'
Читаєте зараз
Як у фільмі-катастрофі 2003 року. Ядро Землі може крутитися у протилежному напрямку

Як у фільмі-катастрофі 2003 року. Ядро Землі може крутитися у протилежному напрямку

Ilona Kivva
Автор:
  • Серцевина планети складається з внутрішнього та зовнішнього ядер, які формують магнітне поле планети. Довгий час вважалося, що тверда внутрішня оболонка постійно обертається в одному напрямку.
  • Сейсмологи дослідили всі зміни у ядрі за понад 60 років і виявили аномалію. Через неї полюси можуть помінятися місцями.
  • Подібний сценарій було описано у фільмі «Земне ядро», в якому герої намагаються зупинити знищення всьогоживого.

Земне ядро могло змінити напрям руху, що вплине на магнітне поле планети. Науковці з Пекінського університету попередили про наслідки для клімату, однак не очікують катастрофічних наслідків (принаймні від цієї події).

Заборона розповідає про дослідження сейсмологів, яке може кардинально змінити уявлення про побудову Землі.


Внутрішнє земне ядро перестало обертатися в 2009 році — сейсмологи

Вважалося, що внутрішнє ядро безперервно обертається в одному напрямку, однак науковці з Пекінського університету знайшли докази того, що воно зупинялося принаймні один раз, пише Daily Beast.

Найперший з шарів нашої планети — ендосфера — включає зовнішнє та внутрішнє ядра. Перше має товщину близько 2 200 км і складається з розжареного рідкого заліза та нікелю, температура близько 5 000°C. Рідкий метал у цьому шарі має дуже низьку в’язкість, тому він легко деформується. Так виникають струми конвекції, які формують магнітне поле Землі.

Внутрішнє ядро — це дуже щільна куля з заліза. Її температура сягає 5 200°C, однак через високий тиск у майже 3.6 млн атмосфер метал залишається твердим.

Читати більше новин в Telegram

Дослідники виміряли зміни форми сейсмічних хвиль від землетрусів, які пройшли через ендосферу ​​з 1960-х років. Експеримент показав, що у 2009 році часові зміни у формі хвилі постійно зникали: це може свідчити про те, що ядро перестало обертатися. Було помічено невелику, але стійку протилежну тенденцію у формах хвилі: ймовірно, внутрішнє ядро ​​змінило напрям руху.

Зазначимо, що подібний сценарій було описано у фільмі 2003 року «Земне ядро»: воно зупиняється, і вчені шукають способи запустити його, аби не виник магнітний колапс, що призвів би до знищення всього живого. Однак науковці кажуть, що реальні прогнози набагато менш лякаючі, ніж у художньому фільмі.

«Це однозначно впливає на магнітне поле та обертання Землі, і, ймовірно, на поверхневі процеси та клімат. Важко сказати, добре чи погано, але це точно є частиною глобальних змін на планеті. Ми навряд чи зустрінемося зі сценаріями кінця світу, бо зміна руху не сильно впливає на магнітне поле. Однак вона може призвести до переміни полюсів: Північ стане Півднем і навпаки», — каже сейсмолог Сяодун Сонг.

Дослідники також запропонували теорію, що земне ядро, подібно гойдалці, обертається відносно Землі у різні боки, змінюючи напрям руху раз на 70 років. Такий період збігається зі змінами магнітного поля. Для підтвердження чи спростування теорії знадобиться принаймні кілька років додаткових досліджень.

Раніше Заборона розповідала про результати 12-річного спостерігання астрономів. Приблизно через 100 років майже ніде на планеті не буде видно зірок.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій