'
Читаєте зараз
У ЄС хочуть заборонити забороняти аборти

У ЄС хочуть заборонити забороняти аборти

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховний суд США 24 червня 2022 року скасував рішення у справі 50-річної давнини Роу проти Вейда.
  • Ця суддівська бомба фактично поклала обов’язок резолювати аборти на власний розсуд кожного штату.
  • У ЄС розкритикували рішення американського суду і превентивно хочуть закрити можливість такого розвитку подій у союзі. 

Європейський парламент ухвалив резолюцію, якою вимагає від Ради Європейського Союзу внести право жінок на безпечні аборти до Хартії основних прав ЄС, яка визначає найважливіші свободи громадян країн-членкинь. Щоправда, тут є кілька підводних каменів. Перший — для внесення змін потрібне одностайне рішення членів Ради союзу, а у деяких країнах аборти практично повністю під забороною. Другий — сама Хартія не зобов’язує країни, що входять до об’єднання, вносити зміни у власне законодавство.

Заборона розповідає про резолюцію Європарламенту та про подію у США 24 червня 2022 року, яка стала каталізатором до неї.

Справа Роу проти Вейда у США

У США 24 червня 2022 року Верховний суд скасував історичне рішення 1973 року у справі Роу проти Вейда. Понад 50 років це стало прецедентом: коли право жінки на аборт у країні визнали конституційним.

Скандальне рішення 2022 року повернуло штатам право забороняти аборти. 26 штатів вже готові це зробити: у 13 штатах вже і так були такі закони, а скасування Роу проти Вейда стало каталізатором для їхньої реалізації. Раніше для цього потрібне було окремо рішення Верховного суду для кожного адміністративного регіону, як, наприклад, у Техасі, якому заборонені переривання вагітності після шести тижнів.

«Верховний суд чітко позбавив американського народу конституційного права. Вони не обмежили, а просто забрали. Міністерство юстиції США захищатиме будь-яку жінку, яка їде в інший штат, щоб зробити аборт, а Міністерство охорони здоров’я та соціальних служб подбає про наявність ліків для аборту. Але щоб справді захистити конституційне право, яке є таким фундаментальним, виборці повинні обрати кандидатів, які кодифікують Роу проти Вейда у федеральний закон», — висловився з цього приводу американський президент Джо Байден.

Читати більше новин в Telegram

ЄС закріпить аборти як право жінок

У Європейському Союзі рішуче засудили ситуацію у США та закликали американський Конгрес ухвалити законопроєкт, який би захищав аборти на федеральному рівні. 7 липня 2022 року Європарламент ухвалив резолюцію щодо включення права на переривання вагітності до Хартії основних прав ЄС. «За» проголосували 324, «проти» — 155, утрималися — 38.

Це документ, який закріплює головні політичні, соціальні та економічні права громадян країн-членів об’єднання, однак він має суто рекомендаційний характер та не зобов’язує країни, що входять до ЄС, імплементувати положення Хартії у власне законодавство.

За процедурою, тепер можливість додати положення у Хартію має розглянути Рада Євросоюзу. «Право на аборт має бути включено до Хартії основних прав ЄС. Раді слід подати пропозицію про внесення змін до статті 7 Хартії, адже кожен має право на безпечний і законний аборт. Депутати Європарламенту закликають країни-члени союзу декриміналізувати аборти, а також усунути правові, фінансові, соціальні та практичні обмеження, які все ще перешкоджають доступу до процедури в деяких країнах-членах, і боротися з ними», — йдеться у пресрелізі Європарламенту.

Щоб узгодити зміни у Хартії, рішення Євроради має бути одностайним, однак деякі країни-члени об’єднання, приміром Польща, у своєму внутрішньому законодавстві мають закони, які дуже обмежують можливості жінок робити аборти, тому чи внесуть відповідні зміни навіть у суто рекомендаційний документ, взагалі невідомо. 

Раніше Заборона розповідала про ратифікацію Україною Стамбульської конвенції, що захищає права жінок та впроваджує інструменти боротьби проти насильства, а також про найактивніших учасників антигендерного руху в Україні, які з 2011 року перешкоджали цьому.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій