Читаєте зараз
У США людині пересадили вухо, надруковане на 3D-принтері

У США людині пересадили вухо, надруковане на 3D-принтері

Markiian Oliiarnyk
Вухо, надруковане на 3D-принтері
  • Американські біотехнологи розробили перший у світі вушний імплантат, який повністю зібраний з хрящових клітин на 3D-принтері.
  • Його трансплантували 20-річцій дівчині з вродженою деформацією вуха у рамках клінічного випробування цієї технології.
  • Оскільки це була перша операція такого роду, лікарі ще не знають, якими будуть її наслідки, утім запевняють, що ризик відторгнення мінімальний.

У США провели революційний експеримент з косметичної трансплантації — пересадили людині вухо, виготовлене за допомогою 3D-друку. Раніше цю технологію використовували лише для створення протезів кінцівок та окремих елементів, які вживляються у живі органи. Попередньо, операція пройшла успішно й 3D-імплантат поступово відновлює хрящову тканину вуха пацієнтки, надаючи йому реалістичного вигляду.

Заборона розповідає про справжній прорив американських біотехнологів у сфері тканинної інженерії.


Пересадка вуха з 3D-принтера: подробиці операції у США

Американська біотехнологічна компанія 3DBio Therapeutics створила перший в історії вушний імплантат, виготовлений за допомогою 3D-принтера з власних хрящових клітин пацієнта, пише The New York Times. Його пересадили 20-річній жінці з мікротією — вродженою деформацією вушної раковини.

Чотири стадії мікротії. Інфографіка: 3DBio Therapeutics

Операція була проведена в рамках клінічного випробування цієї революційної технології, яке розпочалося у березні 2022 року і триватиме щонайменше п’ять років. Тож лікарі попереджають, що у кінцевому підсумку трансплантація може призвести до непередбачуваних наслідків для здоров’я пацієнтки. Утім зважаючи, що імплантат був в основному створений з її власних клітин, ризик відторгнення оцінюється як мінімальний.

Ця процедура виглядала так: за допомогою біопсії у пацієнтки зібрали хондроцити, тобто клітини, що відповідають за формування хряща. Їх помістили у спеціальну суспензію поживних речовин, у якій вони розмножувалися до мільярдів клітин. Згодом цю тканину змішали з біочорнилом на основі колагену, «як шоколадна стружка змішується з морозивом». Потім цю біомасу залили у 3D-принтер, який виготовив імплантат буквально за 10 хвилин. Повідомляється, що нове вухо пацієнтки продовжує регенерувати хрящову тканину, надаючи йому вигляд справжнього.

Читати більше новин в Telegram

«Це настільки захопливо, що іноді мені доводиться іноді стримувати свої емоції. Якщо все піде за планом, це буде справжньою революцією у галузі трансплантації органів», — розповів дитячий хірург з реконструкції вуха Артуро Бонілла, який і робив операцію.

3D-друк у трансплантації: які перспективи

У 3DBio Therapeutics переконані, що завдяки додатковим дослідженням технологія виготовлення імплантатів за допомогою 3D-принтера стане новим етапом розвитку у галузі тканинної інженерії.

У перспективі її можна бути використовувати для створення багатьох частин тіла, зокрема дисків хребта, носу, менісків коліна, ротаторних манжетів та навіть складних життєво важливих органів: печінки, нирок та підшлункової залози. Утім на думку професора біомедичної інженерії Університету Карнегі-Меллона Адама Файнберга, до цього ще відносно далеко.

«Пересадка зовнішньої частини вуха є відносно простою процедурою, вона має більше косметичний, аніж функціональний характер. Шлях до виготовлення великих органів у такий спосіб ще доволі довгий. Просто перейти від вуха до диска хребта — це надзвичайно великий стрибок. Утім він буде більш реалістичним, якщо випробування з вухом увінчаються успіхом», — пояснив професор.

З усім тим, цей напрямок тканинної інженерії поступово розвивається, й у цьому залучена не лише 3DBio Therapeutics. Як пише NYT, компанія United Therapeutics Corp також експериментує з 3D-друком для виготовлення легенів для трансплантації. А вчені з Ізраїльського технологічного інституту ще у вересні 2021 року повідомили про намір надрукувати цілу мережу кровоносних судин, необхідних для налагодження кровопостачання до імплантованих тканин.

Раніше Заборона розповідала про революційних експеримент американських медиків, які пересадили хворому чоловіку серце генномодифікованої свині, що стало справжнім проривом у сфері ксенотрансплантації. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій