У США придумали ШІ-систему, яка може шукати зброю РФ у космосі: як вона працює
- У США ще у лютому 2024 року заявили про намір Росії розмістити у космосі ядерну протисупутникову зброю.
- Може йтися як про виведення у космос ракети з ядерним зарядом, так і про космічний апарат з ядерною силовою установкою.
- Американська компанія Slingshot Aerospace створила систему, яка може допомогти виявляти загрози.
Система під назвою Agatha заснована на основі штучного інтелекту. Вона здатна виявляти супутники з дивною поведінкою у великих угрупованнях, що і може вказувати на те, що це зброя. Розробники вже співпрацюють з урядом США та космічними компаніями, щоб продумати застосування програмного забезпечення.
Заборона розповідає про «Агату» та її можливості.
Agatha: що за розробка
Каліфорнійська компанія Slingshot Aerospace створила систему штучного інтелекту під назвою Agatha, яка може ідентифікувати космічну зброю чи інші загрози. Розробники вже підписали контракт на систему з Агентством передових оборонних дослідницьких проєктів, пише Defense One.
«Ми кинули виклик змодельованим даним, а потім перевели симуляцію в реальність. Все функціонувало в реальному світі: ШІ ідентифікував супутники в тих сузір’ях, які зазнавали збоїв або змінювали свою місію. І ми поспілкувалися з власниками-операторами, які підтвердили, що супутники, які ідентифікувала Agatha, насправді відрізнялися від інших. Agatha є проривом. Її здатність знаходити голки в стозі сіна — це те, що жодна людина чи команда людей не здатна», — каже директор із застосування штучного інтелекту в Slingshot Aerospace Ділан Кеслер.
Технологія була створена на основі більш ніж шести десятиліть моделювання даних супутникових сузір’їв. «Агата» оцінює астрометричну, фотометричну та контекстну інформацію високої роздільної здатності з бази даних фірми та глобальної мережі датчиків. Також платформа використовує додаткові джерела для аналізу місцезнаходження та часу зв’язку між супутниками та з наземними операторами. Простіше кажучи, ШІ виявляє супутники з дивною поведінкою у великих угрупованнях, що і може вказувати на те, що це небезпечні об’єкти.
Читати більше новин в TelegramКомпанія збирала систему з березня 2023 року по січень 2024 року. Тепер вона співпрацює з урядом США та космічними компаніями, щоб обговорити застосування програмного забезпечення в майбутньому.
Ядерка РФ у космосі: чого побоюються у США
Голова комітету з розвідки Палати представників США, представник Республіканської партії від Огайо Майк Тернер 14 лютого 2024 року заявив, що його комісія надала усім членам Конгресу інформацію про загрозу національній безпеці. В уряді питання швидко назвали серйозним. Загрозу повʼязують із використанням Росією ядерної зброї в космос.
Заява викликала особливе занепокоєння через призупинення участі Росії в угоді СНО-3 в лютому 2023 року. Договір про стратегічні наступальні озброєння передбачає обмеження 1550 готовими до використання ядерними зарядами, 700 розгорнутими МБР, балістичних ракет підводних човнів та стратегічних бомбардувальників-ракетоносців. Також Путін заявив, що Росія відмовляється виконувати забовʼязання в частині допуску інспекцій НАТО на ядерні оборонні об’єкти РФ. Офіційно договір триває до лютого 2026 року.
Конкретики щодо того, яку ж саме ядерну зброя має намір Росії розмістити у космосі, немає. Може йтися як про виведення у космос ракети з ядерним зарядом, так і про космічний апарат з ядерною силовою установкою. Перше прямо заборонено міжнародними договорами, а от друге наразі не є проблемою, якщо використовується у мирних цілях.
«Мені здається, що підозри щодо розміщення Росією ядерної зброї небезпідставні. Але також є ймовірність, що в Кремлі грають на підняття ставок, щоб вийти на прямі переговори зі США. Чи взагалі можливо вивести ядерний заряд у космос і підірвати? Звичайно. 1962 року були випробування, коли США підірвали ядерний заряд потужністю майже півтори мегатонни на висоті 400 км над поверхнею Землі. Це продемонструвало, наскільки вразливі космічні апарати на навколоземній орбіті під час такого вибуху. Але тоді був лише початок космічної ери, супутників було не більше трьох десятків. У результаті вибуху вийшло з ладу близько третини цих супутників», — каже аналітик з питань космічної діяльності, ексрадник голови Державної космічної агенції України Андрій Колесник.
Тобто можливо, що ракета-носій доставляє ядерний заряд у космос і там вибухає. Або випускає космічний апарат з ядерним зарядом, який може вибухнути по команді з Землі.
При цьому ракети-носії для цих цілей у РФ є. Для того, щоби спрацювала боєголовка потужністю у мегатонну, достатньо звичайних ракет-носіїв, які має сьогодні РФ — наприклад, ракета «Союз», «Протон» або «Ангар». Запускати їх можуть з космодрому Плесецьк в Архангельській області. До речі, росіяни не афішують призначення супутників, які запускаються з цього космодрому.
Апарат з ядерною установкою: чи може РФ запустити
Інший варіант, який обговорюють експерти, що Росія може мати космічний апарат з ядерною силовою установкою.
«Ніякої проблеми з використанням ядерної енергії в космосі, тобто космічних апаратів з ядерною енергетичною установкою на борту, немає, якщо йдеться про мирні цілі. Це щось на кшталт мікроядерного реактора, який продукує необхідну енергію для роботи систем, основних приладів та обладнання космічного апарату. Росія з 2014 року розробляє такий космічний апарат. Можливо, вони виходять на завершальну стадію розробок, і це зафіксували західні розвідки», — каже Андрій Колесник.
У Радянському Союзі та США ще у 1970-х роках були програми з розробки мініреакторів для космічних апаратів. Під час випробування такого апарату у 1978 році сталася аварія з радянським супутником, радіоактивні уламки впали на півночі Канади. Програми з розвитку ядерної енергетики на борту космічних апаратів продовжуються як у Росії, так і в США.
Взагалі такі установки потрібні для можливості вивчати далекий космос, але ядерну енергетичну установку на борту можна використовувати й у військових цілях. Вона може генерувати необхідну енергію для формування лазерного променя великої потужності. Або іншого електромагнітного променя, що дозволить вибірково знищувати супутники противників у космосі.
Раніше Заборона розповідала про супутники Tranche 1, які розробляють у США. Це 28 радарів, які будуть здатні завчасно відстежувати ворожі ракети.
Читати більше новин в Telegram