'
Читаєте зараз
Українські журналісти та правозахисники зробили заяву щодо інтерв’ю з політв’язнем Асєєвим

Українські журналісти та правозахисники зробили заяву щодо інтерв’ю з політв’язнем Асєєвим

Сергій Сурепін

17 серпня російський державний телеканал «Россия 24» випустив в ефір відеоматеріал Олександра Сладкова, присвячений донецькому журналісту Станіславу Асєєву, повідомляє «Детектор медіа». Це перший фактичний доказ утримання Асєєва в полоні «ДНР» із дня його зникнення у 2017 році в місті Донецьку.

Також «Детектор медіа» повідомляє, що це не перший випадок, коли російські медіа грубо порушують правила, норми та етику роботи журналістів під час збройних конфліктів та при підготовці інформації про заручників або військовополонених. Така практика вже була застосована у 2014-2015 роках щодо полонених у «ДНР» та «ЛНР» українських журналістів, коли однією з умов звільнення журналіста з полону було надання подібного інтерв’ю.

Чому такий матеріал не можна вважати журналістським?

  • У матеріалі відсутні факти як такі: нічого не відомо ані про умови утримання Асєєва, ані про його доступ до можливостей захисту, ані про стан його здоров’я чи наявність реальних доказів «порушення», яке йому інкримінується.
  • Матеріал побудований виключно на особистій думці автора про заручника. З огляду на формат і зміст відео, мета цього матеріалу – не інформування аудиторії, а донесення до загалу повідомлення, вигідного як самопроголошеній «владі» частини Донецької області, так і російській владі (позаяк цей матеріал вийшов в ефірі російського державного телеканалу). Це грубо порушує журналістські стандарти, етику та призводить до розпалювання конфлікту.
  • Автор сюжету вдається до відвертих маніпуляцій, приниження та морального знущання із заручника.

Що далі?

Журналісти, українські медійні та правозахисні організації, звертаємося до міжнародних міжурядових та неурядових організацій та профільних інституцій, до дипломатичних представництв у Росії та Україні, а також до урядів демократичних країн із закликом:

Читати більше новин в Telegram
  • рішуче засудити випуск подібних медійних матеріалів та чітко зазначити, що це несумісно зі статусом та роллю медіа в демократичному суспільстві;
  • вжити всіх можливих зусиль, щоби зупинити практику знущання із журналіста Станіслава Асєєва, утримуваного в заручниках, і добитися його негайного звільнення;
  • докласти максимум зусиль для того, щоб уповноважені представники ОБСЄ та Червоного Хреста негайно організували зустріч з Асєєвим у місці утримання та з’ясували факти про умови його перебування, стан здоров’я та іншу важливу інформацію й надали її суспільству.

До чого закликають українські журналісти?

«Ми закликаємо Міжнародну федерацію журналістів, членом якої є Союз журналістів Росії, виступити проти використання засобів масової інформації як інструмента пропаганди та сприяння конфліктам і грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права. Ми також закликаємо Союз журналістів Росії висловити свою позицію щодо появи матеріалів із грубим порушенням стандартів та етики журналістської роботи в ефірах російського телебачення та вжити необхідних заходів для того, щоби подібні матеріали більше не з’являлися в російських ЗМІ. Зі свого боку, ми, журналісти, українські медійні та правозахисні організації, надалі відмовляємося визнавати статус професійних медіа та/або журналістів за суб’єктами, що здійснюють інформаційну діяльність, та їхніми представниками, які припускаються подібних, несумісних із цим статусом, практик», – сказано в заяві журналістів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій