'
Читаєте зараз
У США ухвалили закон Елвіса, щоб захистити музикантів від ШІ: як він працюватиме

У США ухвалили закон Елвіса, щоб захистити музикантів від ШІ: як він працюватиме

Анастасія Могилевець
  • Губернатор штату Теннессі підписав закон, покликаний захистити авторів пісень та артистів від штучного інтелекту.
  • Норма забороняє відтворювати голоси музикантів за допомогою ШІ без їхньої згоди.
  • Це перший штат у США, який запровадив такі заходи.

Артисти вже неодноразово намагались обмежувати використання сучасних технологій у креативній індустрії. Музиканти підтримують ініціативу Теннессі, але є сумніви, чи справді вона буде працювати.

Заборона розповідає про перший у Штатах подібний акт.

Акт Елвіса: закон штату Теннессі

Губернатор Теннессі Вільям Лі підписав закон, який ще називають Актом Елвіса, у березні 2024 року в адміністративному центрі Нешвіллі. Він має на меті, зокрема, запобігти порушенням авторського права та незаконного використання голосу знаменитостей, пише The Guardian.

«У Теннессі в музичній індустрії працює більше людей, ніж у будь-якому іншому штаті. Артисти мають інтелектуальну власність. Вони володіють талантами. Вони мають унікальність, яка належить їм і тільки їм, а не штучному інтелекту», – каже губернатор штату, відомого як батьківщина кантрі-музики.

Теннессі є лише одним із трьох штатів США, де ім’я, фотографії та зовнішність вважають правом особистої власності, а не правом на публічність. Після набуття чинності документа голос людини також вважатимуть інтелектуальною власністю.

Читати більше новин в Telegram

Назва посилається на легендарного американського співака й музиканта Елвіса Преслі. Це не випадковість, адже Преслі мав розкішний маєток Грейсленд у Мемфісі, штат Теннессі. Смерть рок-зірки у 1977 році спричинила довгий судовий процес щодо несанкціонованого використання його імені та образу. На думку багатьох, коли знаменитості йдуть з життя, їхній імідж стає суспільним надбанням.

Місцеві політики визнали, що ефективність закону Елвіса можна буде перевірити лише не практиці. Більшість музикантів із Теннессі виступили на підтримку норми. Річ у тім, що дехто з них вже зіткнувся із загрозами штучного інтелекту.

«Різні речі надходить на мій телефон, і я не можу з точністю сказати, що [говорю] не я. Зараз це справжня проблема, і я сподіваюся, закон зможе приборкати та сповільнити її», – розповів кантрі-співак Люк Браян.

Штучний інтелект у шоубізнесі: що кажуть артисти

Гай Чемберс, автор пісень для Роббі Вільямса та Кайлі Міноуг, раніше розкритикував штучний інтелект у музичній індустрії. Він назвав активне використання ШІ жахливим, адже він може залишити композиторів без роботи.

«Я думаю, в майбутньому ми можемо дійти до етапу, коли на альбомі треба буде вказувати, що це запис, зроблений виключно людьми. Будь-яка людина може ввести в програму штучного інтелекту щось на кшталт: “Я хочу пісню 100 BPM, яка звучить як щось середнє між Abba та Arctic Monkeys”. І буде створена мелодія, і вона буде дуже гарною. Це буде ставати все краще і краще, оскільки штучний інтелект стає дедалі розумнішим», – вважає Гай Чемберс.

Коли була оприлюднена його заява, YouTube вже експериментував із системою штучного інтелекту під назвою DreamTrack. Її користувачі можуть створити запит щодо пісні, наприклад, «балада про те, як протилежності притягуються – бадьора акустика». Після цього ШІ генерує унікальну пісню. Причому деякі співаки, такі як Charli XCX, Демі Ловато і Джон Ледженд дозволили використовувати свої голоси.

Американська асоціація звукозаписної індустрії запустила «кампанію людського мистецтва», щоб обмежити технології. А Спілка музикантів Великої Британії закликає своїх членів попереджати звукозаписні компанії, що вони повинні запитувати дозвіл на використання музики для навчання моделей ШІ.

Втім, шоубізнес все частіше вдається до експериментів зі штучним інтелектом, і вони мають успіхи. Наприклад, у 2021 році незавершену 10-ту симфонію Бетховена було дописано за допомогою моделі, яка використовувала в роботі всю творчість композитора.

Наприкінці 2023 року Пол Маккартні скористався штучним інтелектом, щоб відтворити голос Джона Леннона для останньої пісні The Beatles – Now and Then. А продюсер Родні Джеркінс використав технологію штучного інтелекту, щоб витягнути аудіозапис пісні Ol’ Dirty Bastard гурту Wu-Tang Clan з касети VHS і використати мотив для треку SZA.

З іншого боку, як і у кіно- та телеіндустрії здібності прогресу викликають конфлікти й непорозуміння. Минулого року штучний інтелект згенерував пісню, що зімітувала співпрацю виконавців Drake і The Weeknd. Фейкова прем’єра відбулась на багатьох стрімінгових сервісах, перш ніж пісню видалили з усіх платформ.

Раніше Заборона розповідала про нагородження Ґреммі – однієї з найпрестижніших музичних премій світу. На заході 2024 року поставили новий рекорд із кількості нагород за найкращий альбом року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій