал-ліберальна партія «Прогресивна Словаччина», яку очолює віцеспікер Європарламенту Міхал Шимечка, з результатом 17,96%. І закриває трійцю соціал-демократична партія Hlas з лідером Петером Пеллегріні — 14,70%.

Одразу після завершення виборчих перегонів Братислава заявила, що припиняє військову допомогу Україні, оскільки політичні партії виступають проти такої підтримки, повідомляє Politico. Саме лівопопулістська партія Smer-SD на чолі з Робертом Фіцо найбільше наполягала на припиненні допомоги. 1 жовтня він заявляв, що його країна «має більші проблеми, ніж допомога Україні». Водночас Фіцо сказав, що зробить все можливе для початку мирних переговорів між Україною та Росією. Щоправда, політик не зазначив, як саме він буде реалізовувати свій задум щодо мирного врегулювання війни в Україні.

«Ми вважаємо, що Україна є величезною трагедією для всіх. Якщо партії Smer-SD буде доручено сформувати уряд, ми зробимо все можливе, щоб мирні переговори відбулися якнайшвидше», — зауважив Роберт Фіцо.

Новобраний лідер партії відомий своїми проросійськими поглядами. Зокрема, нині війну в Україні він називає «конфліктом». А після російського вторгнення на український Схід та у Крим 2014 року Фіцо сказав, що війна почалася через «фашистів, які вбивали російських громадян на Донбасі». Ще він критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТ-спільноти та захищав національне право вето в ЄС. Ця риторика також близька лідеру Угорщини Віктору Орбану, вважають експерти, з якими спілкувалася Заборона. 

Роберт Фіцо офіційно отримав мандат на формування уряду. На думку голови Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, нині в словацькому політикумі точаться переговори щодо створення коаліції та формування парламентської більшості, а також очільника нового уряду. Фіцо та його однопартійці зі Smer-SD домовляються для створення потужного альянсу з соціал-демократами від Hlas та націоналістами зі «Словацької національної партії» — останні провадять антиукраїнську політику і критикують Захід за підтримку України. До слова, політична сила «Прогресивна Словаччина», яка посіла друге місце на виборах, навідріз відмовилась утворювати союз із Фіцо в новому уряді через розбіжності в поглядах на зовнішню та внутрішню політику. Як стверджує Reuters, перемовини щодо формування уряду триватимуть принаймні два тижні.

 Володимир Фесенко. Фото: Wikimedia

«Зараз формується уряд, який, ймовірно, очолить Роберт Фіцо, — розповідає Забороні Володимир Фесенко. — Хоча Фіцо буде відігравати провідну роль, деякі знакові посади в новому уряді, зокрема посаду міністра закордонних справ, можуть здобути його опоненти на парламентських виборах. Ймовірно, політика нового уряду буде стриманішою, ніж заяви Фіцо під час виборів. Є загроза, що голова партії Smer-SD може провадити євроскептичну політику, як [премʼєр-міністр Угорщини] Віктор Орбан. Припускаю, що у політиці Фіцо буде домінувати популізм та критичне ставлення до України, але воно насамперед викликане настроями його виборців».

Чи позначиться на Україні зупинка військової допомоги зі Словаччини?

За останні півтора року Словаччина надала Києву допомоги на 1,3% від свого ВВП. Братислава передавала Києву переважно зброю радянського зразка: 13 винищувачів МіГ-29, системи ППО С-300 та боєприпаси для РСЗВ «Град», а також словацькі гаубиці Zuzana 2, іншу амуніцію, боєприпаси та пальне. Країна вже майже вичерпала свої запаси, тому, на думку Володимира Фесенка, навіть якщо Фіцо повністю згорне військову підтримку, це не вплине на надходження західного озброєння в Україну.

«Після виборів політик наголосив, що не буде міняти зовнішню політику Словаччини, — каже експерт. — Але Братислава не даватиме зброю, тому що виступає за мир, це так звана миротворча політика. Ймовірно, нова влада у Словаччині не хоче сваритися з Росією. Ця популістська позиція полягає в тому, що не треба втручатися в зовнішні конфлікти — треба дружити з сильною Росією, навіть якщо вона напала на іншу країну. Фіцо вважає, що якщо РФ продає дешеву нафту і з нею можна домовитись, то треба це робити. Для нього головне — вигода, а не принципи й цінності». 

Не всі політичні партії підтримують позицію Фіцо. Наприклад, лідер Hlas Петер Пеллегріні заявив, що поставки боєприпасів в Україну корисні для оборонної промисловості Словаччини. Також соціал-демократи засудили російське вторгнення та підтримують допомогу ЄС для України.

Чи зможе Братислава блокувати допомогу ЄС для України?

Фесенко вважає, що Роберт Фіцо та Віктор Орбан можуть обʼєднатися та намагатися блокувати військову підтримку з інших країн ЄС, аби отримати більше преференцій та дивідендів від Брюсселя. Але врешті-решт вони будуть дотримуватись спільної політики Євросоюзу щодо санкцій проти Росії та допомоги Україні.

«Фіцо може створити проблеми для України на дипломатичному рівні, однак навіть в альянсі з Орбаном ці дві країни не здатні самотужки заблокувати військову та фінансову допомогу з ЄС до України, — наголошує політолог. — Адже рішення в ЄС ухвалюються консенсусом, тож Словаччина разом з Угорщиною мають рахуватися з Брюсселем, бо отримують великі субвенції у вигляді грошової допомоги від Єврокомісії».

Експерти, з якими спілкувалася Заборона, впевнені, що Братислава та Будапешт не можуть заблокувати транзит західного озброєння через власну територію до України, адже це суперечило б політиці західного світу та призвело б до конфлікту всередині ЄС.

«Якщо Фіцо створить коаліцію з націоналістами зі “Словацької національної партії”, є ризик того, що може початися так звана торгівля з Єврокомісією в питаннях санкцій проти РФ або допомоги Україні. Новий словацький уряд може значно сповільнювати певні рішення на користь України. Популістичні партії будуть спекулювати на нинішніх настроях громадян, які невдоволені соціально-економічною ситуацією, та пояснюватимуть, що причина внутрішніх проблем — це війна в Україні. Адже ЄС багато витрачає на допомогу Україні замість того, щоб допомагати Словаччині. Це політика національного егоїзму, і Фіцо зробив дуже показову заяву після виборів, що словацькі проблеми важливіші за українські».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій