'

У Вільнюсі закінчився саміт НАТО — Україну так і не запросили до Альянсу, проте пообіцяли безпекові гарантії. Заборона зібрала ключові рішення саміту

Iryna Oliinyk

У литовському Вільнюсі відбувся саміт НАТО, на полях якого прозвучали рішення стосовно майбутнього України в Північноатлантичному альянсі. Офіційного запрошення до НАТО Україна так і не отримала, проте країни-партнери оголосили про чергові пакети військової допомоги та підписання спільної декларації щодо безпекових гарантій для України. Разом з експертами Заборона проаналізувала підсумки дводенного саміту у Вільнюсі та пояснює, чому питання вступу України до НАТО досі лишається невизначеним і як країни Альянсу збираються допомогти українській державі закінчити війну.


Підсумки саміту НАТО 2023: що пообіцяли Україні іноземні партнери?

11–12 липня у Вільнюсі пройшов щорічний саміт НАТО. Серед головних питань — перспектива вступу України у Північноатлантичний альянс. На саміт завітав і президент Володимир Зеленський, аби провести низку зустрічей з главами країн-членів військового блоку стосовно військової допомоги, питання запрошення України до НАТО та гарантій безпеки для України на шляху до Альянсу.

За підсумками першого дня саміту генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна отримає офіційне запрошення до НАТО, коли «усі союзники погодяться і [Україною] будуть виконані певні умови». Щоправда, які саме умови мав на увазі Столтенберг, наразі невідомо.

Лідери країн-членів погодили пакет підтримки для України, який передбачає три основні пункти:

  • скасування вимоги щодо виконання Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ);
  • довгострокова програма військової допомоги для модернізації української армії та повного переходу на стандарти НАТО;
  • запуск Ради Україна — НАТО, що має стати платформою для консультацій у кризових ситуаціях. 

Крім цього, низка країн оголосила про чергові пакети військової та фінансової допомоги для України. Відтак Франція надасть Україні далекобійні ракети для підтримки українського контрнаступу — ймовірно, мова йде про ракети SCALP з радіусом дії 250 кілометрів. Французький президент Емманюель Макрон заявив, що Україна зобов’язалася не використовувати SCALP для ударів по території Росії, а лише для «захисту власної території». 

Читати більше новин в Telegram

Своєю чергою, Німеччина передасть Україні пакет допомоги на €700 мільйонів, до якого, зокрема, увійдуть:

  • дві пускові установки зенітно-ракетних комплексів Patriot;
  • 25 танків Leopard;
  • 40 БМП Marder;
  • 20 тисяч артилерійських снарядів.

Про нову військову допомогу також оголосила Велика Британія: Україні передадуть тисячі боєприпасів для танків Challenger 2, понад 70 різних транспортних засобів, а також пакет на $65 мільйонів для ремонту військового обладнання.

В межах саміту НАТО міністр оборони України Олексій Резніков підписав з країнами-партнерами меморандум про коаліцію, що передбачає проведення навчань українських пілотів на літаках F-16. До коаліції увійшли 11 країн: Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Велика Британія, Швеція та Румунія.

Україна у Вільнюсі не отримала довгоочікуваного запрошення до Альянсу. Ось чому

11 липня Володимир Зеленський висловив занепокоєння з приводу нерішучості та неготовності надати Україні офіційне запрошення приєднатися до Альянсу. 

«Безпрецедентно й абсурдно — коли немає жодних часових рамок і для запрошення, і для членства України. Натомість додається якесь дивне формулювання про “умови” навіть для запрошення України. Це схоже на те, що немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу. А значить, залишається можливість торгуватися членством України в НАТО — у переговорах із Росією. Для Росії це означає мотивацію й надалі продовжувати свій терор. Невизначеність — це слабкість», — заявив Зеленський. 

У відповідь генсек НАТО Столтенберг наголосив, що члени НАТО погодили «дуже потужний пакет», що наближає Україну до Альянсу, та підкреслив, що членство в Альянсі завжди зумовлене виконанням необхідних умов з боку країни-кандидата. 

За словами Столтенберга, скасування Плану дій щодо членства в НАТО значно пришвидшить вступ України в НАТО, однак військовий блок не може встановити жодних часових рамок, коли це станеться.

«Члени Альянсу сьогодні підтвердили, що Україна стане членом НАТО, і погодилися скасувати ПДЧ, — зауважив Столтенберг. — Це змінить шлях України з двоетапного процесу на одноетапний. Ми також чітко сказали: надамо Україні запрошення приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться, і коли умови будуть виконані». 

Він також додав, що «Україна має перемогти [у війні проти РФ]. Якщо країна не переможе, тоді не буде обговорення членства в НАТО».

Країни НАТО затвердили план підтримки України. Що він передбачає, та чи наблизить Україну до Альянсу?

Прийняті рішення щодо підтримки України на саміті у Вільнюсі вказують на те, що Україна буде в НАТО, попри відсутність формального запрошення приєднатися до військового блоку, зазначає в розмові з Забороною політолог Олег Саакян.

Олег Саакян. Фото: Олег Саакян / Facebook

«Одним зі значних результатів саміту у Вільнюсі стало скасування для України Плану щодо членства в НАТО. Скасування ПДЧ — це визнання того, що країна в більшості критеріїв відповідає стандартам НАТО, і залишаються лише окремі вимоги, які виставляються вже як другий етап перед вступом країни в НАТО», — говорить експерт.

Після цьогорічного саміту Україна має значно попрацювати над виконанням стандартів НАТО та здійснити низку реформ всередині країни, наголошує Саакян. Цьому сприятиме запуск Ради Україна — НАТО, що стане платформою для консультацій та прийняття подальших рішень. Перше засідання Ради заплановане на 12 липня, участь у ньому візьме президент Зеленський та лідери країн Альянсу. Прогрес реформ в Україні щороку будуть перевіряти голови міністерств закордонних справ країн-членів Альянсу, йдеться у спільній заяві НАТО.

«Наразі для України будуть діяти щорічні програми, які й ляжуть в основу діяльності новоствореного органу Ради Україна — НАТО. В рамках цих програм відбуватиметься інтенсивна робота над посиленням співпраці України з Альянсом. Найближчим часом буде запропонована модель, яким чином буде відбуватися аналіз і оцінка прогресу України в синхронізації з НАТО, — пояснює Саакян. — Зазвичай це багаторівнева модель, і профільні посадовці будуть оцінювати український прогрес з точки зору формальних індикаторів, які лежать в основі НАТО».

Під час спільної пресконференції з Зеленським генсек НАТО Столтенберг наголосив, що запуск Ради Україна — НАТО дозволить зміцнити звʼязки України з країнами-членами Альянсу та запровадить співпрацю на партнерському рівні. 

В рамках Ради будуть проходити зустрічі на рівні міністрів та очільників держав військового блоку та України. Також платформа дозволить проводити зібрання на військовому рівні з головнокомандувачами армій НАТО та України.

Україні на саміті НАТО пообіцяли повоєнні гарантії безпеки. Що відомо?

Під час саміту країни G7 підготували довгострокові безпекові гарантії для України, які самі ж називають «історичним кроком» до закінчення поточної фази російсько-української війни, повідомили у пресслужбі уряду Великої Британії. Передбачається, що документ підпишуть уже під час саміту у Вільнюсі.

«Спільна декларація визначить формат підтримки України з боку союзників у наступні роки з метою завершити війну, а також стримати чи відбити будь-яку наступну агресію [РФ]. Це вперше така кількість країн ухвалює подібну комплексну угоду», — зазначили у пресслужбі уряду Великої Британії. 

Які саме безпекові гарантії отримає Україна, достеменно невідомо, однак підписанти декларації обіцяють забезпечити довгострокові двосторонні безпекові зобов’язання перед Україною, мета яких — «побудова України, яка може захистити свою територіальну цілісність зараз та у майбутньому». 

Зокрема, передбачається розширення військової допомоги, забезпечення швидкого обміну розвідданими, допомога у розвитку промислової бази України та підтримка для боротьби з кібератаками й гібридними загрозами. Крім цього, країни-партнери розширять навчальні програми для українських військових.

«На саміті було чітко заявлено, що Україна буде мати повну підтримку, — підкреслює Олег Саакян. — І тут важливо, що ці гарантії безпеки запропоновані не замість вступу в НАТО, а до моменту вступу в НАТО. Це також дуже важливе зрушення, якого раніше не вдавалося досягнути, і це безумовний прорив для України. Ймовірно, країни-партнери можуть гарантувати Україні ресурси для повоєнної відбудови та всі необхідні засоби для захисту проти агресії РФ. Гарантії передбачатимуть потужну фінансову та військову допомогу Україні».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій