У Тихому океані вибухнув підводний вулкан. Його відчули в Україні та на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді
- На тихоокеанському архіпелазі Тонга відбулося потужне виверження підводного вулкана.
- Явище супроводжувалося потужними землетрусами магнітудою 5-5.8 та цунамі заввишки 1-4 метри.
- Хвилі дійшли навіть до берегів Перу, США, Японії та Антарктиди, а атмосферні стрибки відчутні навіть в Україні.
15 січня 2022 року на півдні Тихого океану вивергнувся підводний вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай, який розташований у Королівстві Тонга. Стовп попелу піднявся аж до стратосфери й потужною масою обвалився на острови, спричинивши екологічну катастрофу. Виверження супроводжувалося потужними землетрусами та цунамі, які доходили до берегів Перу, США, Японії та навіть Антарктиди.
Заборона розповідає про одне з найпотужніших вивержень підводного вулкана за останні роки.
Королівство Тонга: виверження підводного вулкана
Уранці 15 січня 2022 року, у Королівстві Тонга, що розташоване у південній частині Тихого океану, сталося виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай (Hunga Tonga-Hunga Haʻapai), пише The New York Times. До активного стану вулкан перейшов ще у листопаді 2021 року, а саме виверження стало один із найпотужніших за останні роки.
За попередніми оцінками, індекс експлозивності (VEI), за яким вимірюють силу виверження, оцінили в 5 балів або навіть вище, а стовп попелу та продуктів виверження піднявся на висоту понад 20 км (тобто у нижній шар стратосфери) й обвалився на Тонгу.
Виверження, яке тривало близько восьми хвилин, спровокувало серію потужних землетрусів магнітудою 5-5.8 та цунамі заввишки 1-4 метри, які завдали нищівних руйнувань по Королівству Тонга. Увесь архіпелаг, зокрема і столиця Нукуалофа, яка знаходиться всього в 65 км на південь від місця виверження, вкритий попелом, по всій території майже повністю відключені електроенергія, телефонний зв’язок та інтернет. У країні спостерігається екологічна катастрофа.
Читати більше новин в TelegramВиверження вулкана у Тонзі відчули в усьому світі
Наслідки виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай відчутні в усьому світі. Його звук був чутний навіть у північних районах Аляски, а потужні хвилі дійшли до берегів Перу, США, Австралії, Японії та навіть Антарктиди.
Так, на антарктичній станції «Академік Вернадський», яка розташована за 7800 км від вулкана, українські вчені зафіксували хвилі висотою 60 см, що виникли внаслідок виверження. Це при тому, що акваторія Антарктиди вкрита суцільною кригою.
Українські полярники зафіксували аномальні стрибки атмосферного тиску. «Потужний вибух вулкана можна порівняти з відкриттям пляшки шампанського. В момент виверження біля жерла поширюється вибухова хвиля, яка в міру зниження енергії через кілька десятків кілометрів перетворюється на звукову, а через сотні і тисячі кілометрів переходить у коливання атмосферного тиску, яке і вловлюють чутливі датчики», — пояснюють у Національному антарктичному науковому центрі.
Такі ж стрибки були зафіксовані на Алясці та навіть в Україні на метеостанціях у Харкові, Дергачах, Сахновщині та Вертіївці (це близько 18 000 км від вулкана). Повідомляється, що ударна хвиля обігнула Землю двічі й поширювалася зі швидкістю 1100 км/год.
Раніше більд-редактор Заборони Іван Чернічкін у неймовірних фотографіях розповів про кліматичні наслідки 2021 року, зокрема про виверження вулкана Кумбре-В’єха в Лас-Манчасі на Канарському острові Ла-Пальма.
Читати більше новин в Telegram