Читаєте зараз
У США є ППО, здатне перехопити ядерку РФ над Європою: чи може воно захистити Україну

У США є ППО, здатне перехопити ядерку РФ над Європою: чи може воно захистити Україну

Daniil Tsarevskyi
  • Aegis Ashore — це американська система протиракетної оборони. З 2015 року вона розгорнута у Європі. 
  • Поряд з Україною є два обʼєкти ПРО США вищого ешелону: у Польщі та в Румунії.
  • Радіус дії комплексу заходить вглиб на територію Росії.

Aegis Ashore — це потужна система протиракетної оборони, здатна перехоплювати міжконтинентальних балістичних ракет противника на відстані більше ніж 1200 кілометрів. Він використовує ракети, які, як вважається, єдині здатні працювати у космічному вакуумі. Проблемою є те, що комплекс спрацює не проти всього арсеналу РФ.

Заборона розповідає про Aegis Ashore.

Aegis Ashore: що за система

У Європі з 2015 року розгорнута протиракетна оборона вищого ешелону США, яка здатна перехоплювати російські ракети з ядерними зарядами. Система називається Aegis Ashore і є наземним варіантом морської Aegis Weapons System, яка використовується на однойменних кораблях, пише Defense Express.

Зброя призначена для перехоплення ракет на першому етапі польоту — вищий ешелон. Наступний рівень оборони — це THAAD, який знищує ракети, які повертаються в атмосферу над територією США. Останній етап — це Patriot, який перехоплює цілі, що лишились на відносно малій відстані до землі.

Система складається з двох обʼєктів на території сусідів України:

Читати більше новин в Telegram
  • один у Румунії, в Девеселу — 500 км від кордону з Україною та 1000 км від Києва;
  • другий у Польщі, в Редзіково — 380 км від кордону та  850 км від Києва.

Ці комплекси оснащені ракетами Standard Missile-3. Вони призначені для оборони від балістичних ракет і мають перехоплювати їх на середині польоту. Вважається, що це єдина ракета-перехоплювач здатна працювати у космічному вакуумі. Наразі на чергуванні перебувають чотири ракети Block IA, IB, IB Threat Upgrade (TU) та IIA. Остання модифікація  розроблена для протидії балістичним ракетам середньої дальності на широкій дистанції, а заявлена дальність дії — 1200 кілометрів.

Також радіус дії ПРО розкрив очільник Агентства протиракетної оборони Міноборони США Патрік О’Райлін на конференції AUSA. Він навіть перевищує заявлені 1200 км і заходить углиб території Росії.

Карта покриття системи Aegis Ashore. Інфографіка: Defence Express

«Номінальне покриття обох Aegis Ashore не лише перекривають Україну, а заходять далеко у межі РФ. Важливо те, що мова йде про перехоплення міжконтинентальних балістичних ракет, які під час польоту підіймаються вже у космос на висоти понад 1000 км. І у цій ситуації будь-який пуск навіть однієї такої ракети, по-перше, майже одразу буде зафіксований. По-друге, таку ракету будуть намагатися максимально швидко збити. Бо чим довше летять міжконтинентальні балістичні ракети, тим складніше стає їх збивати: після відпрацювання третього ступеня починається процес розділення бойових частин та випуск хибних цілей», — пояснили експерти з озброєння.

Ядерний арсенал РФ: чим може вдарити ворог

Ключовим моментом є те, що Росія має різні види ядерного озброєння. РФ наразі накопичила найбільший у світі запас відповідних боєголовок: їх у Путіна близько 5580, пише Reuters.

Близько 870 міжконтинентальних балістичних ракет розгорнуто на наземних системах базування. Саме частину їх пускових і перекриває система Aegis — це 7-ї, 14-ї, 28-ї та 54-ї ракетні дивізії, озброєні «Ярсами» — модернізацією «Тополя». 

Проте проблема в тому, що ці ракети призначені для пусків на тисячі кілометрів і малоймовірно, що будуть використані для гіпотетичних ударів по Україні. Натомість Росія має боєголовки повітряного базування на крилатих ракетах, або тактичне ядерне озброєння малої дальності на пускових ОТРК «Искандер». 

Стверджується, що загалом на стратегічних літаках Росія має 586 ядерні заряди, а на тактичній авіації — 334 боєголовки. Для Іскандера у РФ є тільки 75 під балістичні та 20 під крилаті ракети. Проти таких ракет Aegis не працює, але США, як і багато країн НАТО, покладають такі завдання на ракети до Patriot PAC3.

Раніше Заборона розповідала про паніку в США, щодо розміщення Росією ядерного озброєння у космосі. Запустити подібну боєголовку, як виявилось, не складно.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій