Читаєте зараз
У США можуть скоротити терміни 10 000 ув’язнених: все через одне слово у законі

У США можуть скоротити терміни 10 000 ув’язнених: все через одне слово у законі

Ilona Kivva
Автор:
 • У Сполучених Штатах з 2018 року діє закон про перший крок, який (серед іншого) дозволив пом’якшувати вироки засудженим за торгівлю наркотиками.
 • В країні мінімальний термін покарання та такі злочини складає 15 років ув’язнення, але з хорошою кримінальною історією суд може призначити ще менший.
 • Засуджений Марк Пулсіфер подав позов на американський уряд через неоднозначно прописані умови пом’якшення терміну.

Є три умови для того, аби отримати до 15 років позбавлення волі. У законі вони прописані через ‘і’ (and), тому чи повинні виконуватися всі одночасно, незрозуміло. Зазвичай судді ухвалюють позитивне рішення, тільки якщо підсудний відповідає одразу трьом критеріям. Якщо ж Верховний суд США постановить, що достатньо однієї чи двох, понад 10 000 ув’язнених зможуть вийти на свободу достроково.

Заборона розповідає про незвичну судову суперечну у Сполучених Штатах.


Закон про перший крок: як працює

Акт був ухвалений американським парламентом у 2018 році та підписаний 45-им президентом США Дональдом Трампом. Це один з перших документів, які були затверджені у рамках масштабної судової реформи в країні. Головна мета — зменшити кількість ув’язнених і, як наслідок, тюрем, а також надання суддям більшої свободи дій, пише Forbes.

Частина акту зосереджена на правопорушеннях, пов’язаних наркотиками. Так, було зменшено обов’язкове мінімальне покарання за торгівлю забороненими речовинами — з 20 до 15 років. Також скасовано довічне для тих, хто має дві і більше судимостей за такі злочини.

Крім цього, було розширено так званий запобіжний клапан (Safety valve). Це система, яка дозволяє наркозлочинцям отримувати ще менші терміни за певних умов:

Читати більше новин в Telegram
 • обвинувачений має до чотирьох попередніх балів судимості;
 • останнє правопорушення перед тим, за яке судять — три бали;
 • попередній злочин був ненасильницьким. 

Судді можуть зменшувати вироки саме на основі перших трьох критеріїв. Додатковий плюс, якщо обвинувачений співпрацював зі слідством чи судом.

Бали обчислюються так:

 • 3 бали — за кожне попереднє покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад рік і один місяць; 
 • 2 бали — за кожне попереднє покарання у вигляді позбавлення волі від 60 днів до року і місяця;
 • 1 бал — за кожне попереднє покарання менше 60 днів; 
 • плюс 2 бали — злочин, вчинений вже перебуваючи під будь-яким вироком, включаючи випробувальний термін та умовно-дострокове звільнення; 
 • плюс 2 бали — якщо обвинувачений вчинив поточний злочин менше ніж через два роки після звільнення з ув’язнення;
 • плюс 1 бал за кожен попередній вирок, коли додаткові бали не нараховувалися.

Раніше навіть з одним балом скористатися системою було неможливо.

Справа Марка Пулсіфера

Через неоднозначно прописані умови застосування Safety valve засуджений Марк Пулсіфер подав позов на американський уряд до Верховного суду. Річ у тім, що три критерії прописані через ‘і’ (and), тож незрозуміло, чи обов’язкове одночасне виконання всіх умов для пом’якшення вироку. Або достатньо, приміром, двох.

Чоловіка засудили на 15 років за розповсюдження щонайменше 50 г метамфетаміну. За словами його адвокатів, він відповідає двом обов’язковим вимогам, а також співпрацював із судом, тож заслуговує на менший термін. Водночас представники уряду США кажуть, що для засудження на 15 років достатньо навіть однієї невиконаної умови.

Пулсіфер вже подавав на оскарження вироку у федеральний окружний та апеляційний суди, але там його прохання відхилили. При цьому навіть апеляційна група, яка підтримала довший вирок, назвала структуру положення неоднозначно і такою, що потребує уточнення. Тож чоловік звернувся у найвищу у США судову інстанцію. 

Вирок мають винести до кінця 2023 року. Це може позитивно вплинути на понад 10 000 людей, засуджених з моменту набрання чинності закону про перший крок. У США працює система судових прецедентів. оскільки Верховний суд — вища інстанція, то його рішення можна використовувати як аргумент в інших справах. 

Раніше Заборона розповідала про судовий прецедент, який допоміг врегулювати сімейний кодекс Італії, надавши дітям більше прав.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій