Читаєте зараз
У Землі не одне ядро: завдяки землетрусам науковці зробили неочікуване відкриття

У Землі не одне ядро: завдяки землетрусам науковці зробили неочікуване відкриття

Ilona Kivva
Автор:
  • Планета складається з кількох різних шарів. У центрі знаходиться ендосфера, яка створює магнітне поле. Суттєві зміни у ній можуть вплинути на придатність Землі до життя.
  • Землетрус породжує хвилі, які проходять через внутрішні шари. Це як ехолокація, що допомагає бачити умовну карту будови планети.
  • Дослідження допоможе виявити раніше невідомі подробиці з історії формування нашої планети та еволюції.

Австралійські науковці відкрили ще одне земне ядро. Воно знаходиться всередині твердої залізно-нікелевої кулі у центрі Землі і має ще щільнішу структуру. Виявити шар вдалося за допомогою сейсмографів: вчені поєднали дані, зібрані після кількох мегаземлетрусів.

Заборона розповідає про дослідження, яке змінило фундаментальне наукове уявлення.


Ядро планети: яка його функція

Планета складається з кількох різних шарів: кора, мантія, ядро. Вони поділяються на підшари. Довгий час вважалося, що є зовнішнє і внутрішнє ядро, пише Science Alert.

Перше має товщину близько 2 200 км і складається з розжареного рідкого заліза та нікелю. Друге — це куля також з заліза і нікелю, але вона тверда. Радіус приблизно 1227 кілометрів — це менше 1% від об’єму Землі.

«Внутрішнє ядро ​​керує конвекцією в зовнішньому — двигуні, який приводить в дію перетворення кінетичної енергії в магнітну і підтримує глобальне магнітне поле. Таким чином, зміни у внутрішньому ядрі можуть викликати зміни в цьому процесу, що з часом може мати наслідки для придатності планети до життя», — пояснили експерти видання.

Читати більше новин в Telegram

Саме тому науковці намагаються якомога детальніше вивчити структуру шарів. Однак фізично дістатися до ендосфери неможливо, тож дослідження проводяться за допомогою дистанційних технологій.

Центр планети Земля: що знайшли вчені з Австралії

Вчені ще на початку 2000-х припустили, що всередині внутрішнього ядра може бути ще якась структура, однак довгий час перевірити теорію було неможливо. Команда з Австралійського національного університету (ANU) запропонувала використати для цього дані з центрів сейсмічної активності по всьому світу.

Землетрус породжує хвилі, які проходять через внутрішні шари планети, частково відбиваючись від них. Відбиття хвилі називається реверберація. Це ніби ехолокація, яка допомагає бачити умовну карту будови Землі. 

«У цьому дослідженні використовується раніше не спостережуваний і невикористаний клас спостережень ревербераційних хвиль, що проходять через товщу Землі вздовж її діаметра до п’яти разів. Наскільки нам відомо, реверберації від більш ніж двох проходів досі не зазначаються в сейсмологічній літературі», — каже автор дослідження Хрвоє Ткалчич.

Науковці проаналізували дані, зібрані після кількох великих землетрусів і визначили три-, чотири- та п’ятикратні сейсмічні реверберації. Це дозволило дослідити внутрішнє ядро глибше, ніж будь-коли раніше.

Вони зробили висновок, що всередині залізно-нікелевої кулі справді є ще одна структура — це найглибше внутрішнє ядро. Воно ще щільніше і складається з заліза. Діаметр становить близько 650 кілометрів.

Відкриття дещо змінює фундаментальні уявлення про будову планети та допоможе виявити раніше невідомі подробиці з історії її формування та еволюції. Отже можна буде набагато точніше спрогнозувати, як вона розвиватиметься у майбутньому.

«Тепер ми маємо достатньо доказів існування найпотаємнішого внутрішнього ядра. Майбутні зусилля повинні зосередитися на його характеристиці, зовнішньому внутрішньому ядрі та межі між ними. І це демонструє, що відповіді, які ми шукаємо, можуть уже чекати в давно зібраних даних», — вважає Хрвоє Ткалчич.

Раніше Заборона розповідала про дослідження сейсмологів, яке довело, що ядро Землі змінює напрям обертання. Це впливає на магнітне поле планети і може спричинити ще більші кліматичні зміни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій