'
Читаєте зараз
В Україні руйнуються пам’ятки архітектури: Одеса і ще 4 приклади

В Україні руйнуються пам’ятки архітектури: Одеса і ще 4 приклади

Аня Білоус
Автор:

2 березня в Одесі відбувся прикрий інцидент – комунальники знищили ліпнину на фасаді історичного будинку на розі вулиць Садової та Преображенської. Будівля, яку було спотворено, називається дім Лібмана і має статус пам’ятки архітектури. Відео процессу буду опубліковано на сторінці “Одеса. Новини”.

Дім Лібмана був побудований в кінці XIX сторіччя по замовленню одеського підприємця Бернгарда Лібмана. 1 квітня з його фасаду впав шматок ліпнини і травмував перехожого. Ймовірно, через це влада міста приняла рішення знищити архітектуарний фасад будинку, замість того, щоби реставрувати його.

 

У той же час, це не єдиний випадок руйнування пам’яток архітектури в Україні, про який згадувалося за останні кілька місяців. Схожа проблема спостерігається майже в усіх містах країни. Здебільшого проблема навіть не в тому, що будівлі реставрують погано, а в тому – що їх не реставрують взагалі. Наводимо кілька найгучніших прикладів за останній період:

Культурна спадщина Івано-Франківська

Історія схожа на одеську, тільки тут, замість шматка фасаду, в будинку обвалився цілий балкон. Сталось це 16 лютого на розі вулиць Чорновола та Гординського. Місцеві видання повідомили, що ніхто з жителів міста від обвалу не постраждав.

Будівлю звели ще у 1912 році, а мову про її аварійність почали вести у 2010-му. У 2016-му від її фасаду відвалився шмат каміння і впав на автомобіль, в той же час пам’ятку архітектури до «Програми охорони культурної спадщини міста Івано-Франківська на 2016-2018 роки». На даний момент вона потребує негайної реставрації.

 

 

«Романтичні руїни» Львову

У Львові руйнуються руїни. Може звучати трохи дивно, а це факт. «Романтичні руїни» – штучний елемент Стрийського парку, притаманний усім паркам ХІХ століття, характерна риса романтичного стилю. Вони були побудовані ще у 1894 році. Зараз не багато містян або гостей Львова знають про їх істування, через те, що до руїн фактично неможливо дістатись. Доріжок, по яким до них можна було б дістатись, просто не існує.

Руїни знаходятся на балансі міста. Місцеве видання «Вголос» повідомляє, що коштів на їх реконструкцію у бюджеті на 2018 рік не передбачено.

 

 

Коронаційний стовп на Рівненщині 

Рівненська «Пізанська вежа» була збудована у 1779 році у полі біля села Межиріч Острозького району. Це коронаційний стовп, зведений на честь ікони Божої матері. У VIII сточчі тут коронували ікону Межиріцької Богородиці. Спеціально для цього Папа Римський надіслав із Ватикана дві корони з позолотою.

Восени 2017 року художник-реставратор Острозького історико-культурного заповідника Микола Бендюк повідомив, що стовп находиться в аварійному стані і може скоро впасти. Власне, саме через нахил святиню прозвали місцевою «Пізанською вежою».

 

Дракони київського костелу 

Схожа з одеською історія відбувається і в столиці. У аварійному стані опинився фасад Римо-католицького храму Святого Миколая. Нещодавно від нього відвалилась частина дракона. Про це повідомляє «5 канал».

Сам костел був побудований 1899-1909 роках. У 2016-му на його реставрацію виділили 10 мільйонів гривень, але коштів виявилось недостатньо.

 

Нагадаємо, 2 квітня цього року, мер Києва Віталій Кличко подав законопроект №8202, який дозволить посилити відповідальність балансоутромувачів пам’яток архітектури. По це повідомив радник голови міста Дмитро Білоцерківець на своїй сторінці у фейсбуці. Цей законопроект має збільшити законодавчу відповідальність власників, які від 90-х років викупили у держави або міста будівлі, которі вважаються пам’ятками архітектури, та утримують їх у аварійному стані.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій